ÖNE ÇIKANLAR :
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Eylül 2013 Çarşamba 16:04

Hamza Yerlikaya: IOC üyeleri sağduyulu bir karar verecek (ÖZEL)


Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya, IOC üyelerinin güreşin olimpiyatlardan çıkarılıp çıkarılmayacağı ile ilgili verecekleri kararda sağduyulu olacaklarına inandığını ve aldığı bilgilerinde bu yönde olduğunu söyledi.

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanlığı 2013 yılı faaliyet programında yer alan ve haziran ayında yapılan 11 - 13 ve 14 - 15 yaş minikler Türkiye Şampiyonası'nda dereceye giren sporcuların 23 Ağustos'ta başladığı kamp programı bugün sona erdi. Kampın son gününde milli güreşçileri yalnız bırakmayan Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya, Cihan Haber Ajansı'na açıklamalarda bulundu.

Eski şampiyon Yerlikaya, güreş camiası olarak hedefleri ve umutları olduğunu belirtti. Yerlikaya, "Hazırlıklar yapıp milletin umutlarını alevlendirmeyi gerektiği bir dönemdeyiz. Hal böyle olunca bizim projeler üretmemiz lazım. Biz uyuyan mevcudun üzerinden idare eden olamayız bu bizim tarzımız değil ve onun için bu büyük bir proje. Bunun amacı ve hedefi ise şudur; Bir grubu 2016 Olimpiyatları için Brezilya'ya bir grubu da 2020 Olimpiyatları'na göndereceğiz ve asıl hedef 2020. Neden 2020? Malumunuz ayın yedisinde oylaması yapılacak ve inşallah Türkiye alacak bu oylama sonucunda 2020 Olimpiyatları'nı. Umut ve temenni içindeyiz ve hep birlikte çalışıyoruz." dedi.

"BİZ ARTIK PROJELERLE KONUŞMAK İSTİYORUZ"

Genç yaşta çocukları neden kampa aldıklarını da söyleyen Başkan Hamza Yerlikaya, "Buradaki hedef çocuklarımızı mindere adepte etmek, başarılı olabileceklerinin yolunu açabilmek. Eskiden başarılar tesadüf çıkardı belki bizlerde böyle çıktık ama artık tesadüfle çıkmayacak bizler böyle iş yapmayacağız. Gidip kendimiz bulacağız ve o arkadaşları uluslararası arenada vatanımızı milletimizi temsil etmenin yolunu biz açacağız. Burada 14-15 yaş grubunda 110 sporcumuz var hocalarımızla birlikte. Ankara Elmadağ'da da açtık böyle bir kamp ve orada da 110 sporcumuz var. Aslında biz bunları başka yerlerde de açsaydık binleri bulurdu. Ama biz biraz daha elit olanı kaliteli olanı bu işe adepte olabileni seçtik." ifadelerini kullandı.

Zaman içerisinde kadroya dahil edecekleri başka güreşçilerin de olabileceğini de belirten Yerlikaya, "Ama almayıp da tamam dediklerimiz de olacak doğruyu söylemek gerekirse tabi bunu söylerken kimseyi öteleyip dışlamayacağız. Artık 2020'ye her sıklette bir değil birden fazla altın madalya alma potansiyelini yakalamış bir güreş camiası bu. Tabi bu bir proje sonuçta ve yaygınlaştırıp devam edeceğiz. Biz artık projelerle konuşmak istiyoruz. Yani sadece söylemde kalmasın. Söylediklerimizde artık fiiliyata dökülsün uygulamaya girilsin çünkü artık milletin umutlarını söndürmemek lazım. Bu umut ışığıdır ata sporudur. Herhangi bir branş değiliz. Milletimizin bizden beklentileri ve farklılıkları var. Bunları da göz önüne alarak hazırlıklarımızı sürdürüyoruz." diye konuştu.

"ALDIĞIMIZ BİLGİLERE GÖRE IOC, GÜREŞ İÇİN SAĞDUYULU BİR KARAR VERECEK"

Yerlikaya, 7 Eylül'de oylaması yapılacak 2020 Olimpiyatları ile birlikte güreşin olimpiyatlarda yer alıp almayacağının netleşeceğini belirterek, Arjantin'de yapılacak olimpiyat ve güreş oylamasına kendisininde gideceğini söyledi.

Yerlikaya, şöyle devam etti: "Her kesimden bir serzeniş var güreşe neden böyle oldu. Belki IOC tarafından doğru gerekçeler vardır. Ya da kendilerine giden bazı bilgiler doğrultusunda karar alınmıştır. Ama hiçbir şey geçmiş değil. Bundan iki ay önce dokuza adaydan üçe düştük. Ve güreş en eski branş. Dünya beş kıta ve olimpiyat amblemi de beş halka. Güreşte bu beş halkadan biridir. İnanıyorum ki IOC üyeleri sağ duyulu davranacaktır ve aldığımız duyumlar ve bilgiler bu yönde. İnşallah iki müjdeyi yaşarız hem 2020 Olimpiyatları'nın Türkiye'ye verilmesi hem de güreşin geleceği hakkında."

Son olarak olimpiyatların Türkiye'ye verilmesi halinde ilk defa aynı anda iki kıtada olimpiyatların yapılacağını kaydeden Yerlikaya, "İki kıtayıda temsil edecek Türkiye'nin böyle bir avantajı var. Bizim de burda şampiyona potansiyeli olan çocukları hazırlamak görevimiz. 2020'de madalyasızlık Türkiye'nin çöküşü ve bitişi demektir. Onu hangimiz isteriz? Onun için bu azim ve kararlılıkla hizmetimize devam edeceğiz." diyerek sözlerini tamamladı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER