ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Haziran 2013 Pazar 16:57

Feyyaz Uçar: FIFA U20 Dünya Kupası'nda finali amaçlıyoruz

Feyyaz Uçar: FIFA U20 Dünya Kupasında finali amaçlıyoruz


U20 Milli Takım Teknik Direktörü Feyyaz Uçar, FIFA U20 Dünya Kupası'nda finale çıkmayı amaçladıklarını söyledi.

Türkiye'nin ev sahipliğinde düzenlenecek FIFA U20 Dünya Kupası'na, Düzce Fenerbahçe Topuk Yaylası Tesisleri'nde hazırlanan U20 Milli Takımı'nda teknik direktör Feyyaz Uçar basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

İlk olarak kamp ve takımın son durumu hakkında bilgi veren Uçar, "Topuk Yaylası'ndaki kampımız devam ediyor. Özellikle burayı tercih ettik. Grup maçlarımızı Trabzon ve Rize'de oynayacağız. Eğer gruptan birinci çıkarsak bir sonraki maçımızda Trabzon'da olacak. Karadeniz havası sert. Bizim için de iyi. Çok fazla sıcak değil. İdmanlarda çok fazla efor sarf etmeden oyuncularımız gayeti iyi hazırlıklarını sürdürüyorlar. 7'si itibariyle 21 kişiye indi kadromuz. FIFA'nın isteği üzerine böyle bir durum. Gönül isterdi daha fazla oyuncuyla katılmak her takımın olduğu gibi biz de 21 kişi ile katılıyoruz. Kadromuzu seçerken takımlarında aldıkları sürelere ve bizdeki performanslarına dikkat ettik. Son katılan Kerim A Milli Takımımızın oyuncusu. O da adaptasyonla ilgili çok hızlı ilerliyor. Türkçede biraz sıkıntıları oluyor ama arkadaşları çok çabuk şekilde öğreteceklerdir. Öncesinde de Belçika Ümit Milli Takımı'ndan Alparslan katıldı. Bu iki oyuncumuzun katılımıyla kadromuzdaki alternatifimiz biraz daha fazlalaştı." diye konuştu.

Topuk Yaylası'nda gerçekleştirilen hazırlıklarda hangi aşamaya da geldiklerini açıklayan Uçar, "İdmanın ilk günlerinde genellikle fizik kondisyon ağırlıklı idmanlarımız oldu. Artık Paraguay maçına kadar teknik taktik idmanlarımıza ağırlık vereceğiz. Paraguay maçından sonra tamamen kupa için rakiplere karşı nasıl oynayacağımız genel oyun anlayışımız üzerinde çalışmalarımız olacak. Sonra da kupaya başlayacağız El Salvador maçıyla." dedi.

Grup maçlarını da değerlendiren Feyyaz Uçar, "Bu grubumuzda 94 ve 93'lü oyuncularımız var. 94'lü oyuncularımız 1 kişi fazla 11 kişi. Son maçlarda U20'nin aldığı özel skorlar bizi ümitlendiriyor. Çıtayı hedefi çok büyük koymak istemiyoruz. Çünkü 18-19 yaşında çok kırılgan bir ekip. Birinci hedefimiz gruptan çıkmak. Eğer çıkarsak Trabzon'da devam edeceğiz. Bunu da bir avantaj olarak görüyoruz. Daha sonrasında da her maçı bir final havasında görüyoruz. Nasıl A Milli Takımımız daha önce Avrupa ve Dünya Şampiyonası'nda bu şekilde ilerlediyse bizde aynı şekilde ilerlemek istiyoruz. Tabi ki final amaçlıyoruz. Şöyle bir sıkıntımız var. Bu yaş grubu dünya kupalarına çok fazla katılamadı. En büyük sıkıntıyı tecrübe olarak göreceğimizi düşünüyoruz. Ancak ev sahibi olmamızın vereceği destekle inşallah bu tecrübesizliğimizi kısa zamanda atacağız üstümüzden." şeklinde konuştu.

FIFA U20 Dünya Kupası'nın gençler için çok büyük bir şans olduğunu kaydeden Uçar, "Bu çok önemli bir şans burada olan oyuncularımız için. Eğer U20 şampiyonasında başarılı performans sergilerlerse önlerinde A Milli Takım'da olmalarının önünde hiç bir engel kalmayacak. Çünkü dünya çapında tanınmış oyuncular olacaklar. A Milli Takım hocamız Abdullah Avcı zaten U20’de oynamanın rahatlığıyla birkaç oyuncumuzu alacak ki biz Kerim’i onlardan aldık. Geri verdiğimizde iki adam daha takalım istiyoruz koluna." diyerek şöyle devam etti:

"Mevkilere baktığımızda kupaya damgasını vuracak isimler var diye düşünüyoruz elimizde. Ancak bu turnuva öncesi kağıt üzerindeki düşüncelerimiz. Kaderlerini oyuncularımız belirleyecekler. Bireysel olarak değil. Dünya Kupası'nda bir yıldız olmak değil amaç takım olarak bir şeyler yapabilmek. Tur atladıkça yıldız olma ihtimalleri daha da yükselecek. Bunu göz ardı etmemeleri lazım. Kendilerinden önce Türk Milli Takımı'nın bu yaş grubunu düşünmeleri lazım. Bunu düşündükleri zaman sorun olmayacaktır. Gelen başarılarla birlikte onlarda yıldız olacaktır."

Gruplarda nasıl bir sistemle sahaya çıkacaklarını da paylaşan tecrübeli hoca Feyyaz Uçar, "Hem 94 hem 93 grubumuz 4-2-3-1 sistemini benimsedi. Belki rakibe göre zaman zaman 4-3-3’e dönebiliriz. Rakibin iyi ve zaaflarına göre. Sistemimiz daha önce üzerinde çalıştığımız gibi değişiklik olmadan 4-2-3-1 gibi oynayacağız. Saha dizilişimiz böyle olacak. Ama bizim için sistemle birlikte oyun anlayışımız önemli. Topa sahip olan oyuna hükmeden takım hüviyetinden gözükmek istiyoruz. Bunu yapabilecek oyuncularımızda var. Oyunu mümkün olduğu kadar daraltıp rakibi fazla alan ve zaman bırakmadan oyunun hakimiyetini elde etmek ve top hakimiyetini daha fazla elimizde bulundurmak istiyoruz." diyerek sözlerini tamamladı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER