ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Hafif Yağmur
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Nisan 2013 Pazartesi 23:16

Hasan Doğan Eğitim Tesisleri'nin temeli yarın atılıyor


Türkiye Futbol Federasyonu, milli takımların tüm kamp programlarını gerçekleştireceği, futbolun paydaşlarına her türlü eğitimin verileceği Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nin temelini yarın saat 15.30'da gerçekleştirilecek törenle atacak.

14 ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak Türkiye'nin ve dünyanın sayılı modern tesisleri arasında yer alacağı belirtilen Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri, sadece futbola değil, ülke sporuna da değer katarak sporcuların modern yaşam alanlarına kavuşmasını da sağlayacağı ileri sürüldü.

Konuyla ilgili Futbol Federasyonu'ndan yapılan açıklamada, "Türkiye Futbol Federasyonu'nun tarihindeki en büyük alt yapı yatırımı olan ve 25 yıllık özlemi giderecek tesisler, çevreye duyarlı, yenilenebilir enerji kabiliyeti, tasarruf odaklı yapısıyla üst düzey bir standardı içerecek. Riva Projesi, bu ayrıcalığıyla LEED (Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik) Sertifikası'nın en güçlü adayı olacak." denildi.

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK SPOR KOMPLEKSİ

235 bin metrekare arsa üzerine inşa edilecek tesislerin, nizami futbol sahaları, tenis kortları, mini golf sahası, mini gölet ve yürüyüş alanları, koşu parkurları, açık otopark ve rekreasyon alanlarından oluşacağı da belirtilen açıklada şu ayrıntılara da dikkat çekildi:

"Tesislerin 17 bin 643 metrekarelik kapalı alanı, 6 kütle üzerinde inşa edilecek; yönetim, konferans, toplantı, konaklama, sağlık kulübü, restoran gibi tüm idari ve sosyal alanları bünyesinde barındıracak.

Ayrıca milli takımlar kendi evine kavuşacak. Yıllardır farklı otellerde ve tesislerde kampa girmek zorunda kalan milli takımlar, 8 bin metrekareden oluşan 3 katlı konaklama bloğuyla kendi evine kavuşacak. 2'si suit toplam 85 odanın yer alacağı konaklama bloğunda, toplantı odaları, konferans salonları, hobi alanları ve restoranlar bulunacak.

Konaklama bloğu sadece sporcuların değil, misafirlerin de ihtiyacını karşılayacak şekilde düzenlenecek. İki katlı Sağlık Kulübü'nün bin 900 metrekarelik zemin katında yüzme ve terapi havuzları ile hamam, sauna, masaj ve tedavi odalarından oluşan sağlık birimleri yer alacak. Üst katta ise 350 metrekarelik fitness salonu bulunacak."

FUTBOL SAHASI SAYISI 5'E ÇIKACAK

Arazide bulunan futbol sahalarının çim yüzeylerinin değişeceği, saha sayısının ise 5'e çıkacağı belirtilen bilgilendirmede ayrıca şu ifadelere de yer verildi:

"Projeye göre, sahaların destek birimleri, tribünleri, tel örgüleri de yeniden tasarımlanacak. Ayrıca tesislerin dereye yakın arazisi, ıslah edilerek yürüyüş ve koşu parkurlarının yer alacağı yeşil alan haline dönüştürülecek."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER