ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ekim 2013 Pazartesi 19:48

INAS Dünya Basketbol Şampiyonası'na doğru


Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu (TOSSFED) Başkanı Birol Aydın, engellilerini tanıyan, seven, onlara sahip çıkan bir yönetimin olmasının federasyona büyük güç verdiğini söyledi.
Türkiye'nin evsahipliğinde, 22-28 Ekim'de düzenlenen 7. Uluslararası Zihinsel Engelliler Spor Federasyonu (INAS) Dünya Basketbol Şampiyonası ile ilgili Ankara Arena Spor Salonu'nda basın toplantısı düzenlendi.
Toplantıda konuşan Aydın,10 yıl öncesine kadar evlere kapatılan engellileri, verilen değer ve desteklerle artık spor salonlarında görmenin mümkün olduğunu belirterek, "22-28 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 7. İNAS (Zihinsel Engelliler) Dünya Basketbol Şampiyonasına ülke olarak evsahibi olmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz" dedi.
Şampiyonaya Yunanistan, Portekiz, Polonya, Avustralya ve Fransa'dan 100 sporcu, antrenör, yöneticinin katılacağını bildiren Aydın, TOSSFED olarak hazırlıkların tamamlandığını ve yarın saat 15.30'da şampiyonanın resmen başlayacağını kaydetti.
Aydın, spordaki atılımların önemsenmeyecek kadar büyük olduğunu ifade ederek, ''Bu atılımlar, özellikle engelli spor branşları üzerinde hızlı bir şekilde gelişti ve yıllarca evlere kapatılan engellilerimiz, aslanlar gibi spor salonlarında mücadele etmekteler. Engellilerini tanıyan, seven, onlara sahip çıkan bir yönetimin olması, federasyonumuza büyük güç vermektedir'' diye konuştu.
Şampiyonada mücadele edecek sporculara başarılar dileyen Aydın, Türk Milli Takım sporcularının da derece almalarını temenni etti.
-INAS Avrupa Başkanı Geoff Smedley-
Basın toplantısına katılan INAS Avrupa Başkanı Geoff Smedley, INAS bağlı 65 ülkeden, yaklaşık 16 bin sporcunun bulunduğunu belirtti.
Ankara'da düzenlenen basketbol şampiyonasının, INAS için çok önemli olduğunu ifade eden Smedley, 2020 yılında Japonya'da düzenlenen paralimpik olimpiyatları'na INAS olarak basketbol alanında katılmak istediklerini söyledi.
Konuşmaların ardından soruları yanıtlayan Smedley, ''Engelli sporculara verilen destek sayesinde aileleri ve antrenörleri evlerine mutlu bir şekilde dönüyorlar. Basının katkısı bu anlamda çok büyük. Hem izleyici olarak, hem de yapılan çalışmaları dünyaya duyurarak organizasyonlara destek veriyorlar'' değerlendirmesini yaptı.
INAS Avrupa Basketbol Teknik Kurul Başkanı Lorraine Landon ise toplantıda, Türkiye'nin tanıtımı için bu organizasyonun iyi olacağını belirtti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER