ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Nisan 2013 Pazar 14:17

"Hayatımın Koşusu" başladı


Almanya'nın Bremen kentinde yaşayan Türk kökenli ekstrem sporcu Emin da Silva, halklar arasında uyum ve dostluğa dikkati çekmek amacıyla Bremen'den gerçekleştireceği İstanbul koşusuna başladı.
     Da Silva'nın, Werder Bremen Stadyumu'ndan başladığı ve İstanbul'un Anadolu yakasında son bulacak 2 bin 787 kilometrelik koşusu 67 gün sürecek. "Hayatımın Koşusu" diye adlandırdığı maratonda Da Silva, günde 40-48 kilometre koşacak ve 8 Avrupa ülkesinden geçerek Türkiye'ye ulaşacak.
     Koşu öncesi açıklamasında çok heyecanlı olduğunu belirten Da Silva, "Bu benim ilk maratonum değil. İnandığım koşuları başarıyla gerçekleştirdim. Bunu da başaracağıma inanıyorum. Sporun yanı sıra çocuklara da yardım etme duygusu bana güç veriyor" ifadelerini kullandı.
    
     -"Amacım popüler olmak değil"-
    
     Maratonla popüler olmayı amaçlamadığını ifade eden Da Silva, projesini gerçekleştirmede zorlandığına dikkati çekti. Da Silva, "Bu hayalimi, sponsorlar sayesinde gerçekleştirebiliyorum. Bana inanıp yardım ettikleri için kendilerine teşekkür ediyorum. Maraton boyunca en büyük endişem hava koşulları olacak. Plan doğrultusunda patika ve bisiklet yollarını tercih edeceğim. Gerektiğinde polis eşliğinde ana yollardan koşacağım. Geçtiğim ülkelerden bazı sporcular bana destek verecek" diye konuştu.
     Toplantıda konuşan eski sporculardan Willi Lemke, bir çok kez kısa mesafelerde maraton koştuğunu belirterek, "Koşu insanı bağımlı yapabiliyor. Burada koşudan ziyade önemli olan verilmek istenen mesajdır. 67 günlük koşu kolay olmayacaktır. Emin'e şans diliyorum" ifadelerini kullandı.
    
     -"Tesadüfen tanıştım, yardımcı oluyorum"-
    
     Proje sponsorlarından Bülent Uzuner de maratonun hayata geçirilmesi için 4 aydır ekip olarak çalışıldığını belirtti. Uzuner, şunları söyledi:
     "Geçtiğimiz yıl tesadüfen tanıştığım Emin'in maraton amacını öğrenince etkilendim ve yardımcı olmaya karar verdim. Emin, sporu sevdirmenin yanı sıra, çocuklara da yardım etmek istiyordu. Şirket olarak bu gibi projeleri önemsediğimiz için destek olduk. Emin, bu koşuya güzel bir amaç için baş koymuş. Başaracağına da inanıyorum. Fakat sağlığı da önemli. Herhangi bir rahatsızlık hissettiğinde maratonunu bırakabilir. Burada niyet önemlidir."
     Projenin yetkililerinden Karin Tanger ise Da Silva'nın maratonu boyunca geçeceği sekiz ülkedeki yardıma muhtaç çocuk köylerine yardım etmek için bağış kampanyası başlattıklarını ifade etti. Tanger, "Şu anda 3 bin 735 avro toplanmış bulunuyor. Bu güzel amaç için yardımsevenlerin duyarlılık göstereceklerini umuyoruz" dedi.
     Tam donanımlı minibüs tahsis edilen Da Silva'ya, maraton boyunca proje menajeri, masör ve şoförden oluşan üç kişilik ekip eşlik edecek.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER