ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2013 Pazartesi 22:00

Hakan Bilal Kutlualp'tan seçim yorumu


Fenerbahçe'nin eski yöneticisi Hakan Bilal Kutlualp, "Dünya yıkılsa bir Fenerbahçeli o kupayı yerinden kaldırıp hiçbir yere götürmez." dedi.

Bir dönem Fenerbahçe'de yöneticilik yapmış olan Hakan Bilal Kutlualp, Fenerbahçe'nin seçim sürecini Maraton.com.tr'ye değerlendirdi. Alex ve Anelka gibi yıldızların transferinde başrol oynayan Kutlualp, oy kullanmanın bir hizmet olduğunu belirtirken, oy kullanma hakkı olan bütün Fenerbahçe Kongre Üyeleri'nin bu hizmet şansını değerlendirmesini söyledi.

Hakan Bilal Kutlualp'in açıklamalarının ayrıntısı şöyle:

2-3 Kasım'da yapılacak olan seçimli olağanüstü genel kurul'da Hulusi Belgü, Yamen Uzun ve Mehmet Ali Aydınlar resmi adaylar. Siz Aziz Yıldırım'ın aday olacağını düşünüyor musunuz ve bu adayları değerlendirir misiniz?

"Fenerbahçe Kongresi'nin bir doğum süreci olarak görmek lazım. Bu seçimi yönetim kurulu karar almış ve işleme koymuştur. Fenerbahçe'ye hayırlı olmasını diliyorum. Fenerbahçe Kongre Üyesi olan herkes aday olabilir. Şu anda da adaylığını açıklayan Hulusi Belgü, Yamen Uzun ve Mehmet Ali Aydınlar'dan başka aday çıkmadı ancak daha süre var. Aziz Bey'e gelince aday olup olmaması kendi tasarrufundadır. Mutlaka kendisine göre hesaplarını yapıyordur. En doğru hesabı kendisi yapacaktır. Aziz Yıldırım'ın kendisi ve Fenerbahçe için hayırlı olacak karara imza atacağına inanıyorum.

Kehanette bulunmak zordur mutlaka ama normalde Aziz Başkan kendisi her zaman adaylığını açıklardı. Şadan Bey'in katıldığı seçimde de adaylığını açıklamıştı. Bu seferki gecikmesi mutlaka kendisinin icra edeceği sebeplerden dolayıdır. Kendisine ait hesapları vardır bunları ölçüp tartıp biçecektir. Fenerbahçe ve kendisi için hangisinin daha hayırlı olacağını düşünmek süresi ihtiyacı hissetmiş olabilir. Saygı göstermek lazım. Bu hesapların sonucunda varacağı neticeye göre de bir karar verecektir diye düşünüyorum.

Hakan Bilal Kutlualp olarak 3 başkan adayından birinin listesinde olacak mısınız?

Yamen Bey'i tanımıyorum. Hulusi Belgü arkadaşımdır. Mehmet Ali Aydınlar'ı da tanıyorum. Ben yöneticilik, adaylık konusunda kimseyle görüşmedim çünkü 2-3 Kasım Fenerbahçe için çok önemli bir gün. Kişilerin yönetimde olup olmadığından daha önemlisi kendi görüşlerine uygun olan Fenerbahçe'nin geleciğini iyi yerlere getirecek olan yönetime oy verirken burada şahsi hesaplaşmada olmanın bir anlamı olmadığı için ne böyle bir konuşma içerisinde oldum kimseyle ne de bana böyle bir konuda bana teklif gelmedi. Ama benim de kendi görüşlerim var Fenerbahçe için hangisinin daha hayırlısı olacağına inandığım kişiyi kafamda belirledim ve o kişiye oy vereceğim. Oyun bir mahremiyeti, kutsallığı var bunu bozmak istemiyorum ve herkesin böyle düşünmesi gerektiğine inanıyorum neticede tek bir aşk var o da sarı-lacivert. Kimsenin Fenerbahçe'den kendisi için bir şey istemediğine inanıyorum.

“FENERBAHÇE BUGÜNE KADAR YÖNETİLDİĞİ GİBİ YÖNETİLEMEZ ”

Kulislerde şöyle bir konu var; oy sayısı 5 bine kadar olursa Aziz Yıldırım'ın \% 100 kazanacağı fakat bu sayının 8-9 bini bulursa Mehmet Ali Aydınlar'ın daha kuvvetli olabileceği düşünülüyor. Siz buna katılıyor musunuz?
Ben olaya şu açıdan bakıyorum. Birincisi Fenerbahçe'nin şuanda yaşadığı süreçte bütün Fenerbahçelilerin gelip oylarını kullanması Fenerbahçe'ye hizmettir. Fenerbahçe'ye hizmet etmenin yolu sadece yöneticilik, başkanlık değil. Nasıl forma almak, alkışlamak Fenerbahçe'ye hizmetse oy vermekte belki bunlardan daha önemli ve kutsal bir hizmettir. Böyle önümüze her dakika gelmeyen bir hizmet şansını (Normal süreçte 3 senede bir, Olağan Mali Genel Kurullarda her yıl bir defa) kimsenin kaçırmamasını mümkünse Allah herkese sağlık versin herkes o gün sağlıklı olsun 13.500 civarı oy kullanabilecek üye varmış hepsinin gelip oy kullanması benim temennim çünkü en büyük hizmeti böyle yapacaklar. Hele böyle bir hassas süreçten geçerken katılımın çok yüksek olması mümkünse \%100'e varan bir katılım oranı olması Fenerbahçe için hayırlı olacaktır diye düşünüyorum.

Ama böyle önceden şu kadar oy gelirse bu bu kadar alır falan diye Fenerbahçe Kongre üyelerinin oylarının tahminini yapmak bence o üyelere ve o oyların kutsallığına yapılan bir saygısızlık olur çünkü herkesin aklı ve vicdanı vardır. Fenerbahçe için kimin daha iyi işler yapacağını mutlaka ölçüp tartıp biçmişlerdir. Farklı farklı görüşler vardır doğal olarak. Hepsi kıymetli görüşlerdir hepsine saygı göstermek lazım. Oturacaklar, düşünecekler, bakacaklar Fenerbahçe bugüne kadar iyi yönetildi, yönetim devam etsin derlerse büyük bir ihtimalle aynı kişiye oy vereceklerdir. Fenerbahçe bugüne kadar yönetildiği gibi yönetilemez artık bu sistem patinaj yapıyor bu büyük potansiyelin, camianın çok daha yüksek başarılara koşması gerekiyor, bunun gibi bir sürü geniş vizyonlu, ileriyi daha çok gören, daha çok başarıları getiren, daha çok bütçe kontrolü olan, sağlıklı ve sürdürülebilir bütçelere sahip olan bir Fenerbahçe olmasını diliyorlarsa bugüne kadar yapılanlardan daha farklı olan, içi boş olmayan, sadece o günü kurtarmak amacıyla verilmiş vaadler vermeyen, afaki olmayan ve vaatlerinin arkasında duracak olan insanlar diye düşünürlerse o zaman adaylar arasında hangisi daha iyi yapar diye karar vereceklerdir. Çünkü bir yanda 15 yıllık yönetim var ve 15 yıllık yönetimiyle bugüne kadar acı, tatlı, iyi, kötü yaşattıkları vardır ve doğal süreçlerdir bunlar. Onların içerisinde pek fazla değerlendirmede sıkıntı çekmezler çünkü bilinendir o.

Yenilerin de kariyerlerine, vizyonlarına, imkanlarına ve daha önce yaptıklarına bakarak bir karar vereceklerdir. Ondan dolayı ben Fenerbahçe taraftarından alınan güçle Kongre'nin vereceği kararın üzerinde önceden tahmin yapmanın da onların sayfasını böleceğine inanıyorum. En doğru kararı Fenerbahçe Kongre Üyesi, Fenerbahçe için (Şahıslar için değil kurum için Ahmet, Mehmet, Ali, Veli önemli değildir.) karar vereceklerine inanıyorum. En azından ben böyle yapacağım ben bu camianın mensubuyum ve diğerlerinin de Fenerbahçe'yi çok sevdiğini biliyorum doğru kararı vereceklerdir.

"BU KUTSAL EMANETİN SAHİBİ GENEL KURULDUR"

Aziz Yıldırım'ın "Ben 15 yıldır başkanım bu saatten sonra proje açıklamam" açıklamasını doğru buluyor musunuz? "Benim oyum kesin, elimi kaldırsam 5 bin oy alırım" tarzında açıklamalar da yapıldı, buna katılıyor musunuz?
Benim anlayışımın içerisinde elimi kaldırsam bana şu kadar oy verirler, şöyle desem şunu yaparlar gibi bir şey olamaz. Çünkü ben her zaman en üst yetki organının Fenerbahçe Kongresi olduğuna inanan ve onların görüşlerinin günün şartlarına göre şekillenebileceğini ve haklı olduklarına inanan birisiyim. Ondan dolayı siz 15 sene değil 35 sene de orda olabilirsiniz veya 1 yıl da orda olabilirsiniz. Bu kutsal emanetin sahibi genel kuruldur.

Genel kurul bunu size emaneten verir ve 15 senedir bunu Aziz Yıldırım'a vermiştir. 15 sene sonra ölçer, bakar daha önceki dönemlerde yaptığı gibi ve ondan sonra devam ettirir. İyi değilse değiştirir bu yetki ondadır. O yüzden ben genel kurulun kararlarının üzerinde bu şekilde kulağa hoş gelmeyen söylemlerin doğru olmadığına inanıyorum. Bence bu görüş yanlış.

Hangi yönetici olursa olsun bu alınan görev emanettir. Size belli bir süre için veriliyor ve sizin bunu nasıl kullandığınıza bakılıyor. O sürenin sonunda eğer ki, inanırlarsa devam ettirecekleredir. Bugün Fenerbahçe Kongre Üyesi, Fenerbahçe'nin 2012 senesinden bugünkü durumuna gelinceye kadar ve bu 15 yıllık sürenin etkisini de hesap ederek bugün gelinen Fenerbahçe'den memnunsa o etkiyi devam ettireceklerdir. Hayır, 'Fenerbahçe çok daha iyi yerlerde olmalı.

Fenerbahçe'nin hakkettiği yer burası değil çok daha fazlasıdır' derlerse o zaman başka birini seçmeye deneyecekler ve isteyeceklerdir. Bu kutsal emanetin esas sahiplerinin üzerinde bu tür konuşmalar yapmak o gücün sahiplerine saygısızlıktır diye düşünüyorum. Fenerbahçe Kongre Üyesi, taraftarından aldığı güçle bu vereceği emanetin esas sahibidir. Bu emaneti belli süre için verir gerektiği zaman geri alır, gerektiği zaman devam ettirir. Bu enstrüman genel kurulun elindedir. Benim görüşüm budur ama başkaları başka görüş sunabilir herkese saygımız var ama katılıyorum demek değildir.

Gazetelerde sayın Aziz Yıldırım'ın başkan adayı olması halinde 2011 - 2012 şampiyonluk kupasını genel kurulun karşısına çıkartıp Mehmet Ali Aydınlar bey'e "Bu kupayı Trabzonspor'a verecek misin?" diye soracağı iddia edildi. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Eğer Aziz Bey, hesabını kitabını iyi yapıp aday olmaya karar verirse ve bu kupayı salona getirip "Bunu verecek misin?" (Ben buna ihtimal vermiyorum) diye sorarsa, bu ucuz bir anti propagandadır, ucuz bir seçim stratejisidir. Kimse merak etmesin hiçbir Fenerbahçeli 25 milyonu aşkın Fenerbahçeli dünya yıkılsa bu kupayı yerinden kaldırıp hiçbir yere götürmez. Bunu herkes bilsin. Bir Fenerbahçeli de hiçbir zaman için başka bir Fenerbahçeli'nin böyle bir şeyi yapabileceği sorusunu dahi sormaz. Ben bunu basında çıkmış öylesine bir haber olarak görüyorum. Aziz Bey'in böyle bir şey söylediğine inanmak istemiyorum.

“FENERBAHÇE GENEL KURULU BÖYLE BİR OYLAMA YAPMAMALI”

Yine basında çıkan bir habere göre Aziz Yıldırım ve diğer yöneticiler hakkında 10 yıl spordan men olmaları söz konusu. Böyle bir durum olursa ve pazar günü Aziz Yıldırım başkan seçilirse Fenerbahçe kaosa süreklenir mi?
Fenerbahçe şu an zaten bir kaosun içerisinde. Bundan daha kötü bir şey olacağını tahmin etmiyorum. Fenerbahçe hiç hak etmediği halde en kötüsünü yaşamış. UEFA'dan men edildi. Ben bundan daha kötüsünü düşünemiyorum. Böyle bir durumda Aziz Bey'in mutlaka başta da söylediğim gibi hesabını, kitabını iyi yapmıştır. Kendisi ve Fenerbahçe için en hayırlısı neyse onu düşünüp ona göre karar verecektir. Biz de, onun verdiği karara saygı duyacağız. Olaya böyle bakmak lazım.

Dedik ki kişiler değil kurum önemlidir ama bu kurumları yöneten de kişilerdir. Kişilerin yönetme şekli o kurulun direkt olarak etkilenmesine, verdiği görüntüye sebep olmaktadır. Gündem maddesine göre genel kurulda bir oylama yapılacak. İki yönetici ve Aziz Bey'in kötü şöhret sahibi olup olmadığının oylanması gibi. Böyle bir oylamanın orada yapılmasına ben karşıyım. Onurumuzu zedelemeye yönelik bir harekettir. Fenerbahçe bunu hak etmez. Önemli olan Fenerbahçe'nin adı Fenerbahçe'nin asaleti ve başkanlık makamı koltuğudur. O koltukta kim oturursa otursun farketmez. Herhangi bir kişiden dolayı o koltuğun kutsallığı, değeri ve bizler için ifade ettiği anlamın oylanmasına karşıyım. Öyle bir oylamaya bile gelmemeliyiz. Bence Fenerbahçe genel kurulu böyle bir oylamayı yapmamalıdır. Bize böyle bir şey yakışmaz. Böyle bir soruyu kendi kendimize bile sormamalıyız. Bence o oylama yapılmamalıdır.

Mahkeme "Oylayın" demiş. Mahkemenin kararları esastır. Orada inşallah 13 bin kişi olur ve 13 bin kişi de çıkar salonu terkeder ve oylama yapmaz. Mahkeme "Neden oylamadın?" demez. Bence bunun oraya yazılması bile benim için yeteri kadar üzüntü vericidir. Kim olursa olsun o koltukta oturan o koltuğun namusunu oylatmam ben. Fenerbahçe Kongre üyesiyim böyle bir davranışta bulunmasını ve cevap vermesini bekliyorum. Böyle bir oylama yapılmamalıdır. Madde olabilir. Madde okunur okunduktan sonra kimse oylamadan dışarı çıkar. Bu çok önemli bir şey.

“SADECE ALLAH’TAN KORKAN BİRİSİ OLARAK İNANMIYORUM”

Saadettin Saran "Aziz Yıldırım benden korkuyor" diye bir açıklama yaptı. Sayın Aziz Yıldırım "Bütün cezaları kaldıracağım" diye bir açıklamada bulunmuştu. Ancak Saadettin Saran bu seçimde aday olamadı. Aziz Yıldırım'ın Saran'dan korktuğunu düşünüyor musunuz?
Saadettin Bey'in böyle bir algısı var demek ki öyle hissediyor olabilir. 'Ben kimsenin kimseden korktuğuna' sadece Allah'tan korkan birisi olarak inanmıyorum. Böyle bir duygu hiç yaşamadım ben. Ben sadece Allah'tan korkan birisi olduğum için bir insanın bir insandan korkabileceğini düşünmüyorum. Saadettin Bey de mutlaka bir hazırlık yapmıştır. Bir Fenerbahçeli olarak seçimlere girmeyi düşünmüştür. Başkan’ın da ağzından böyle bir söz çıkmasından dolayı ümitlenmiştir, haklı olarak sonradan böyle bir hayal kırıklığına uğrayınca bunu bu şekilde değerlendirmiş olabilir.

Görüşüne saygı duymakla beraber katılmıyorum. Başkanı tanıyan biri olarak şunu söyleyebilirim; başkan mutlaka geçmişte de olmuştur, böyle sözler verir ondan sonra ya sözleri unutur ya uygulamaz. Bunu vaatlerinde de görüyoruz, projelerinde de görüyoruz. Konuştukları ile icraatları arasında çok büyük farklılıklar vardır. Daha önce sormuş olduğunuz soruya, bakın burada cevap vereyim. Ben 15 yıllık Başkanım bana proje sorulmaz ya proje bitmiştir veya projelere artık kimsenin inanmayacağını anlamıştır. Bundan dolayı sanırım Aziz Yıldırım “Bana proje sorulmaz” diye biliyordur.

Ben Fenerbahçe gibi büyük bir kurumun büyük bir camianın her zaman ayağı yere sağlam basan her zaman Fenerbahçe’ye faydalı olacak projelerin açıklanmasının ve bunların Fenerbahçe camiasının ihtiyacı olduğunu düşünen birisiyim. Fenerbahçe Kulübü her zaman yeni projeleri gerektiren bir dinamizme sahiptir.

“Genel kurul Fenerbahçe başkanına krediler vermiştir ve hep verilen kredilerin heba edildiğini görmüşlerdir” bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Fenerbahçe’de proje bitmiş olamaz. Proje her zaman olacaktır. Proje açıklarken bunların dayanağı nelerdir, mali açıdan bunların sürdürülebilirliği açısından bir sürü kriterler var. Bunların hepsinin altının dolu olması lazım. Sadece kulağa hoş gelen “şunu da yapacağım, bunu da yapacağım“ eskiden hatırlarız işte “Konya’ya deniz getireceğim“ tarzında projelere artık Fenerbahçe camiası da, Fenerbahçe taraftarı da inanmıyordur. Çünkü yeteri kadar kredileri vermiştir ve bakıyorsunuz bu kredilerin boşa verildiğini ve heba edildiğini görmüşlerdir diye düşünüyorum.

Şu çok kolaydır, devamlı vaat edersiniz bu vaatlerle belli zamanlar kazanırsınız, belli süreler kazanırsınız ama bunun günü geldiği zaman “Unutur bunu insanlar” diye düşünürseniz insanlar belli bir süre unuturlar belki tolerans gösterirler, beklerler, sonunda en çok sevilen Fenerbahçe olduğu için insan bir an gelir kendi babasını bile tanımaz, Fenerbahçe için. Ben artık bu durumların geçtiğini düşünüyorum.

Artık Fenerbahçe sevgisinin var olan hoşgörü sınırlarının da aşılmasından dolayı ağır basacağını ve kişileri ne kadar severlerse sevsinler Fenerbahçe sevgisinin ağır basacağını düşündüğüm için bununda nazara dikkate alacaklarını düşünüyorum.

“FENERBAHÇE ŞAMPİYONLUĞUN EN BÜYÜK ADAYIDIR”

Fenerbahçe Futbol Takımı'nı bu sene nasıl buluyorsunuz? Ersun Yanal bu sene Fenerbahçe’yi şampiyon yapabilecek mi?
Fenerbahçe her zaman mutlak şampiyonluğun en büyük adayıdır. Bu bizim kanıksadığımız bir durumdur ve yeni bir durum değildir. Bizi Türkiye’deki şampiyonluklar kesmiyor. Bizi Aziz Bey'in 100. yılda dediği gibi ”Avrupa’da final oynayacağız” sözündeki gibi bunu hiç unutmuş değilim hala hatırlıyorum. Fenerbahçe’nin hep istediği Avrupa şampiyonluğudur. Türkiye’de şampiyon olmak çok olası bir durumdur ve olabiliriz.

Ersun hocayı beğeniyorum. Ersun hocanın sabrına da hayranım. Daha iyi şeyler yapacaktır hoca. Bizim her zaman Aykut Kocaman’a destek olduğumuz gibi Ersun Yanal’a da destek olmamız lazım. Bizim görevimiz budur. Fenerbahçe’nin şu an ligi domine ediyor olması hiç şaşırılacak bir durum değildir. En iyi kadro ve en zengin kadro bizdedir.

Bunun ötesinde en iyi taraftar da bizdedir. Böyle bir taraftarı hiçbir yerde görmedim ben. Barcelona’da Almanya’da hiçbir yerde görmedim. Bize yaklaşanlar olabilir Dortmund taraftarı gibi Bayern Münih taraftarı gibi. En iyi taraftar Fenerbahçe taraftarıdır. Ligi domine etmemiz normal gözükmesi gereken bir durumdur. Benim için önemli olan Avrupa'daki başarılardır."

 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER