ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Çok Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Haziran 2014 Salı 19:02

Galatasaray, Fenerbahçe maçına çıkmayacak!

Galatasaray, Fenerbahçe maçına çıkmayacak!

Galatasaray Liv Hospital'ın, Fenerbahçe Ülker maçına çıkmayacağını açıklandı.


Galatasaray Kulübü, resmi twitter hesabından yaptığı açıklamada, Başkan Ünal Aysal’ın, yönetim kurulunun önemli bir karar aldığını ve bu kararın GSTV'den açıklanacağını duyurdu. Bu duyurunun ardından yapılan açıklamada, Galatasaray Liv Hospital, Beko Basketbol Ligi final serisinde Fenerbahçe Ülker ile yapacağı 7'nci maça çıkmama kararı aldı.

Ünal Aysal: 'Galatasaray final maçına çıkmayıp ve bu kirli oyunu bozacaktır. Önümüzdeki sezon basketbol takımlarımızı ligden çekmeyi düşünüyoruz' dedi. 

Galatasaray Kulübü'nden yapılan yazılı açıklama şöyle;

Türkiye’de basketbolu yönetmekle görevli, ancak ipleri başkalarının elinde olan bir federasyonun bugün aldığı kararı tanımıyoruz.

Basketbol takımımızın hocası Ergin Ataman’ın dün akşam açıkça uyardığı gibi ve yöneticilerimizin basın toplantısında ortaya koyduğu tüm somut delillere rağmen, can güvenliğinin olmayacağı bir maçın seyircili oynatılması, tek kelimeyle Türk sporuna ihanettir.

Kimsenin arzulamadığı vahim sonuçlara yol açabilecek bu kararda uyarılarımıza rağmen ısrar edilmesi tam bir sorumsuzluk örneğidir.

Bu maçın mutlaka şaibesiz bir hakem kadrosuyla ve seyircisiz oynatılması gerekirdi.

Hukukun hakim olduğu ülkelerde, spor dünyasının içinde olmaması gereken “şike hükümlüsü” bir şahsın, kurulları ve hakemleri baskı altına alabildiği bir düzende, sporda adaletten ve ahlaktan söz edilemez.

Play-off boyunca verdiği kasıtlı kararlarla niyetini ortaya koyan ve şike sürecinde tapelerde adı geçen hakemin, bu hayati maça atanması bile, federasyonun iplerinin kimlerin elinde olduğunu göstermektedir.

Can güvenliğini hiçe sayan ve hukuku ayaklar altına alan bu kararlar karşısında, Galatasaray Erkek Basketbol takımı Perşembe günkü maça çıkmayacaktır ve bu kirli senaryonun bir parçası olmayacaktır.

Türkiye’ye basketbolu getiren kulübümüzün, Basketbol Erkek ve Bayan takımlarının önümüzdeki dönemde lig yarışından çekilmesi hususu da, en yakın zamanda ilgili kurullarımızda değerlendirilecektir.

Galatasaray Spor Kulübü, elindeki belgeler ve bilgiler ışığında, uluslararası federasyonlar ve uluslararası hukuk kurullarında hak arayışını da sonuna kadar sürdürecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Galatasaray Spor Kulübü
 

KAYNAK:
DHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER