ÖNE ÇIKANLAR :
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Ekim 2014 Cuma 08:28

Futbolda radikal değişiklikler

Futbolda radikal değişiklikler

UEFA Başkanı Michel Platini oyuncu değişiklik sayısını 5'e çıkarma, futbolculara 10 dakika kenarda bekleme cezası getirme gibi daha bir çok kuralda radikal değişiklikler için düğmeye bastı.


Platini futbolu değiştiriyor

Eski futbolcu, sonradan UEFA Başkanı Michel Platini şimdi de yazar oldu. Fransız futbol adamının 'Parlons Football' (Futbol konuşalım) isimli kitabı piyasaya çıktı. Milliyet'in habeine göre; Avrupa futbolunun başındaki isim olan Platini'nin büyük ilgi çekmesi beklenen eserinde, oyun kurallarıyla ilgili radikal değişiklik önerileri ortaya atması gündeme damga vurdu.

ÜÇÜNCÜ KART BEYAZ KART OLMALI

Sarı kart ve kırmızı kartın dışında bir de beyaz kart olması gerektiğini savunan Platini, hakem tarafından bu kartla uyarılacak oyuncuların 10 dakika boyunca kenarda bekleme cezası alacağını söyledi. Bunun şiddetli itiraz, karşı gelme ve sözlü münakaşa durumlarında kullanılması gerektiğini ortaya attı.

Bir maç boyunca, takım başına üç olan oyuncu değişikliği sayısına da el atan UEFA Başkanı, bunlara ek olarak iki oyuncu değiştirmeye daha izin verilmesi gerektiğini savundu. Platini bu iki oyuncu değiştirmenin devre arasında yapılabileceğini, üç oyuncu değiştirme hakkının da saklı kalacağının altını çizerek, toplamda bir takımın beş futbolcu değişiklik hakkının bulunacağını belirtti.

"ÜÇLÜ CEZA" TARİH OLACAK

Platini kitabında, oyun kuralları içerisinde en çok tartışılan konulardan olan 'üçlü cezalandırma'nın da değişmesi ve ortadan kaldırılması gerektiğini dile getirdi. Bu ceza, son adam durumunda penaltıya sebebiyet veren oyuncunun, penaltı atışı dışında, hem kırmızı kart görerek oyundan atılması hem de bir sonraki maça cezalı duruma düşmesi şeklinde tecelli ediyordu.

ÇİZGİ HAKEMİ SAHAYA GİRECEK!

UEFA Başkanı Michel Platini hakemlerdeki minimum yaş gerekliliğinin kaldırılmasının da doğru olacağını söyledi. Hakemlerle ilgili çok tartışılacak başka bir kural değişikliğini daha gündeme getirdi, beş ve altıncı hakem denilen çizgi hakemlerine sahanın içine girme yetkisi verilmesini istedi.

FİBA BAŞKANI'NIN YETKİLERİ KISITLANMALI

Platini ayrıca, FIFA'nın normalde federasyonların oluşturduğu bir birlik olduğunu ancak bunların patronu gibi davrandığını ifade ederek burada bir reforma ihtiyaç duyulduğunu sözlerine ekledi, "FIFA Başkanı'nın yetkileri daraltılmalı ve gücü azaltılmalı" dedi. 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER