ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Çok Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Ocak 2013 Salı 13:14

Güreş'te hedef 2013

Güreşte hedef 2013


 Grekoromen Güreş Milli Takımı Başantrenörü Hakkı Başar, 2013 yılında gerçekleşecek olan Akdeniz Oyunları, dünya ve Avrupa şampiyonalarında madalyalar alarak madalya sayısını yükselteceklerini söyledi.

2013 yılında yapılacak olan Avrupa şampiyonası, dünya kupası ve Akdeniz oyunları için çalışmalarına erken başlayan milli güreşçiler, 2012 yılında yaşadıkları hezimeti 2013 yılında alacakları madalyalar ile unutturacaklarını kaydettiler.

Başantrenör Hakkı Başar, Cihan Haber Ajansı'na 2012 yılını ve 2013 yılında gerçekleşecek olan şampiyonaları değerlendirdi. 2012 yılında tek madalya alarak hezimet yaşadıklarını belirten Başar, "2012 yılı güreş için pek güzel geçen bir yıl olmadı, çünkü tek madalya alabildik. Biz daha çok madalya bekliyorduk. 2013 yılı hazırlıklarına ise şimdiden başladık. 2013 yılı yoğun geçecek Avrupa şampiyonası, dünya kupası ve Akdeniz oyunlarının yanı sıra bir de ferdi dünya şampiyonası var. Ama bizim asıl hedefimiz 2013'den ziyade 5 - 21 Ağustos 2016 tarihleri arasında Brezilya'nın ikinci en büyük kenti olan Rio de Janeiro'da düzenlenecek olimpiyatlar. Tabi ki önümüzde gelen şampiyonalara da sporcularımızı en iyi bir şekilde hazırlayıp ileride yeni sporcular çıkarmak istiyoruz." şeklinde konuştu.

Hamza Yerlikaya'nın Türkiye Güreş Federasyonu'nun başına gelmesi ile birlikte üzerlerindeki baskının daha da arttığını ifade eden Başar, "Hamza Yerlikaya eski şampiyonlardan ve şuan da güreşin başında. Bunun hem kolaylığı hem de zorluğu var. Hamza başkan gibi bir şampiyonun başımızda olmasıyla halkımız bizden daha çok başarılar isteyecek haliyle. Ama içimizden birinin gelmesi de bizim için bir avantaj." diyerek konuşmasına şöyle devam etti:

"Güreş eskiden beri göndere bayrağı çektirmiş bir spor olmuştur ve olacaktır da. Bu geçtiğimiz olimpiyatlardan sonra şuanki çalışmalarımız yeni bir başlangıç. İstikrarlı ve başarılı sporcularımız madalya alacaklardır. Şuan hangi sporcunun ön plana çıkacağını bilemiyoruz, bizim şuan ki hedefimiz bu ülkeye layık yeni sporcular yetiştirmek. 2012 Londra Olimpiyatları'nda tek madalya aldık ama ileride daha çok madalyalar alacağımızı düşünüyorum."

SELÇUK ÇEBİ: GÜREŞ TÜRK SPORUNUN MADALYA LOKOMOTİFİ

Milli güreşçi ve dünya şampiyonu olan Selçuk Çebi, güreşin yıllardır spora lokomotif olduğunu ifade ederek, "2012 bir olimpiyat yılı olarak geçti. Güreş sporu yıllardır Türkiye'de sporun lokomotifi olmuştur. Bu sene hedefimiz dört beş madalya idi ama ne yazık ki tek madalya aldık. Sporda bazen bir çıkış ya da bir düşüş oluyor bizim içinde düşüş oldu. Ama artık 2012'yi bıraktık ve önümüzdeki 2013 yılındaki şampiyonalar ile 2016 Olimpiyat Oyunları'na bakacağız. Eğer geçmişe bakarak takılırsak başarılı olmak çok zor olur." dedi.

Güreşin duayeni olan Hamza Yerlikaya'nın federasyon başkanı olmasının kendileri için bir avantaj olduğunu ve sorunlarını bilen birisinin başlarına geçtiği için memnun olduklarını söyleyen Çebi, "Başbakanımız, bakanımız ve müdürümüzün desteği ile Güreş Federasyonu Başkanı oldu Hamza Yerlikaya." diyerek şunları söyledi:

"Güreş daha layık olduğu yerlerde olacaktır artık. Biz de sporcular olarak elimizden gelenin en iyisini değil fazlasını yapmaya çalışıyoruz. Daha kimse 2013 hazırlıklarına başlamadan biz çalışmalara başladık. Federasyonumuz bize salonu açtı. Yaklaşık 20 gündür kamptayız. Sırtımızın üzerindeki ağırlığı çok iyi bildiğimiz için de çok çalışıyoruz. 2012 yılında hüsrana uğrayan güreş 2013 yılı ile eski günlerine dönecek. 2013 yılınında herkese hayırlı olmasını temenni ediyorum."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER