ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 11:44

FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası'na doğru


Kayseri Valisi Orhan Düzgün, FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası maçlarının Kayseri'nin tanıtımı açısından çok önemli bir fırsat olduğunu söyledi.
Vali Düzgün, FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası öncesinde maçların yapılacağı Kadir Has Stadı'nda incelemelerde bulunarak, ilgili kurumların yöneticileri ile toplantı yaptı.
Toplantı öncesinde gazetecilere açıklama yapan Düzgün, son hazırlıkları gözden geçirdiklerini ifade etti. 7 vilayette 6 grup halinde yapılacak maçlara 24 takımın katılacağını hatırlatan Düzgün, şöyle konuştu:
"Ülkemizin, ilimizin, insanımızın tanıtımı, ülkemizin turizm güzellikleri, turizm potansiyelinin değerlendirilmesi amacıyla da güzel bir fırsat yakalamış oluyoruz. Kayseri, özellikle son yıllarda Erciyes'te kış turizminin geliştirilmesinin yanı sıra 6 bin yıllık geçmişten günümüze kadar gelen Hitit, Roma ve Selçuklu eserleriyle zengin bir kültürel mirasa da sahip. Tabi maç saatleri dışında, gelen konuklar buraları gezip görecek. Şehrin tanıtımı açısından önemli bir imkanı yakaladığımızı düşünüyorum. 21 Haziran da başlayacak turnuvaya da bütün Kayseri ve çevre vilayetlerden taraftarlarımızı bekliyoruz."
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki de daha önce Dünya Basketbol Şampiyonası'nın bir ayağına ev sahipliği yaptıklarını hatırlatarak, "Basketbol severlerin bir kısmı Kayseri'nin adını ilk defa duymuşlardı. Geldiklerinde de rahat ettiler. Onlar döndükten sonra da tüm internet sitelerini takip ettik. Tek olumsuz cümle bile çıkmadı. Üstelik ramazan ayında, buradaki insanların oruçlu olduğu bir dönemde gelmişlerdi. Kültürlerine, yaşayışlarına kimse karışmadı, bir söz söylemedi ve bu Kayseri'nin zenginliği olarak dışarıya yansıdı" dedi.
- "Hoşgörü gösterelim" -
Yine dünyanın değişik ülkelerinden Kayseri'ye maçları izlemek için taraftarların ve gazetecilerin geleceğini ifade eden Özhaseki, sadece akredite olan gazeteci sayısının binden fazla olduğunu, gelen misafirlerin maç saatleri dışında kenti gezeceklerini ve ülkelerine döndüklerinde gördüklerini anlatacaklarını söyledi.
Bunun Kayseri için önemli bir sınav olduğunu dile getiren Özhaseki, şöyle konuştu:
"Dünya Kupası'nı izlemek için gelenler bizim misafirimiz. Onların oturduklarına, kalktıklarına, yediklerine, içtiklerine, giyimlerine, hal ve hareketlerine, tavır ve davranışlarına asla karışmamamız lazım. O yaşantıya da saygı duymak bizim görevimiz. Onlar istedikleri gibi hareket etsinler, rahat etsinler, biz de onlara ev sahipliği için gerekli özeni, hoşgörüyü gösterelim. Elimizden gelen güleryüzlü, sevecen tavrımızı onlara aksettirelim. Bu Kayseri'nin müthiş bir tanıtımı olacak. Kayseri'nin dışarıya duyurulması olacak."
İlk maçın Kayseri'de yapılmasının da önemli bir avantaj olduğunu belirten Özhaseki, tüm Kayserilileri karşılaşmaları izlemeye davet etti.
Konuşmaların ardından Vali Düzgün ve Özhaseki, FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası'nın maskotu Kanki ile çimlerin üzerinde basın mensuplarına poz verdi. Özhaseki, Harikalar Diyarı'nın maskotu olan "Botti"yi de basın mensuplarına tanıttı.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER