ÖNE ÇIKANLAR :
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Temmuz 2013 Salı 14:32

İşitme Engelli Yaz Olimpiyatları'nda şike iddiası

İşitme Engelli Yaz Olimpiyatlarında şike iddiası


Bulgaristan'da düzenlenen 22. İşitme Engelli Yaz Olimpiyatları'nda Bulgar hakemin şike yaptığı iddia edildi. Olimpiyatlara katılan Türk heyeti, yapılan bir güreş müsabakasında hakemin yanlış kararlar vermesi ile Bulgar sporcunun güreşi kazandığını ve güreş tarihinin en kısa müsabakalarını izlediklerini söylediler.

Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da bu yıl 22. düzenlenen İşitme Engelli Yaz Olimpiyatları tüm hızı ile sürerken 12'yi aşkın madalya kazanan Türkiye'nin başarısı ise göz kamaştırıyor. Öte yandan katılımcılar organizasyonun gerçekleştirildiği yerler hakkında bir hayli şikayetlerde bulundu.

Uluslararası bir organizasyon olmasına rağmen gerek fizibilite olarak gerek olimpiyatlara uygunluk bakımından Bulgaristan'ın sınıfta kaldığını belirten katılımcılar, sporcuların transferinden müsabakaların yapılacağı stadyumlara kadar tam anlamıyla hayal kırıklığı yaşadıklarını belirttiler.

"LAĞIM SULARININ KOKUSUYLA YARIŞTIK"

Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu yönetim kurulu üyesi Faruk Bilgili, 2017 yılında Türkiye'de yapılacak bu organizasyon ile ilgili, "Spor salonlarında gerçekleştirilen müsabakalar klimasız ve hijyen açısından kötü. Seyirciler lağım kokularının geldiği alanlarda maçları izlediler sporcular ise yine bu alanlarda müsabakalarını gerçekleştirdiler. Bütün bunlar yetmiyormuş gibi dünkü Grekeromen güreşlerinde karşılaştığımız hakemin tutumu bizi derinden üzmüştür. Ülkemizde olma ihtimali hiç yok ama eğer böyle bir olay yaşansaydı uluslararası kamuoyunda skandal olurdu." diye konuştu.

ŞİKE İDDİASI

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan İşitme Engelli Spor Antrenörü Yusuf Gümüş ise olayın nasıl gerçekleştiği hakkında bilgiler verdi. Antrenör Gümüş, "Gümüş madalya aldığımız 66 kiloda ve bronz madalya aldığımız 120 kiloda hakemin tavırları sporun centilmenliğine sığmamış, olimpiyatların tarafsızlığına gölge düşürmüştür." diyerek şunları söyledi:

"Uluslararası güreş kuralları FILA'ya göre yarışta pasif olarak güreşen sporcuya yatırma cezası verilir. Ancak durum tam tersine olmuş, aktif olarak güreşen sporcumuz Alparslan Coşar'a yatırma cezası vererek oyunun seyrini değiştirmiştir. Bu da yetmezmiş gibi hakem tam sporcumuzun hamlesini yaptığı sırada müsabakayı durdurarak seyircilerden sessiz olmaları ve biraz geri çekilmeleri konusunda uyarılarda bulunarak rakibimizin zaman kazanmasını sağladı."

Öte yandan ikinci olan Yunan sporcunun da hakemin bu tavırlarından nasibini aldığını belirten Gümüş, "İnanın güreş tarihinin en kısa müsabakalarına tanıklık ettik. 10. 20. ve 50. saniyelerde verdiği ihtarlarla 70 saniyede Bulgar güreşçinin galibiyetini ilan etti."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER