ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2013 Salı 11:31

Hacettepe Doping Merkezi, WADA akreditasyonu için umutlu


2010 yılında Fenerbahçeli eski basketbolcu Diana Taurasi'nin doping tespitindeki yanlışlık yüzünden akreditasyonu iptal edilen Hacettepe Doping Kontrol Merkezi yeniden yapılandırıldı.

Hacettepe Doping Kontrol Merkezi, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile ilk somut adımı atarak Dünya-Anti Doping Ajansı'na (WADA) akreditasyon başvurusu yaptı. Başvuru sonrası açıklamada bulunan Hacettepe Doping Kontrol Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Başaran, WADA'nın belirttiği yöntemler ve ilkeler çerçevesinde merkezi yeniden inşa ettiklerini söyledi. Merkezlerdeki cihazların yenilendiğni ve personel anlamında katkılar yaptıklarını ifade eden Başaran, bu kapsamda hem idrar hem de kan testleri yapmaya başladıklarını kaydetti.

WADA'nın belirlediği ilkeler ışığında akredite başvurusunu yaptıklarını belirten Prof. Dr. Başaran, "Bu aşamada rektörümüz Prof. Dr. Murat Tuncer'den büyük destek gördük. Dünyada WADA'ya bağlı 34 doping merkezi var. WADA bu sayıyı 40'a çıkarmak istiyor." diyerek şunları söyledi:

"Bölgesel doping merkezleri kurulacak. Biz de başvurumuzu yaptık ve aşamaları birer birer başarı ile geçiyoruz. Yıl sonuna doğru karar açıklanacak. Kararın olumlu sonuçlanması ile birlikte bölgesel doping kontrol merkezi olacağız. Hem kendi sporcularımızın, hem de bölge ülkelerin sporcularının analizlerini test edeceğiz. Son yaşanan doping olayları bizim akredite başvurumuzu etkilemedi. Çünkü WADA'da Türkiye'de bir merkezin bulunmasına sıcak bakıyor. Bunun nedeni olarak ise ülkenin stratejik konumu gösteriliyor."

YASAKLI MADDE KULLANIM YAŞI 15'E DÜŞTÜ

Prof. Dr. Başaran, sporcular arasında yasak madde kullanım yaşının 15'e kadar düştüğünü belirtirken, doping kullanımının ödüllerin yüksek olması ve bilinçsiz antrenörlerden kaynaklandığını ileri sürdü.

Yasaklı maddelerin bazılarına ulaşım zorken, bazılarının doktor reçetesiyle eczaneden bile temin edildiğini vurgulayan Prof. Dr. Başaran, "Bu konuda federasyonlar sık sık uyarılıyor. Ancak sporcular maddeleri bilinçsizce kullanıyor ve sonucunda dopingli çıkarak yarışmalara katılamıyor veya yakalanıyorlar." diye konuştu.

Fenerbahçeli eski basketbolcu Diana Taurasi'nin doping tespitindeki yanlışlığı hatırlatan Prof. Dr. Başaran şunları kaydetti:

"Taurisi olayında numuneleri yanlış analiz ettiğimizi anladık. Numuneler WADA'ya ulaşmadan biz hatalı davrandığımızı rapor halinde bildirdik. Onlar da bu durumun tüm doping merkezlerinde yaşandığını belirtti. Ancak yine de akreditemizi iptal ettiler. Biz de bu olaydan sonra tüm cihazlarımızı yenileme kararı aldık. Bu kapsamda yönetim kurulumuzu değiştirdik ve personelimize eğitimler verdik."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER