ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2014 Perşembe 18:23

KKTC Cumhurbaşkanı ile bir araya geldiler

Fenerbahçeden Kıbrıs çıkarması!

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ile aralarında Fenerbahçe Takım Kaptanı Emre Belözoğlu ve futbolculardan Selçuk Şahin’in de yer aldığı heyeti kabul etti.


KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ile aralarında Fenerbahçe Takım Kaptanı Emre Belözoğlu ve futbolculardan Selçuk Şahin’in de yer aldığı heyeti kabul etti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye ve Türkiye’deki takımlara yönelik sevginin KKTC’de yerleşmiş bir sevgi olduğunu söyledi. Kıbrıs’ın Türkiye ile her alanda işbirliğini sürdürmekte olduğunu kaydeden Eroğlu, Kıbrıs Türkleri’ne spor ve kültürel alanda uygulanan ambargolara değindi. Eroğlu Kıbrıs takımlarının Avrupa hatta Türkiye’den bir profesyonel takımla maç yapmasına müsaade edilmediğini, Türkiye’deki profesyonel takımlardan Gençlerbirliği’nin, Kıbrıs takımıyla maça çıkması nedeniyle FIFA’dan ceza aldığını hatırlattı.

Spor alanında ambargo uygulanmasına bir anlam verilmesinin mümkün olmadığını belirten Eroğlu, ”İnşallah sizlerin de gayretiyle; kültürel etkinliklerdeki ambargoların kalkması, bence bir insanlık ayıbının kalkması anlamına gelecektir” dedi. Kıbrıs sorununun müsebbibinin Rumlar olmasına rağmen, Kıbrıslı Rumların Avrupa Birliği’ne üye yapıldığını Kıbrıs Türkleri’nin ise ambargolar altında yaşamaya terk edildiğini ifade eden Eroğlu, gençlerin hangi branş olursa olsun sporda kendisini geliştirmesi için dışa açılımın şart olduğunu, Fenerbahçe’ye de burada görev düşeceğine inandığını belirtti.

Değirmenlik Spor Kulübü’nün Rum futbolcusu Dimitris Vasiliou’nun Güney Kıbrıs’ta tacize maruz kalmasıyla ilgili bir soruya karşılık Eroğlu, “Bu Rum fanatikliğini en iyi gösteren olaylardan bir tanesidir. Burada bir olayı büyütüp Rum savaşı haline dönüştürmek ve bir futbolcunun istediği bir takımda oynamasını engellemek bana göre en aşırı bir derecede geri kafalılıktır. İkincisi; halen bir antlaşma arayışı içerisinde olduğumuz bir zamanda Türk-Rum kavgası oluşturacak şekilde engellemeler içerisine girmeleri müzakere masasında bizim işimizin ne kadar zor olduğunu göstermesi bakamından da önemlidir. Rumların bir antlaşma niyeti olmadığını göstermesi bakımından da önemlidir” dedi. Eroğlu, Kıbrıslı Rum bir gencin KKTC’de top oynamasına tahammülü olmayan Güney Kıbrıs’ın, Kıbrıs sorunuyla ilgili daha büyük gelişmeleri kabul etmesinin mümkün olmayacağını ifade etti. Galatasaray - Fenerbahçe derbisiyle ilgili bir soru üzerinde de Eroğlu, en büyük temennisinin Fenerbahçe ve Galatasaray taraftarlarının yan yana maç izlemesini görmek olduğunu ifade etti.

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ise konuşmasında Kıbrıs Türkleri ile Türkiye halkını hiçbir zaman ayrı düşünmediklerini ve her alanda Kıbrıslı Türklerle aynı düşüncede olduklarını ifade etti. Tüm uluslararası spor federasyonlarında dostluk, kardeşlik, barış sloganlarının kullanıldığını ancak bunların lafta kaldığını ifade eden Yıldırım, “Maalesef bu söylemler hep lafta, FIFA ve UEFA’da bunu geliştirecek veya yeni bir ortam sağlayacak duruş yok maalesef” dedi. Dünyanın her yerinde değişim yaşanmakta olduğunu bu nedenle izolasyonların da kalkacağına inandığını söyleyen Yıldırım, “Bize düşen bir şey olursa yaparız. Ne olursa hepsine katılırız” dedi. Yıldırım ayrıca, KKTC’de Fenerbahçe Evi ile bir üniversite kurmak istediklerini de belirtti.

Görüşmenin sonunda Yıldırım, Eroğlu’na isminin yazılı olduğu bir forma ve Fenerbahçe ambleminin yer aldığı bir plaket hediye etti.

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER