ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Kasım 2012 Salı 19:23

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın ''Yaz Projeleri''


 Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın yaz döneminde başlattığı projeler ve gençlik kampları sona erdi.
    
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, ''Seyyah-Ulu Çınarın İzinde'' ve ''Bu Memleket Bizim Gençlik Treni'' projesine bugüne kadar 100 bin, gençlik kamplarına da 20 binin üzerinde gencin katıldığı bildirildi.
    
14-24 yaş grubunun katıldığı ve 26 Haziran-2 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen ''Seyyah-Ulu Çınarın İzinde''projesinde katılımcılar, farklı illere seyahat ederek akranlarıyla tanıştı ve Türkiye'nin doğal ve tarihi güzelliklerini tanıdılar. Projeye 35 il ev sahipliği yaptı.
    
Projeye 154 bin 911 genç başvuru yaparken, 158'i Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden (KKTC) olmak üzere 100 bin genç katıldı.
    
     Gençlik Treni
    
''Bu Memleket Bizim Gençlik Treni'' projesiyle gençlerin ülkenin tarihi ve kültürel değerlerini, doğal güzelliklerini görmeleri, yeni arkadaşlıklar edinmeleri, sosyal yönlerini ve birlikte yaşama kültürlerini geliştirmeleri amaçlandı.
    
Gençlik Treni projesiyle 7 hat üzerinden, 6 adet trenle toplam 26 sefer düzenlendi. Projeye internet üzerinden 5 bin 187 başvuru yapılırken, 2 bin genç katıldı. Projede, daha önce trene hiç binme imkanı bulamamış gençlere öncelik verildi. Proje, 1 Temmuz-13 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirildi.
    
Gençlik Kampları
    
Gençlerin serbest zamanlarını çeşitli sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerle değerlendirmelerini sağlamak amacıyla kurulmuş 5'i deniz (Antalya, İzmir, Mersin, Çanakkale, Aydın) ve 6'sı doğa (Antalya, Trabzon, Kastamonu, Bolu, Van, Denizli) kampı olmak üzere 2012 yılında toplam 11 tesiste, 9 dönem halinde gençlik kampları gerçekleştirildi.
    
13-15 yaş grupları için deniz kampları, 16-22 yaş grupları için ise doğa kampları adı altında düzenlendi. Kamplar kız ve erkek kampları olmak üzere iki ayrı dönemde gerçekleştirildi.
    
Kamplara katılan gençlerin ulaşım ile 8 günlük kamp süresince konaklama ve yemek ihtiyaçları Bakanlık tarafından karşılandı. 2012 gençlik kamplarına yaklaşık 20 bin genç iştirak etti.
    
     Fotoğraf sergisi
    
Projeler ve gençlik kamplarına katılan gençlerin çektikleri 50 adet fotoğrafın sergilenmesi de yarın Gençlik ve Spor Bakanlığı'nda gerçekleşecek.
    
Fotoğraflar ayrıca, Ankara'daki bazı alışveriş merkezlerinde de vatandaşlara sergilenecek.
    
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER