ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ocak 2013 Perşembe 14:56

Futbol çalışanlarına ''meslek'' müjdesi

Futbol çalışanlarına meslek müjdesi


Futbolcu, teknik direktör, masör, malzemeci, kulüp müdürü, idari personel gibi futbol sektörünün çalışanları, artık meslek sahibi olarak kabul edilecek.
    
AA muhabirinin yaptığı araştırmaya göre, Futbol Çalışanları Sendikası'nın (Futbol-Sen) girişimleri sonucunda, sektör elemanlarının mesleği 19 Aralık'ta yayımlanan Resmi Gazete'de ''Spor tesislerinin işletilmesi'', ''Spor kulüplerinin faaliyetleri'' ve ''Diğer spor faaliyetleri'' başlıkları altında meslek grupları arasına alındı.
    
Sendika Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Vedat Türker, konuyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, Futbol-Sen'in cumhuriyet tarihi boyunca yapılmayanı gerçekleştirdiğini ve futbol çalışanlarını meslek grupları arasında göstermeyi başardıklarını söyledi.
    
Hak-İş'in desteğiyle 19 Aralık'ta Resmi Gazete'de yayımlanan İşkolları Tüzüğü'nde, futbol çalışanlarının meslek grubu olarak yer almasını sağladıklarını belirten Türker, İngiltere'de yüzyılın başında yapılanların, Türkiye'de 2012'de gerçekleşmesinin ''trajik'' olduğunu ifade etti.
    
İşkolları Tüzüğü'ndeki bu değişiklik sayesinde teknik direktörden malzemeciye, futbolcudan idari personele, bütün sektör çalışanlarının artık mesleklerinin resmi bir karşılığı olduğunun altını çizdi.
    
Değişiklik öncesinde meslek kabul edilmediği için futbol çalışanlarının birçok alanda sıkıntı yaşadığını kaydeden Türker, ''Örneğin sektör çalışanları, bankalar tarafından tanınmıyordu. Sektör elemanları, kredi alırken bile bu problemle karşılaşıyordu. Değişiklikle bu durum ortadan kalktı'' dedi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER