ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2013 Perşembe 16:40

"Güreşsiz olimpiyat olmaz"


Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin güreşi 2020 Olimpiyatları'nın ana spor dalları arasından çıkarması, Avrupa Parlamentosu'nu (AP) harekete geçirdi.
    
Türk asıllı Alman Sosyalist AP Üyesi İsmail Ertuğ, aynı partiden 7 arkadaşıyla birlikte "Güreşsiz olimpiyat olmaz" insiyatifini başlattı.
    
Ertuğ, yaptığı açıklamada, olimpiyat oyunlarının ilk disiplinlerinden biri olan güreşin liste dışına çıkarılmaya çalışılmasını büyük bir hata olarak değerlendirdi.
    
"Dünya çapında binlerce güreşçi, yıllar boyunca olimpiyatlara katılabilmek için çabalıyor ve ancak bunu başardığında milyonlarca seyirci karşısına çıkabiliyor" diyen Ertuğ, bireysel spor olan güreşin olimpiyat oyunları açısından önemli bir spor dalı olduğunu vurguladı.
    
Güreşi olimpiyatlardan eleme kararında spor sanayisinin etkisine dikkat çeken Ertuğ, "Güreş sporunu sanayinin ekonomik ihtiraslarına kurban edemeyiz" ifadesini kullandı.
    
7 Alman Sosyal Demokrat arkadaşı ile birlikte başlattığı inisiyatife çok sayıda milletvekilinin katılmasını bekleyen Ertuğ, Nisan ayında AP'de büyük bir konferans düzenleyip bu konuya dikkat çekmek istiyor.
    
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER