ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Aralık 2016 Cuma 13:36

"Her şeyiyle ülkemin, askerimizin, polisimizin yanındayım"

"Her şeyiyle ülkemin, askerimizin, polisimizin yanındayım"

Barcelonalı milli futbolcu Arda Turan: "Artık ateş içimizi yakıyor. Bana bir şey olursa kendi ülkeme gömüleceğim. Bu yüzden sonuna kadar, her şeyiyle ülkemin, askerimizin, polisimizin her zaman yanındayım" "Türkiye Cumhuriyeti'nin toprakları savaşmak için değil, yaşamak içindir. Dünyanın en güzel toprağıdır" "Halep’te bir insanlık dramı yaşanıyor. Kitabımızda (Kur'anı Kerim) bir insanı öldürürsen bütün insanlığı öldürmüş gibi olursun şeklinde bir ayet var. Bu ayete rağmen Müslümanların bu kada


ŞENHAN BOLELLİ - İspanya 1. Futbol Ligi (La Liga) ekiplerinden Barcelona'da forma giyen milli futbolcu Arda Turan, İstanbul'da yaşanan terör saldırısıyla ilgili olarak "Sonuna kadar, her şeyiyle ülkemin, askerimizin, polisimizin her zaman yanındayım" dedi.

AA muhabirine Türkiye ve uluslararası gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Arda, İstanbul'da yaşanan terör saldırılarından dolayı büyük üzüntü ve sıkıntı yaşadığını söyledi.

Saldırıda hayatını kaybedenlere başsağlığı dileyen milli futbolcu, "Hepimizin başı sağ olsun. Şehit ailelerine Allah'tan sabır, vefat eden kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Gerçekten çok sıkıntılı, üzücü bir durum. Bizi üzen, sıkıntıya sokan, zaman zaman gözlerimizin dolduğu bir dönem. Uzun zamandır 'Teröre alışıyoruz' diye bir söylenti var. Bir şeye alıştığımız yok." diye konuştu.

 

- "Ateş içimizi yakıyor"

Arda Turan, teröre karşı mücadele için elinden geleni yapmaya hazır olduğunu vurgulayarak, "Artık ateş içimizi yakıyor. Bana bir şey olursa kendi ülkeme gömüleceğim. Bu yüzden sonuna kadar, her şeyiyle ülkemin, askerimizin, polisimizin her zaman yanındayım. Bir sporcu, göz önünde olan bir kişilik, sırtını Türkiye Cumhuriyeti'ne dayamış bir vatandaş olarak elimden ne gelirse yapmaya hazırım ve razıyım." ifadelerini kullandı.

 

- "Savaşmak için değil, yaşamak için"

İstanbul'daki terör saldırısından çok etkilendiğini kaydeden 29 yaşındaki futbolcu, "Türkiye Cumhuriyeti'nin toprakları savaşmak için değil, yaşamak içindir. Dünyanın en güzel toprağıdır. Ülkeme aşığım ve inşallah en kısa zamanda her şey en iyi şekilde düzelir ve toparlanır." şeklinde konuştu.

Milli futbolcu, İstanbul'daki terör saldırıların ardından La Liga maçlarında 1 dakikalık saygı duruşu yapıldığını hatırlatarak, "İspanya Futbol Federasyonu'na ve İspanyol yetkililere bu hassasiyetlerinden dolayı çok teşekkür ederim. Bizim için çok değerli ve anlamlıydı." değerlendirmesinde bulundu.

Son dönemde yaşanan olaylar nedeniyle futbol hakkındaki değerlendirmelerin ikinci plana atılması gerektiğine değinen Arda, "Gerçekten bu konulardan sonra insan başka hiçbir şey konuşmak istemiyor. O kadar sıkıntılı ve üzüntü veri̇ci̇ bi̇r durum. Kendimi çok keyifsiz hissediyorum. İnanın, evde oturduğum zaman saatlerim bu olayları düşünerek üzüntüyle geçiyor. Hep neden diye soruyorum." şeklinde görüş belirtti.

 

 

- "Halep'te insanlık dramı yaşanıyor"

Halep'te yaşanan olaylarla ilgili de görüşlerini paylaşan milli futbolcu, dikkat çekmesi amacıyla sosyal medyada paylaştığı Halep fotoğrafının ardından uzun süre başka paylaşımda bulunmadığını belirterek şöyle devam etti:

"Halep'te bir insanlık dramı yaşanıyor ve maalesef ki bu Müslüman topraklarında gerçekleşiyor. Kitabımızda (Kur'an-ı Kerim) bir insanı öldürürsen bütün insanlığı öldürmüş gibi olursun şeklinde bir ayet var. Bu ayete rağmen Müslümanların bu kadar birbirlerine düşmeleri çok sıkıntılı bir durum."

 

- "Örfümüzü kaybettik"

Türkiye'de ve Müslüman dünyasında yaşanan sorunların kaynağını kendimizde aramamız gerektiğini de söyleyen Arda, "Örfümüzü, adetimizi, bütün kültürümüzü kaybediyoruz. Bayramlarda birbirimizi aramak yerine mesaj atıyoruz. Fırsatımız varken büyüklerimizi ziyaret etmiyoruz. Bunları kaybettikçe de işler kötüye gidiyor. Çok bencil olduk. Her zaman daha fazla para, şöhret, makam istiyoruz. Bu hepimiz için geçerli. Önce eleştiriyi kendime yaparak söylüyorum. O yüzden bunların sonucunda böyle olayların olması kaçınılmaz." dedi.

 

- "Eskisi gibi olmalıyız"

Türkiye'nin yanı sıra Orta Doğu ülkelerinde de benzer kültürel sorunlar yaşandığını ve bu konuda özellikle genç kesimin büyük sorumluluklar alması gerektiğinin altını çizen Arda Turan, "Özellikle ülkenin geleceği olarak biz gençler artık toparlanmalıyız ve dikkat etmeliyiz. En iyi şekilde ülkemize, o coğrafyaya hizmet etmeliyiz. Artık eskisi gibi olmalıyız. Annemize babamıza cevap veriyoruz, buna aile içi demokrasi diyoruz. Bu saygısızlıktan başka bir şey değil. Artık bazı şeyleri düzeltmenin, dikkat etmenin zamanı geldi diye düşünüyorum." değerlendirmesini yaptı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER