ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Aralık 2014 Pazartesi 17:31

Hayaller ve hedefler

Hayaller ve hedefler

Fenerbahçe Ülker Basketbol Takımı Başantrenörü Zeljko Obradovic, THY Avrupa Ligi Top 16 turunda karşılaşacakları rakiplerinin hiçbirinin kolay olmadığını ve mücadele etmeleri gerektiğini söyledi.


Fenerbahçe Ülker Basketbol Takımı Başantrenörü Zeljko Obradovic, THY Avrupa Ligi Top 16 turunda karşılaşacakları rakiplerinin hiçbirinin kolay olmadığını, ancak kendilerinin de şanslarının olduğuna inanıp, buna göre mücadele etmeleri gerektiğini söyledi.

Obradovic, FBTV'de katıldığı programda yaptığı açıklamada, Top 16'da zorlu bir grupta mücadele edeceklerini belirterek, "Gelişerek devam ediyoruz, devam da etmeliyiz. Top 16'da hiçbir rakip kolay değil" dedi.

Top 16'da ilk haftada, ilk turda yenilgi almayan Rusya'nın CSKA Moskova takımı ile İstanbul'da oynayacaklarını vurgulayan Sırp teknik adam, "Elimizden geleni her şeyi yapacağız. Program ve ulaşım açısından da zorlu rakiplerimiz var. Maç maç düşünmek lazım. Takımın kalitesi çok önemli. CSKA Moskova ve Olympiakos herkesin hem fikir olacağı gibi grubun favorileri. Bizim de şansımız olduğuna inanıp buna göre savaşmalıyız. Hayal ve hedefleriniz olmadan başarılara ulaşamazsınız. Benim hayallerim ve hedeflerim var. Kesinlikle son topa kadar savaşmalıyız" diye konuştu.

"Serbest atışlarda iyi değiliz"

Eksikleri üzerinde çalışmaları gerektiğini anlatan Obradovic, şöyle devam etti:

"Serbest atışlar konusunda iyi değiliz, 'facia' diyebilirim. Maçın sonucunu da bazen bu atışlar belirleyebiliyor. Antrenmanda ne kadar çalışırsanız, daha fazla başarılı olursunuz. Savunmamızı geliştirmemiz gerekiyor. Bazı durumlarda faul yaparak avantaj yakalayabileceğimiz anlarda bunu kullanmıyoruz. Bunlar üzerine çalışmalıyız. Herkesin sorumluluk alması gerekiyor. İyi oyuncu, sadece skor üreten değil aynı zamanda hem hücumda hem savunmada hem de her açıdan takıma katkı veren oyuncudur."

Bogdan Bogdanovic'in basketbola aşık bir sporcu olduğunu dile getiren Obradovic, "Bütün genç oyuncular da böyle çalışmalı. Bogdan bireysel olarak da çok çalışıyor. Sadece basketbol düşünmeleri gerekir. İyi oyuncuların hiçbirisi sadece takımla çalışan oyuncular değildir. Bireysel çalışmak çok önemli. Topu atmak çok kolay ama skor üretmek çok zordur. Çok fazla yetenekli kişilerle çalıştım ama çalışmadıkları için bir kısmı bir süre sonra kayboldu. İyi oyuncu olmak istiyorlarsa çalışmaları lazım" ifadelerini kullandı.

"Takımıma güveniyorum"

Obradovic, bir veya birkaç oyuncu takviye istediğini kaydederek, "Ancak bize ekstra bir şeyler katacak oyuncular olmalı. Her önemli tur öncesinde takımlar transfer trafiğine girer. Takımıma güveniyorum. Her adımımızı düşünerek atıyoruz. Sezon sonunda herkes değerlendirilecek, buna ben de dahil. Yorum yapmak kolay ama her şey sezon sonunda belli olacak. Geçtiğimiz maçta taraftarlar 'Dörtlü final yolunda kalbinizi sahaya koyun' pankartı açtı. Taraftarların ne kadar büyük hedefleri olduğunu görebiliyoruz. Bu çok güzel bir şey" diye konuştu.

Türkiye Basketbol Ligi'ndeki statü değişikliğinin Türk oyuncular için daha çok çalışmayı beraberinde getirdiğini vurgulayan Sırp çalıştırıcı, kendisi için oyuncunun uyruğunun değil, ne kadar çalıştığı ve basketbola kendini ne kadar adadığının önemli olduğunu anlattı.

Tecrübeli çalıştırıcı, Anadolu Efes Başantrenörü Dusan Ivkovic ile çok yakın dost olduğunu, Ivkovic'in kendisine çok fazla şey öğrettiğini kaydetti.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER