ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 12:28

İnönü Stadı için tarih belli oldu

İnönü Stadı için tarih belli oldu

İnönü Stadı'yla ilgili uzun süredir merak edilen sorular cevabını buldu.


Beşiktaş'ın stadı İnönü, sezon sonunda yıkılıyor ve yeni stadyumunun kapasitesi 42 bin oluyor. Stadın yapımı tam 18 ay sürecek... Siyah-Beyazlılar'ın bu süreçte oynayacağı maçlar da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la yapılacak görüşmeden sonra belirlenecek.

Uzun süredir yıkılması gündemde olan İnönü Stadı’nda önemli gelişmeler oldu. Stat için tüm yasal izin tamamlandı ve sezon sonunda yıkılmasına kesin olarak karar verildi. Siyah-Beyazlılar ligin son haftasında Kayseri deplasmanında oynayacağı maçın ardından İnönü Stadı’ndaki yıkım öncesi son karşılaşmasını İsveç’in Solna takımıyla oynayacak. Kartal, 27 Kasım 1947’de bu stattaki ilk maçını oynadığı İsveç temsilcisiyle kapanışı yapacak. Bu karşılaşmada, İnönü’de ilk golü atan Onursal Başkan Süleyman Seba da başlama vuruşu gerçekleştirecek.

Almanlar takipte

18 ay sürecek ve 200 milyon dolara mal olacak yeni stat 42 bin kişi kapasiteli olacak. Belediye kuruluşu olan Kiptaş’tan, stadı yap-işlet-devret modeli ile inşaa etme talebi gelirken, Alman firmalarının da takipte olduğu kaydedildi. Yönetimde bu konuyla ilgili fikir ayrılıklarının çıktığı da öğrenildi. Fanatik'te yer alan habere göre, yönetici Levent Erdoğan, “Garanti gitmek lazım. En azından bir kale arkası tribününü yaptıktan sonra stadı komple yıkmalıyız. Yoksa hiç istenmeyen bir durumun yaşanma ihtimali olabilir. Fenerbahçe bu yöntem ile akıllı bir yol tercih etti” diyerek görüş belirtti.

Arena’yı istiyorlar

Stat inşaatının 18 ay süreceğinin açıklanmasının ardından en çok sorulan sorulardan biri de, Beşiktaş’ın maçlarını nerede oynayacağı oldu. Siyah-Beyazlı yöneticiler, Arena’da maçlarını oynamak istediğini açık bir dille ifade ederken, Galatasaraylı idarecilerin bu konuda pürüz çıkarması sıkıntı yarattı. Beşiktaş’ın bu konuyu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ileteceği, herhangi bir sonuç alamaması halinde ise Şükrü Saracoğlu’nda maçlarını oynayacağı ifade edildi.

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER