ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sisli
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 17:42

"İstanbul'un hedefi 7. majör maratonu olmak"


Spor AŞ. Genel Müdürü Alpaslan Baki Ertekin, İstanbul Avrasya Maratonu’nun 2. kez Altın Kategori'de yer almasını değerlendirerek, "Dünyada 5 tane majör maraton vardı. Tokyo 6.'sı oldu. İstanbul'un hedefi de 7. majör maratonu olmaktır." dedi.

Makamında açıklamalarda bulunan Spor A.Ş. Genel Müdürü Alpaslan Baki Ertekin, Avrasya Maratonu'nun 2012'de ilk kez Altın Kategori'de koşulduğunu hatırlatarak, "2013 yılında da Altın Kategori’de koşabilmek için başvurumuzu yapmıştık. 2012 yılındaki kriterlerini yerine getirip getirmediğimiz ölçümlendi. Bu ölçümlemenin sonucu da geçen hafta elimize ulaştı. 2012 yılında koştuğumuz gibi 2013 yılında da Altın Kategori’de koşacağımızın müjdesini aldık." diye konuştu.

Alpaslan Baki Ertekin, Avrasya Maratonu'nun bu yıl da Altın Kategori'de koşulacak olmasıyla pekiştirileceğini kaydederek, "Fakat İstanbul Avrasya Maratonu için yeterli bir nokta mı? Tabii ki değil. Biz ilk gün de geçen seneki yarışın başlangıç noktasında sayın Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın söylediği gibi majör maraton olmalıyız. Dünyada 5 tane majör maraton vardı. Bu yıl Japonya’dan Tokyo maratonu onlara eklenerek. 6. oldu. Demek ki İstanbul’un da hedefi 7. majör maratonu olmaktır. Bu sene içinde de biz majör maratonu olabilmek için gerekli başvuruları yapacağız. Ve onunla ilgili kriterleri yerine getirebilmek için mücadelemizi vereceğiz. " şeklinde konuştu.

42 KİLOMETRE FİNAL NOKTASI İLE 15 KİLOMETRE FİNAL NOKTASI BİRBİRİNDEN AYRILIYOR

Her sene üzerine koyarak ilerlediklerini dile getiren Baki Ertekin, bu yıl 42 kilometre final noktasıyla 15 kilometre final noktasının birbirinden ayrılacağını söyledi.

Ertekin, 2012 yılından 2013 yılına taşıyacakları bazı değişiklikler olacağını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı: "Biz yıllardır 15 kilometrenin finali ile 42 kilometrenin finalini aynı noktada yapıyorduk. Maraton koşucusu finale geldiğinde tek başına fotoğraf vermesi tek başına koşması çok daha iyi olacakken, 15 kilometrede yarışı sonuncu derecede tamamlayanlarla birlikte geliyordu. O güzel bir görüntü olmuyordu. Biz bu yıl 42 kilometre finali ile 15 kilometre finalini ayırıyoruz. Bu çok küçük bir düzenleme; ama yarışta çok büyük bir seyir zevkini arttıracak. 42 kilometre koşmuş insan tek başına ipi göğüslemeye başlayacak."

Bu arada 33. Avrasya Maratonu'nda gazeteciler arasında haber, yorum, fotoğraf, röportaj ve görüntü dallarında dereceye girenleri belirlemek üzere Spor A.Ş Genel Müdürü Alpaslan Baki Ertekin'in başkanlığında juri heyeti, toplantısını gerçekleştirdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER