ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL2°C
Yoğun Kar Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 18:37

Güneş: "Takım olarak kazandık, tek başıma kaybettim"

Güneş: "Takım olarak kazandık, tek başıma kaybettim"


Trabzonspor’un eski teknik direktörü Şenol Güneş, kulüp başkanı Sadri Şener’in değişmesi ve takımı borca sokmadan başarılı olmasını arzuladığını söyledi. ‘Takım olarak kazandık, tek başıma kaybettim’ diyen deneyimli hoca, Trabzonsporluların birinci görevinin yalan söyleyenleri ve zarar verenleri temizlemek olması gerektiğine belirtti.

Trabzonspor’daki 3 yılı aşkın süredir devam eden görevinden geçtiğimiz günlerde ayrılan ünlü teknik adam Şenol Güneş, Gazeteciler Cemiyeti’nde basın toplantısında, Kulüp Başkanı Sadri Şener’i sert ifadelerle eleştirdi. Camianın her kademesine yönelik önemli mesajlar veren deneyimli teknik adam, “Birlikte iyi ve kötü günlerimiz oldu, sevindik, üzüldük ve bugünlere geldik. Görev sürem içerisinde üzdüklerimin beni affetmesini, hakkı olanların haklarını helal etmelerini istiyorum. Varsa benim hakkımı da helal ediyorum.” dedi.

Tolunay Kafkas’a görevinde başarılan dileyen Güneş, Gaziantep galibiyetinden dolayı futbolcuları kutladı. Güneş, “Ligde ve kupada başarılar diliyorum. Bu takımın en iyisini yapacağına inanıyorum. Ligde çok puan kaybettik, zaten onun için buradayız. Ama Trabzonspor şuanda ilk 3’te olabilecek ve kupayı alabilecek bir takım. Kan değişikliğinin yararlı olacağını düşünüyorum. Umarım öyle de olur.” ifadelerini kullandı.

Temenni ve beklentisinin ilkeli ve hep kazanan bir Trabzonspor olduğunu anlatan Güneş, sözlerine şöyle devam etti:

“Bugün aranızdan ayrılırken herkesin gelip geçici, Trabzonspor’un ebedi olduğunu bir kez daha söylemekte fayda var. Açık, samimi, dürüst, Trabzonspor’a zarar vermeden gerçekleri ortaya koymak gerektiğini hep söyledim, tekrar söylüyorum. Bazen o gerçekleri kulüp yararına saklama anlayışının zarar verdiğini bir kez daha görmüş olduk.”

Görev yapana destek olmak gerektiğinin altını çizen deneyimli hoca, Trabzonsporluların birinci görevinin yalan söyleyenleri ve zarar verenleri temizlemek olması gerektiğine vurgu yaptı. Doğru konuşmanın ciddi bir iş olduğunu dile getiren Güneş, şu ifadeleri kullandı:

“Emeği geçenlere de saygı duyacağız. Trabzonpsor’un da böyle olmasını arzu ediyorum. Hiçbir takımın Trabzonspor’dan üstün olmadığını bir kez daha vurgulamakta fayda var. Başarı Trabzonspor’un karakterinde var ve hayata geçirmek için zaman zaman bu tür değişikliklerin yapılmasında yarar var. Biz Avrupa’da yarışan takım ve dünya kulübü olmalıyız. Stadımızın da biran önce yapılmasını istiyorum. Çünkü bu şehir bunu hak ediyor. Birlikte yaşamayı ve yarışmayı bir kez daha gözden geçirmekte fayda var.”

OYUNCULARA MESAJI

Trabzonsporlu futbolculara da hangi sorunları olursa olsun el ele vermelerini tavsiye eden Şenol Güneş, “Kendilerini ve takımı yüceltsinler. En iyisini yapacaklarını biliyorum. Barışa, sevgiye, güzel duyuya önem versinler. Pes etmesinler. Kişilikli, ahlaklı ve disiplinli olsunlar. Kazanmak için hiçbir zaman hileye başvurmasınlar. Sportmenlik dışı hareketlerde bulunmasınlar. Trabzonspor’un marka değerini artırmak. Avrupa’da ses getirmek her Trabzonsporlu'nun boynunun borcudur.” diye konuştu.

Trabzonspor’da şeffaflığın istenilen seviyede olmadığını, olmasını arzu ettiğini kaydeden Güneş, “Profesyonellerin işi yürüttüğüne inanmıyorum, tam oturmadı. Belki Türkiye’deki kulüp yapıları da buna uygun olmayabilir. Hiçbir polemiğe girilmeden sağduyu içerisinde bu işlerin yapılması gerekiyor." ifadelerini kullanarak şöyle devam etti:

"Kavga yapmadan da çözüm üretmekte fayda var. Düşüncelerimi onun için münasip şekilde söylemeye çalışıyorum. Çünkü bazen yumuşak söylememiz, 'çok ısrar etmedi, tavır da koymadı, kararsız kaldı' gibi algılanabilir. Yani yumruk mu atmak, kavga mı etmek, adam mı dövmek lazım bilmiyorum.

Fikirlerin konuştuğu bir ülkede herhalde böyle bir anlayış bekleniyor. Önemli olan doğru yolda gitmektir. Bu ben olsam da olmasam da fark etmez. Keyfim kaçtığı doğrudur. Belki 1,5 yıldır bu keyifsizliğimi ben hissediyorum, belki keyif de vermediğimi, bu keyfi alamayanların da beni istemediğini biliyorum."

TEK BAŞIMA KAYBETTİM

‘Takım olarak kazandım, tek başıma kaybettim’ diyen başarılı teknik adam, “Bugüne kadar başarıları birlikte imza attık, bugünkü başarısız sonuçları kimseyle paylaşmak istemiyorum. Daha iyi başarılar için böyle bir adım atılması gerektiği için bunu uygulamaya koydum, içim acısa da. Birçok sorun benden kaynaklanmasa da o sorunları çözmede başarılı olamadığımı söyleyebilirim." ifadelerini kullanarak sözlerine şöyle devam etti:

"Oyuncularımın benimle sorunları yok, ama kırılganlıkları olduğunu biliyorum. Beklentilere cevap veremedik. Bireysel ve takım performansını arttıramadık. Transferlere bağlı sorunlar çok büyük oldu. Ekonomik sıkıntılar idari ve teknik sıkıntıları beraberinde getirdi. Sadece ekonomik sıkıntı olarak bakılırsa çok büyük bir yanılgıya düşülür. Kadro şişkinliği, aynı mevkideki oyuncu birikmeleri, yabancı oyuncu fazlalığı bizi olumsuz etkiledi.

3 Temmuz sonrası sonradan Şampiyonlar Ligi’ne katılmamız, dağılan başarılı kadromuzla, son anda aldığımız yabancı oyuncularla sayıyı artırdık ama bunların gönderilmesinde başarılı olamadık. Beklentisi büyük olan takım olarak her kaybettiğimiz maç sonrası özgüven kaybına uğradık. Düşündüğüm oyun ve kültür anlayışını ortaya koyamadım.”

Transfer aylarının hep kabusları olduğunu kaydeden Güneş, “Aldığımız her pahalı oyuncu bizde kaldı ve bize ciddi bir ekonomik külfet getirdi. Bunları çözemedik. Trabzonspor tarihinde büyük maliyetlerle aldığı hiçbir oyuncudan faydalanamadı. Benden önce de böyleydi, şimdi de böyle. Sadece Gökhan Ünal transferinde bu durum başkaydı. Hatta Burak vasıtasıyla ondan kâra da geçtik.” değerlendirmesinde bulundu.

Burak Yılmaz’a da haksızlık yapıldığını belirten Güneş, “O kadar katkısına, hizmetine ve arkasında para bırakmasına rağmen biz bunları hain olarak gösterdik. Çok para verdiklerimizi bağrımıza bastık. Biz ne isteğimizi bilmiyoruz.” dedi.

BAŞKAN ŞENER’E YÜKLENDİ

Kulüp Başkanı Sadri Şener’e yönelik mesajlar da veren Güneş, “Kendisi benim için arkadaş olduğunu söyledi. Arkadaşlığımız yok ama başkan olduğunu bir kez daha söyleyeyim. Trabzonspor’un başkanı ve onla da gurur duyuyoruz, gurur duymak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

‘Zor günlerde başkanlık yapıyorsun’ diyen tecrübeli teknik adam, “Hizmet ediyorsun, emeklerine teşekkür ediyorum. Trabzonspor’u terk etmeni ve gitmedi değil, değişmeni ve Trabzonspor’u borca sokmadan başarılı olmanı arzuluyorum." diyerek, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu konuda bizden bir yardım istiyorsan elimizden geleni yaparız. Yanlış transfer politikalarını değiştirebilirsen faydalı olacağını düşünüyorum. Ben bunu başaramadım, size ve yönetime söylememe rağmen. Her zaman doğruları söyle, kimseyi de kırma. Kandırmaya da gerek yok. Siz çok önemli ve değerlisiniz. Bütün camia size bakıyor. Heyecanınız, isteğiniz var. Son kararı siz veriyorsunuz. Sonuçlar iyi gittikçe her şey daha iyi olacak. Siz de bundan mutlu olacaksınız.

Günlük tavizlerle geleceği karanlığa atmayın. En büyük yanlışımız transfer, onu düzeltmeni bekliyoruz. İlkeli, prensipli olmak size yakışır. Trabzonspor’un hedefi de misyonu da vizyonu da taraftarıyla birlikte sizsiniz. Sizden beklentim, var olan değerlerinizi, enerjinizi Trabzonspor’u başarılı kılmak için kullanın.”

Bordo-mavili taraftarlardan da takımı sahiplenmelerini ve desteklemelerini isteyen Güneş, fanatizme kaçmadan ve şiddeti aralarına sokmadan düşüncülerini dile getirmeleri önerisinde bulundu. Saf ve temiz duygularla Trabzonspor’a geldiğini ve aynı duygularla ayrıldığını anlatan Güneş, sözlerini şöyle noktaladı:

“Kafamın arkasında hiçbir art niyet olmadı. Kimseyi kandırmadım, kullanmadım, yalan söylemedim. Çirkin işlere hiç girmedim, dedikodu yapmadım, kavga etmedim, adam satmadım, arkadan vurmadım. Namusumla işimi yapmaya çalıştım ve bugün de görevden ayrılıyorum. Takımıma ve tüm camiama başarılar diliyorum.”

TRANSFERDE SESSİZ KALDIĞI VE KARARSIZ OLDUĞU ELEŞTİRİLERİNE KARŞI ÇIKTI

Daha sonra gazetecilerin sorularını cevaplandıran Şenol Güneş, oyuncu transferinde sessiz kaldığı ve kararsız olduğu eleştirilerine karşı çıktı. Güneş, yerli hiçbir oyuncunun gitmesini istemediğini ifade etti.

Kendisinin istememesine, sözleşmesi olmasına rağmen Umut Bulut’un gitmesine mani olunamadığını hatırlatan Güneş, “Ben fikrimi söylerim ama sözleşmeli futbolcunun gidişine mani olamıyorsak sözleşmesi biten oyuncuyu nasıl tutacağız. Ben mukavelesi biten futbolcuların kalması için bile çok yalvardım. Ben hiçbir Türk oyuncunun gitmesini istemedim.” diye konuştu.

Güneş, bir başka soru üzerine de başkanlık ya da siyaseti düşünmediğini ifade etti.

ÜNAL KARAMAN'A BORÇLUYUM

Bu süreçte yaşananlardan dolayı yardımcısı Ünal Karaman’a borçlu olduğunu söyleyen Güneş, “Ben Ünal hocaya karşı borçluyum. Kendimi ilk defa borçlu hissediyorum." diyerek, şunları söyledi:

"Ünal Hoca yazın ayrılmak durumunda kaldı. Ben yazın istifa ettim. Ben dedim ki Ünal Karaman ile devam edin. O da yetki istedi. Olmayınca da orayı boşlukta bıraktım. Baktım ki hakikaten orada bir boşluk oluyor. Sene içinde de bir iki maçta sıkıntı oldu ama bir gitsem takımı kime bırakacağım, ortada kimse yok.

Devre arasında başka isimlerde gündeme geldi ama takımı bildiği için Ünal’ı getirdik. Çünkü benim sözleşmem sene sonunda bitiyor. Eğer bir şey olursa Ünal hoca ile devam ederler diye düşünüyordum, ben kendi iç dünyamda. Ve bunu başkana da söyledim. Bunu başkan da asbaşkan da gayet iyi biliyor.”

Güneş, Avrupa Polis Teşkilatı’nın ortayı şike skandalıyla ilgili soruyu da, “İllegal işler, şiddet ve şike her yerde olabiliyor. Futbol endüstriyel hale geldiği için bundan nemanlanmak isteyenler var. Özellikle işleri kötü giden insanlar futbola kayıyor. Futbol futbol olmaktan çıkarak kötüye giden bir yapıya ulaştı. Bu şike olayı Türkiye’de, Avrupa’da heryerde olur. Futbolun yeniden gözen geçirilmesi gerekiyor. Transfer politikaları, kulüp yapıları yeniden gözden geçirilmeli. Futbolun yeniden yapılandırılması lazım.” şeklinde cevapladı.

Yurt için ve yurt dışından bazı teklifler aldığını da belirten Güneş, bu teklifleri kabul etmediğini, bir süre ailesine ve özel işlerine vakit ayıracağını sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER