ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL33°C
Çok Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Kasım 2012 Cumartesi 19:25

IAAF, yılın atletlerini belirledi


Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF), erkeklerde Jamaikalı sprinter Usain Bolt'u, bayanlarda ABD'li sprinter Allyson Felix'i ''Yılın atleti'' seçti.
     IAAF, bu gece birliğin 100. kuruluş yıldönümünün de kutlanacağı IAAF Galası öncesinde, erkeklerde ve bayanlarda yılın ''en iyi'' atletini belirledi. ABD'li engel koşucusu Aries Merritt ve Kenyalı atlet David Rudisha'yı geride bırakan Usain Bolt, 4'üncü kez ''Yılın atleti'' ödülüne layık bulundu. 100 ve 200 metrelerde olimpiyat şampiyonluğunu Londra Olimpiyatları'nda da koruyan Bolt, 2008, 2009 ve 2011 yıllarında da bu ödülün sahibi olmuştu.
     Bayanlarda yılın ''en iyi'' atleti ise ABD'li sprinter Allyson Felix oldu. Felix, Yeni Zelandalı gülleci Valerie Adams ve Büyük Britanyalı heptatlet Jessica Ennis'i geride bırakmayı başardı. Londra Olimpiyatları'nda bayanlar 200 metre ile 4x100 ve 4x400 metre bayrak yarışlarında altın madalya kazanarak, 1988 Seul Olimpiyatları'ndan sonra bir olimpiyatta 3 altın madalya kazanan ilk kadın sporcu olmayı başaran Felix, bu ödülü ilk kez aldı.
     Bolt ve Felix, ''Yılın atleti'' ödüllerinin yanı sıra, 100'er bin dolar para ödüllerini de galadan önce düzenlenen törende, IAAF Onursal Başkanı Monako Prensi 2. Albert ve IAAF Başkanı Lamine Diack'ın elinden aldı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER