ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 12:26

Ferguson'dan kurnaz hareket

Fergusondan kurnaz hareket

Dünyanın en ünlü teknik direktörlerinden sayılan Alex Ferguson, İstanbul'da yine kurnazlığını gösterdi.


1993 yılında havaalanında, Galatasaray taraftarından ve "Cehenneme hoşgeldin" pankartlarından oldukça olumsuz etkilenen Manchester United'da Ferguson, genç oyuncuların etkilenmemesi için bu kez önlemini önceden aldı.

Skorer Haber'e göre, 1993'ün yine bir Kasım ayında Manchester United 3-3'ün rövanşında İstanbul'a sadece tek bir amaçla geliyordu, daha önce adını bile duymadıkları bir takıma elenmemek ve turu geçmek. Hatta rövanş maçından 3 hafta öncesinden Galatasaray'ı izlemek üzere ekip gönderildi, oyuncular hakkında tek tek dosya hazırlandı. Ancak bir konu atlanmıştı. Türkiye'de nasıl bir ortamla karşılaşacaklarını bilmiyorlardı ve hazırlıksızdılar.

Türk taraftarlar ise İngiltere'de hala konuşulan ve yankı bulan havaalanındaki olaylı karşılamayla ve "Cehenneme hoşgeldin" pankartlarıyla Manchester Unitedlı oyuncuları demorilize edip, konsantrelerini bozdu. Oyuncuların üzerindeki bu baskıya bir de Ali Sami Yen Stadı'ndaki inanılmaz atmosfer etkilenince sonuç kaçınılmazdı ve evlerine eli boş döndüler. Bu her iki taraf için hatta Avrupa futbolu için bir miladdı.

2012'nin yine bir Kasım ayında Manchester United yine İstanbul'a geldi. Ancak bu kez durum daha farklı. Manchester United tarafı daha rahat, ancak Alex Ferguson niye dünyanın en önemli teknik adamlarından biri olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Ferguson, İstanbul'a getirdiği ve pişmesini istediği genç oyuncuların 19 yıl önce havaalanında yaşanılan baskıyı hissetmemesi için kurnazlığını konuşturdu.

Deneyimli çalıştırıcı, kafileyi havaalanında özel bir terminal kullanarak yer altından geçirdi ve dışarıda bekleyen Galatasaray taraftarıyla karşı karşıya getirmedi.

Sir ünvanlı Alex Ferguson konuyla ilgili şöyle konuştu; "Taraftarla karşılaşmadık, onları atlattık. 1993 yılı inanılmaz ve biraz korkutucuydu. Ama buraya birçok kez geldik ve Türk atmosferini biliyoruz. Bu bir fanatiklik ancak bizim için bir sorun teşkil etmiyor"


 

 

 

 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER