ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ekim 2013 Perşembe 08:20

Galatsaray Ekim Ayı Divan Toplantısı yapıldı

Galatsaray Ekim Ayı Divan Toplantısı yapıldı

Galatasaray Spor Kulübü 2013-Ekim Ayı Olağan Divan Toplantısı Galatasaray Lisesi’nde yapıldı.


Galatasaray Spor Kulübü 2013-Ekim Ayı Olağan Divan Toplantısı Galatasaray Lisesi’nde yapıldı.

Geçen aya ait toplantı tutanaklarının takdimi ve oya sunulması ve Divan Başkanlığı’na gelen evrakın okunması ile başlayan toplantıya 2. Başkan Özkan Olcay, Başkan Yardımcısı Ümit Özdemir, Yönetim Kurulu Üyeleri Mete İkiz, Aka Gündüz Özdemir, Emir Sarıgül, Mehmet Cibara ve Necati Demirkol ile İcra Kurulu Başkanı Lutfi Arıboğan katıldı. Başkan Ünal Aysal, gönderdiği mesajda, İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen "Futboldaki Liderler" konferansında bulunacağı için toplantıya katılamadığını iletti.

Güncel konular hakkında Divan üyelerinden Hayrettin Kozak, Ergun Öztürk, Sait Bingöl, Ayhan Özmızrak, Abdullah Tirali, Ahmet Özdoğan, Mehmet Bilen, Sami Çölgeçen, Necmettin Gökçe, Duygun Yarsuvat ve Turcan Bolayır söz alarak görüşlerini dile getirdiler.

Yönetim Kurulu adına ise ilk olarak 2. Başkan Özkan Olcay kürsüye geldi. Divan üyelerinin görüş ve eleştirilerini yanıtlayan Özkan Olcay, TFF'nin teknik eleman statüsü ve çalışma esasları talimatının 14. maddesinde, milli takım için görevlendirme başlığı altında, TFF'nin acil ve gerekli gördüğü hallerde, seçtiği teknik adamı milli takımlarda belli bir süre için görevlendirme yetkisine sahip olduğunu belirtti. Başkan Ünal Aysal ile Fatih Terim arasında çalıştıkları süre zarfında herhangi bir ihtilafın olmadığını ifade eden Özkan Olcay, şunları kaydetti: "Fakat Fatih Terim'in milli takım hocalığı gündeme geldiğinde bu konudan kaynaklanan ihtilaflar çıkmıştır. Fatih Terim aynı zamanda hem Galatasaray'ı hem de milli takımı çalıştırmak istemiştir. Başkan Ünal Aysal, Galatasaray gibi büyük hedefleri olan bir takımın teknik direktörünün, hem milli takımlarda hem de Galatasaray'da görev yapmasının bu hedeflere ulaşmak açısından yeterli olmayacağı konusunda kanaatini sarf etmiştir.

Ancak gerek TFF Başkanı gerekse da Terim'in kendisi, TFF'de belirtilen bir maddeye rağmen daha evvelden bir anlaşma içinde girmişlerdir. Bu maddede, 'teknik adam sözleşmesi taraflarca imzalanmış olmalı ve sözleşmesinin süresi ile profesyonel teknik adama ödenecek ücret içermelidir' deniliyor."Galatasaray'ın, istememesine rağmen 14. madde çerçevesinde TFF'nin Terim ile görüşmesine izin verdiğini vurgulayan Olcay, "TFF'ye sorduk, 'Fatih Terim ile anlaşma yaptınız mı?' diye. 'Hayır biz hatıra fotoğrafı çektik, altına da imza attık' denildi. Bu, ciddi bir cevap değildir. Ben de 8 sene çalıştım TFF'de. Böyle hatıra fotoğrafı çektirerek, sözleşme öncesi mutabakat metnine muhatap olmadım" diye konuştu.??

Fatih Terim ile Roberto Mancini'nin aldığı ücretler hakkında bilgi veren Olcay, Mancini'nin çok daha fazla ücret aldığına dair yazılan haberlerin doğru olmadığını belirtti. A Milli Takım'ın başında Estonya ve Hollanda ile yapılacak maçlara çıkacak olan Fatih Terim’e başarılar dileyen Özkan Olcay, "Sayın hocamızın da milli takımla ilgili daha evvelden oluşan veya oluşturulan bazı arzuları ve hedefleri olmalı ki bu anlaşma böyle sonuçlandı. Önümüzde Türkiye'nin çok önemli maçları var. Bunlarda sevgili hocamıza yürekten ve içtenlikle başarılar diliyoruz. Galatasaray'a çok büyük hizmetleri olmuştur. Galatasaray'ı onurlandırmıştır ve her zaman da onurlandırmaya devam edecektir. " diye konuştu.

Yeni teknik direktörleri Roberto Mancini hakkında erken karar vermenin haksızlık olacağını dile getirdi. Mancini'nin İtalya'da parlak bir kariyer içerisinde başarılı futbol oynayıp, şampiyonluk yaşadığını, teknik adamlığında da başarılar kazandığını hatırlatan Olcay, "Mancini, 44 sene şampiyonluk görmeyen bir Manchester City takımını şampiyon yaptı. İngiltere gibi futbolun iddialı oynandığı ülkede, 20 takımdan oluşan ligin içinden bir şampiyonluk çıkarmak her babayiğidin harcı değildir. 'Yiğidi vur hakkını teslim et' derler. Bir bakalım nasıl peşrev yapıyor. Mancini hakkında erken karar vermek haksızlık olur" şeklinde görüş belirtti.

İkinci Başkan Özkan Olcay, Galatasaray'da tüzük gereği seçimlerin 3 yılda bir yapıldığını, bunun dışındaki açıklamaların spekülasyon olduğunu söyledi. Galatasaray Tesisleri’nin hakkında da bilgi veren Özkan Olcay, Galatasaray Adası’nın Galatasaray Kulübü’nün tapulu malı olduğunu belirtti. Özkan Olcay’ın ardından kürsüye mali durum hakkında yapılan eleştirileri yanıtlamak üzere Mete İkiz geldi. İkiz, geçtiğimiz ay yapılan divan toplantısında yaptıkları sunumda bugün yapılan tüm eleştirilerin cevaplarının olduğunu belirterek, mali durum hakkında açıklamalarda bulundu.
 

ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER