ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Ekim 2013 Pazar 13:52

İşte Beşiktaş'ın borcu!

İşte Beşiktaşın borcu!


Siyah-beyazlı kulübün Ceylan InterContinental Otel'de gerçekleştirilen olağan divan kurulu toplantısında konuşan Karadeniz, futbol takımının 2013-2014 sezonuna yeni teknik heyet ve kısmen yenilenen oyuncu kadrosuyla iyi başlangıç yaptığını belirterek, "Üst üste almış olduğumuz 4 galibiyetin hepimizi ümide sevk ettiği günlerde; nereden geldiği çözülemeyen rüzgarın ve Galatasaray maçındaki saha ihlallerinin neticesinde aldığımız cezalar, puan kaybetmenin ötesinde maddi ve manevi önemli zararlara sebep olmuştur" dedi.

Takımın son 5 yıldaki saha ihlalleri nedeniyle büyük zararlara uğradığını vurgulayan Karadeniz, şöyle konuştu:

"Almış olduğumuz cezalar, bir futbol sezonunda profesyonel şubeye ayırdığımız paraya denk gelir. Türkiye Futbol Federasyonu'nun buna rağmen acımasızca vermiş olduğu cezaları da ilave ederseniz, uğradığımız haksızlık ve maddi zararların hesabını siz yapın. Federasyonun vermiş olduğu kararlara karşı savunmamızı biraz daha ciddi ve kuvvetli yapmalıyız. Hepimizin elimizi taşın altına koymamız gerektiğinin altını çizmek istiyorum."

Yeni stat konusundaki endişeler

Beşiktaş Kulübü Divan Kurulu Başkanı Karadeniz, toplantıda, üyelerin yeni stadın yapımı konusundaki kaygılarını paylaştı.

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman'ın stadın yapımı için büyük gayret gösterdiğine dikkati çeken Karadeniz, şunları söyledi:

"Söyleyeceklerim konusunda 'acaba yanlış anlaşılır mıyım, başkanı üzer miyim, şevkini kırar mıyım?' diye düşünüyorum. Stat temelinin atılması merasimine sayılı günler kaldığı bu sıralarda üyelerimizin büyük çoğunluğunun konu ile ilgili neşe, heyecan ve mutluluğunu beraberce yaşarken; 'nasıl yapacağız, neyle yapacağız, nasıl bitireceğiz ve ne zaman bitecek' sorularına cevap ararken, yetkili hangi yöneticiye sorsam, 'ben bir şey bilmiyorum, başkan bilir' diyorlar. Herkesin gözü önünde ve aleni yapılan bir inşaat için yönetim kurulu üyelerinin 'ben bilmiyorum' demeye hakları ve lüksleri yoktur. Kaldı ki kulübümüzün hayati önemine haiz bir meseleyi bilmek durumda olmalılar diye düşünüyorum."

Toplantıya yoğun ilgi

Beşiktaş Kulübü Olağan Divan Kurulu Toplantısı'na üyeler yoğun ilgi gösterdi.

Divan kurulu üyeliği için sürenin 30 yıldan 25 yıla düşürülmesinin ardından toplantının yapıldığı salon tamamen doldu. Bazı üyelerin toplantıyı ayakta izlemek zorunda kaldığı gözlendi.

Beşiktaş Kulübü Divan Kurulu Başkanı Yalçın Karadeniz, olağanüstü günlerden birini yaşadıklarını ifade ederek, "Kalabalığız, hazırlıksız yakalandık. Bundan sonraki günlerde bu sıcaklık ve alaka devam ederse tedbirlerini alacağız" ifadelerini kullandı.

Karadeniz, konuşmasının ardından Beşiktaş Kulübü İkinci Başkanı Ahmet Nur Çebi ile birlikte, kulüp üyeliğinde 60. yılını dolduranlara plaketlerini verdi.

Net borç 476 milyon 822 bin 728 lira

Beşiktaş Kulübü'nün net borcunun 476 milyon 822 bin 728 lira olduğu açıklandı. Siyah-beyazlı kulübün Ceylan InterContinental Otel'de gerçekleştirilen olağan Divan Kurulu Toplantısı'nda Denetleme Kurulu Başkanı Feyyaz Tuncel, borçlarla ilgili bilgi verdi. Tuncel, derneğin borcunun 30.06.2013 tarihi itibarıyla 251 milyon 34 bin 873 lira, BJK Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret AŞ'nin 31.08.2013 itibarıyla 293 milyon 425 bin 119 lira ve toplam borcun 544 milyon 459 bin 992 lira olduğunu belirterek, alacakların düşmesiyle beraber net borcun 476 milyon 822 bin 728 lira olduğunu dile getirdi. 

Şahıslara olan borçlar 

Feyyaz Tuncel'in verdiği bilgiye göre Beşiktaş'ın 30.06.2013 itibarıyla kişilere olan borcu ise şöyle:

Fikret Orman: 3 milyon 902 bin 692 lira
Yıldırım Demirören (Kısa ve uzun vade): 103 milyon 992 bin 684 lira
Ahmet Nur Çebi: 5 milyon 12 bin 558 lira
Serdal Adalı: 9 milyon 792 bin 656 lira
Tamer Kıran: 6 milyon 217 bin 452 lira
Ahmet Kavalcı: 946 bin 71 lira
Deniz Atalay: 393 bin 270 lira
Diğer yönetim kurulu üyeleri: 1 milyon 159 bin 449 lira

"Vodafone Arena ismi tüzüğe aykırı"

Tuncel, 2013 yılı içerisinde yıkım faaliyetlerine başlanan stat konusunda Vodafone Telekominikasyon AŞ ile yapılan sponsorluk anlaşması gereğince stadın adının sözleşme imza tarihinden itibaren "Vodafone Arena" olacağının belirtildiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: "Dernek tüzüğümüzün 5. e maddesi, BJK isim ve logosunun önde gelmesi koşulu ile sponsorluk anlaşmaları ve isim kullanım hakkı sözleşmeleri yapılmasına olanak tanımaktadır. Bu nedenle stadın adının 'Vodafone Arena' olarak kullanılması tüzüğümüze aykırıdır." Denetleme Kurulu Başkanı Tuncel, maaşların iki ay geç ödenmesinin de çalışanların motivasyonunu düşürdüğünü sözlerine ekledi.

Başkan Orman katılmadı

Divan Kurulu Toplantısı'na Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman katılmadı. Toplantıda kulüp yönetim kurulu adına ikinci başkan Ahmet Nur Çebi, genel sekreter Metin Albayrak, yöneticiler Ahmet Ürkmezgil, Yalçın Kaya Yılmaz, Melih Sami Esen ve Berkan Gocay yer aldı. 

ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER