ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2013 Çarşamba 13:47

Halterdeki doping istifası olayları

Halterdeki doping istifası olayları


Avrupa 23 Yaş Altı Şampiyonası’nda 5 sporcusunun dopingli çıkması üzerine toplu istifa eden Halter Federasyonu’nda başkanvekilliğine atanan Zeki Türkeş, ”Seçim sürecinde, camianın bu tepkimiz karşısında dopinge hassasiyet göstermesini ve Türkiye’nin dünyadaki prestijini daha üst seviyelere taşımasını temenni ediyoruz” dedi.

İsrail’de geçen yıl Kasım ayında düzenlenen Avrupa 23 Yaş Altı Şampiyonası’nda 5 sporcuda doping tespit çıkması ve Halter Federasyonu Başkanı Hasan Akkuş ve yönetim kurulunun toplu istifa etmesi üzerine 35 günlük seçim sürecinde başkanvekilliğini yürüten Zeki Türkeş, istifa sürecini ve bundan sonrasını AA muhabirine değerlendirdi.

Federasyon Başkanı Hasan Akkuş’un, konuyu öğrendikten sonra camiayla aynı düşünmediklerini ve dopinge karşı kesin bir tavırlarının olduğunu göstermek amacıyla istifa kararı aldığına dikkati çeken Türkeş, ”Camia, öncelikle çok değerli bir spor adamını kaybetti. Bu konuda doçentliği bulunan, uluslararası arenada üst düzey görevleri bulunan Akkuş, camiaya sürekli dopinge olan mücadelesini ifade ederdi. Bunlara rağmen sporcuların sürekli pozitif çıkması, camianın kendisini anlamaması nedeniyle istifa kararı aldı” diye konuştu.

Aldıkları istifa kararının, Türk halterine hayırlı olmasını dileyen Zeki Türkeş, ”Bundan sonra inşallah camia kepini önüne koyup düşünür ve daha doğru şeyler yaparlar” dedi.

Zeki Türkeş, istifa kararının dünya halter camiasında da büyük yankı uyandırdığına dikkati çekti. Akkuş’un, Avrupa Halter Federasyonu (EWF) Genel Sekreteri ve Uluslararası Halter Federasyonu (IWF) Asbaşkanı olduğunu hatırlatan Türkeş, ”Uluslararası seviyede herkes şokta” ifadelerini kullandı.

 ”Aday olmam söz konusu olamaz”

Seçim sürecinin, istifa kararı aldıklarında başladığını söyleyen Zeki Türkeş, ”Bunun normal prosedürü var, yayın süreleri var, delege listelerinin kulüplerden istenmesi, yayımlanması, kulüplerin itirazları, varsa bunların değerlendirilmesi... Süreç devam ediyor. Bununla ilgili herhangi bir sıkıntı söz konusu değil” diye konuştu.

Türkeş, seçim sürecinde birçok başkan adayının çıkacağını belirterek, şunları kaydetti: ”Camianın başkansız kalması söz konusu değil. Camianın bu tepkimiz karşısında dopinge hassasiyet göstermesini ve Türkiye’nin dünyadaki prestijini daha üst seviyelere taşımasını temenni ediyoruz. Halter camiası çok olgun bir camiadır. Hiçbir dönemde, demokratik olmayan bir hareket olmamıştır. İyi bir seçim olur, camia başkanını seçer ve inşallah daha iyi, daha hayırlı işler yapılır diye temenni ediyorum.” Zeki Türkeş, seçimlerde başkan adayı olmasının kendisi açısından söz konusu olamayacağını vurguladı.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER