ÖNE ÇIKANLAR :
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Haziran 2013 Çarşamba 11:22

Fenerbahçe'ye 2+1 Beşiktaş'a 1 yıl yıl MEN!

Fenerbahçeye 2+1 Beşiktaşa 1 yıl yıl MEN!

Şike soruşturması kapsamında UEFA Disiplin Kurulu'na sevkedilen Fenerbahçe ile Beşiktaş'ın cezası belli oldu. Cezalarla ilgili tüm ayrıntılar haberimizde...


Şike soruşturması kapsamında UEFA Disiplin Kurulu'na sevkedilen Fenerbahçe'nin korktuğu başına geldi! Disiplin Kurulu, Fenerbahçe'ye 2+1 yıl Avrupa'dan men cezası verdi. +1'lik ceza, 5 yıl içinde benzer bir olaya karışması durumunda ekstradan verilmek üzere ertelendi.

DİKKAT! CEZALAR, HAK KAZANDIĞI SEZONLARDA GEÇERLİ OLACAK!

Fenerbahçe'ye verilen 2 yıllık cezada önemli bir ayrıntı var. 2 yıllık cezanın ilki, bu sezon yani 2013-14 sezonunda uygulanacak. 2. yıl ise 2014-15 sezonu olmayabilir. Çünkü Fenerbahçe'nin cezasını tamamlaması için önce Avrupa'ya gitme hakkını elde etmesi gerekiyor. Yani ceza önümüzdeki 2 sezonu değil, Fenerbahçe'nin Avrupa'ya gitme hakkını elde edeceği ilk 2 sezonu kapsıyor. Cezasının ilkini bu sezon çekecek olan Fenerbahçe, bir an önce Avrupa'ya gitme hakkını elde edip 2. yılını da geride bırakmayı hedefleyecek.

+1 yıl ceza ise, sarı lacivertli kulübün 5 sezon içinde benzer bir olaya karışması durumunda hayata geçecek ve o zaman verilecek cezaya eklenecek.

KİŞİLER KARARA BAĞLANMADI

Başkan Aziz Yıldırım ile yöneticiler Ali Yıldırım, Şekip Mosturoğlu, İlhan Ekşioğlu ve Altyapı Koordinatörü Cemil Turan hakkındaki ceza talepleri ise karara bağlanmadı. UEFA Disiplin kurulu, bu 5 kişi hakkında müfettişten ek rapor talep etti. Bu 5 isim hakkındaki karar, ek rapor ve ek savunmalar sonrası verilecek.

3 GÜN İÇİNDE İTİRAZ EDİLECEK

UEFA'dan gelen bu cezanın ardından Fenerbahçe, konuyu 3 gün içinde Tahkim Kurulu'na taşıyacak. UEFA Tahkim Kurulu'nun itirazları inceledikten sonra en geç 15 Temmuz'a kadar bir sonuca varması bekleniyor. Fenerbahçe'nin, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi CAS'a da başvurma hakkı bulunuyor.

TALEP EDİLEN CEZALAR NEYDİ?

UEFA Disiplin Müfettişi Miguel Palacios, Fenerbahçe'nin gelecek 2 sezon Avrupa Kupaları’ndan men edilmesini, Aziz Yıldırım, Şekip Mosturoğlu, İlhan Ekşioğlu, Ali Yıldırım ve Cemil Turan'ın ise hak mahrumiyeti cezası almasını talep etmişti.

KULÜPTEN RESMİ AÇIKLAMA GELDİ

Fenerbahçe Kulübü'nün KAP'a bildirdiği resmi açıklamada ise, "UEFA Kontrol ve Disiplin Kurulu'nun bugün tarafımıza ulaşan kararında; Kulübümüzün hak kazanacağı müteakip 3 sezon için UEFA müsabakalarından men edildiği, ancak 3. sezonun 5 yıllık sınama dönemi için ertelendiği tebliğ edilmiştir. Karara ilişkin olarak UEFA Tahkim Kurulu'na gerekli itiraz başvurusu yapılacaktır" ifadeleri kullanıldı.


Beşiktaş'ın UEFA Disiplin Kurulu'ndan aldığı ceza resmi olarak açıklandı. Siyah-beyazlı kulüp, Avrupa'dan 1 yıl men cezası aldı.

UEFA'dan gelen bu cezanın ardından Beşiktaş, 3 gün içinde Tahkim Kurulu'na itirazda bulunacak. UEFA Tahkim Kurulu'nun itirazları inceledikten sonra en geç 15 Temmuz'a kadar bir sonuca varması bekleniyor. Beşiktaş'ın, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi CAS'a da başvurma hakkı bulunuyor.

ADALI VE HAVUTÇU İÇİN EK RAPOR İSTENDİ

Beşiktaş'a 1 yıl ceza veren UEFA Disiplin Kurulu, Serdal Adalı ve Tayfur Havutçu hakkında ise karar almayıp UEFA müfettişinden ek rapor talep etti.

TALEP EDİLEN CEZA NEYDİ?

UEFA Disiplin Müfettişi Miguel Palacios, Beşiktaş'ın da 1 yıl Avrupa'dan men edilmesini; ayrıca eski yöneticisi Serdal Adalı ve eski teknik direktör Tayfur Havutçu'ya da hak mahrumiyeti cezası verilmesini talep edilmişti.

KAP'A AÇIKLAMA GÖNDERİLDİ

Bu arada kararlar sonrası siyah beyazlılar Kamuyu Aydınlatma Platformu'na açıklama gönderdi. Açıklamada "Beşiktaş Profesyonel Futbol Takımı, 2013-2014 sezonunda UEFA Avrupa Ligi'ne katılamayacaktır. UEFA 54. Maddesi uyarınca bu karara itiraz yolu açıktır. Şirketimiz UEFA disiplin kurulunun bu kararına, 3 gün içerisinde itiraz etme hakkına sahip olup, bu hakkını kullanacaktır." denildi. 

KAYNAK:
yazete.com
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER