ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2013 Salı 20:19

Gençlik Barış Gemisi İstanbul'dan yola çıktı


Gençlik ve Spor Bakanlığının cumhuriyetin ilanının 90. yılı dolayısıyla hazırladığı proje kapsamında "Türkiye-Akdeniz Gençlik Barış Gemisi" İstanbul'dan yola çıktı.
Dünyaya barış mesajları vermek isteyen yaklaşık 50 ülkeden 800 genci taşıyan gemi, Salıpazarı Limanı'ndan hareket etti. Türkiye'nin ev sahipliğinde Akdeniz'e açılan barış elçilerini, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, yolcu etti.
Kılıç, uğurlama töreninde yaptığı konuşmada, ilk kez gemide Cumhuriyet Bayramı kutladığına dikkati çekerek, projeyle İstanbul'dan Akdeniz'e barış dalgası yaydıklarını söyledi.
Projeyi ilk duyduğundaki heyecanı aynen taşıdığını ifade eden Kılıç, "Bu bir çalıştay gemisi, seyahat gemisi değil. Gemide bir dakikanız bile boş kalmayacak" dedi.
Bakan Kılıç, yolculuk boyunca gemide yapılacak çalıştayların katılımcıların hayatında kalıcı etkiler bırakacağını dile getirerek, "Bu bir ev ödevi ama mekan gemi. Uluslararası ilişkiler, tarih ve sanat atalyölerinde çalıştaylar yapılacak. Her bir dakikanızı bile çok iyi değerlendirmiş olarak geri dönmenizi bekliyoruz" diye konuştu.
-"Barış ve sevgi elçisi olarak dönün"-
Kruvaziyer geminin Hırvatistan, Bosna Hersek ve Tunus güzergahlarını izleyeceğini hatırlatan Kılıç, şöyle devam etti:
"Bu seyahatin, her bir adımında ne kadar büyük tarih ve kültür birliğine ev sahipliği yapacağını göreceksiniz. Farklı kültürlerin, farklı etnisitelerin istendiğinde barış içerisinde yüzyıllar boyunca bir arada nasıl yaşatılabildiğine tanıklık edeceksiniz. Aynı zamanda barış ikliminin kardeşliği bozan eller araya girdiğinde nasıl kan gölüne dönüştürüldüğünü acı hatıralarla yad edeceksiniz. Her durağınızda sevgiyi, barışı ve huzuru arkanızda bırakarak hareket edeceksiniz. Üç cümle bile gelecekteki barış anlayışına temel olabilir. İnsanlığın geleceğini inşa edecek 800 barış ve sevgi elçisi olarak dönmenizi hayal ediyoruz."
Bakan Kılıç, gençleri aile ve okullarından kopararak seyahate çıkarmanın büyük bir sorumluluğunu yaşadıklarını anlatarak katılımcılardan ilke ve kurallara yolculuk boyunca harfiyen uymalarını istedi.
-"Barış turu" 10 gün sürecek-
İstanbul'dan demir alan barış gemisinin ilk durağı Hırvatistan olacak. 1 Kasım'da Dubrovnik'e ulaşacak kafile, Orta Çağ'ın izlerini taşyan kenti keşfedecek. Dubrovnik'ten Bosna Hersek'e geçecek gençler, tarihi Mostar Köprüsü'nü görme fırsatını yakalayacak. Son olarak Tunus'a demirleyecek kruvaziyer gemi, 10 gün sürecek yolculuğun ardından 7 Kasım'da İstanbul'a dönecek.
-"Hepimiz aynı gemideyiz"-
"Hepimiz aynı gemideyiz" sloganıyla yola çıkan genç kuşağın kuracağı dostluk ağıyla barış mesajları dünyaya duyurulacak ve ülkeler arasındaki ilişkileri düzeltemek için önemli bir adım atılacak.
Yolculuk boyunca farklı kültürleri tanıma şansı bulacak gençler, aynı zamanda gemide gerçekleştirecekleri atölye çalışmalarıyla çeşitli alanlarda bilgi ve deneyimlerini birbirleriyle paylaşacak.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER