ÖNE ÇIKANLAR :
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Temmuz 2013 Salı 16:05

Günde 15 saat spor takibi yapıyoruz


Dünyada yapılan bir araştırmada Türkiye, Avrupa ülkelerini geride bırakarak yaklaşık 22 milyon kişinin 15 saat spor takibi yaparak gününü geçirdiği oraya çıktı.

Dünyanın en büyük dijital spor medyası şirketi Perform, ‘Küresel Spor Medyası Tüketim Raporu 2013'ü açıkladı. Rapor, aralarında Türkiye’nin de yer aldığı 14 ülkede, sporseverlerin spor medyasını ne şekilde kullandığını kapsamlı bir biçimde ile ortaya koyuyor. Perform'un küresel iş ortakları olan araştırma şirketleri ile birlikte hazırladığı ve bu yıl üçüncüsünü yayınladığı rapor, bu alanda gerçekleştirilen en büyük ve en güvenilir araştırma olma özelliğini taşıyor. Raporda yer alan ülkeler ise şöyle sıralanıyor: ABD, Almanya, Avustralya, Brezilya, Büyük Britanya, Çin, Endonezya, Fransa, Hindistan, İspanya, İtalya, Japonya, Rusya ve Türkiye.

Türkiye’nin ilk kez bu yıl dahil edildiği raporda, sporseverlerin hangi spor dalını ne kadar ve nasıl takip ettikleri ve satın alma alışkanlıkları gibi birçok konu tüm ayrıntıları ile mercek altına alınıyor.

FUTBOLDA BREZİLYA’YA YAKLAŞTIK

Araştırmaya dahil olan 14 ülkede 990 milyon sporsever bulunduğunu ortaya koyan rapora göre, bu ülkelerde futbolu aktif olarak takip edenlerin sayısı 460 milyonu buluyor. Türkiye’deki 22 milyon sporseverin en çok takip ettiği spor dalı yüzde 64’le futbol. Türkiye bu oranla, yüzde 68’le ilk sırada bulunan Brezilya’nın ardından İspanya ile birlikte futbolun en çok takip edildiği ülke olarak ikinci sırada yer alıyor. Bu oran aynı zamanda Avrupa ülkeleri arasında Türkiye’yi ilk sıraya taşıyor. Türkiye’deki en popüler diğer spor dalı ise yüzde 48’le basketbol.

ÖNCE TV SONRA İNTERNET

Diğer 13 ülkede olduğu gibi, Türkiye’de de sporun takip edildiği mecralar arasında ilk sırada TV bulunuyor. Türkiye’deki sporseverler, sporu öncelikle TV’den takip ediyor. Yüzde 94 orana sahip TV’nin ardından ikinci sırada yer alan internetin oranı ise yüzde 85. Türkiye internetin bu yüksek kullanım oranı ile ilk sırada bulunuyor. Sporu, gazete ve dergi gibi basılı yayınlardan takip edenlerin oranı ise yüzde 81’e ulaşıyor. Bu oran Türkiye’yi ikinciliğe taşırken, Endonezya, yüzde 85’le bu kategorinin birincisi konumunda.

MOBİLDE ÜÇÜNCÜYÜZ

Rapordaki en çarpıcı sonuçlardan biri de mobil kullanımda ortaya çıkıyor. Diğer mecraların yanı sıra sporu mobil cihazlarıyla da takip edenlerin ülkemizdeki oranı yüzde 64 seviyesinde bulunuyor. Mobilin ülkemizdeki günden güne artan kullanımını bir kez daha gösteren bu kategoride ilk sırada yüzde 73’le Endonezya, ikinci sırada ise yüzde 67 ile Çin bulunuyor.

SOSYAL AĞLARDA TÜRKİYE İLK SIRADA

Dikkat çeken bir diğer mecra da sosyal ağlar. Türkiye’deki sporseverlerin yüzde 66’sı sporu takip etmek için, başta Facebook olmak üzere, sosyal medya platformlarını kullanıyor. Türkiye’nin ardından ikinci sırada bulunan Hindistan’da bu oran yüzde 63 olurken, Almanya (yüzde 21) ve ABD (yüzde 25) gibi internet kullanımının yaygın olduğu ülkelerde, sporun sosyal ağlarda düşük oranda takip edildiği görülüyor.

HAFTADA 15 SAAT SPOR TAKİBİNDEYİZ

Perform’un araştırmasından çıkan diğer bir ilginç sonuç da sporseverlerin spor olaylarını takip etmek için tüm bu mecralarda haftada kaç saat geçirdiklerine ilişkin. Hindistanlı sporseverler haftada 19.1 saatlerini spor takibi için harcarken, Türkiye 15.2 saat ortalaması ile 14 ülke arasında ikinci sırada bulunuyor. Türkiye’nin ardından 14.6 saatle Çin geliyor.

BİLGİSAYAR KULLANIMINDA AVRUPA LİDERİYİZ

Türkiye, spor içeriğine bilgisayar aracılığı ile erişim açısından da Avrupa ülkeleri arasında ilk sırada yer alıyor. Araştırmaya Türkiye’den katılanların yüzde 35’i, online spor içeriklerini günden bir kereden fazla mutlaka kontrol ettiğini belirtirken, en yakın takipçi olan Almanya’da bu oran yüzde 19’da kalıyor.

SPORA PARA HARCIYORUZ

Ücretli abonelik gerektiren platformların kullanımında da Avrupa’da ilk sırada yer alan Türkiye’de sporseverlerin yüzde 30’unun internet sitesi, telefon ya da tablet üzerinden kullanılan ücretli platformlara aboneliği bulunuyor.

İkinci sıradaki İtalya’da bu oran yüzde 19. Türkiye, İnternet üzerinden canlı yayınlanan spor karşılaşmaları için ücret ödeyebileceğini belirten kullanıcılar açısından da 14 ülke arasında ikinci sırada bulunuyor. Yüzde 39’la ilk sırada bulunan Çin ve Hindistan’ın ardından, karşılaşmaları internetten canlı izlemek için ücret ödeyebileceğini söyleyen Türk kullanıcıların oranı yüzde 29 olarak belirtiliyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER