ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sisli
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2013 Salı 22:27

"Fenerbahçe ve Beşiktaş kupaları iade etmeli!"

"Fenerbahçe ve Beşiktaş kupaları iade etmeli!"

UEFA Tahkim Kurulu'nun F.Bahçe ve Beşiktaş hakkındaki kararlarına uzmanlardan çarpıcı yorumlar...


UEFA Tahkim Kurulu, Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın Haziran ayında UEFA Kontrol ve Disiplin Komitesi'nin verdiği cezalara karşı itirazı hakkındaki kararını açıkladı. Tahkim Kurulu Beşiktaş'ın itirazını reddederken, Fenerbahçe'nin cezası 2 yıla indirildi.

Peki UEFA Tahkim Kurulu'nun F.Bahçe ve Beşiktaş hakkındaki kararlarına spor hukukçuları ve spor yazarları ne dedi?

İşte tarihi kararla ilgili uzmanların çarpıcı yorumları... (Sabah.com.tr'nin haberi)

TÜRKER ARSLAN (CAS HAKİMİ, TFF TAHKİM KURULU ESKİ BAŞKANI)

"CAS kolay kolay tedbir kararı almaz"

Kulüplerin CAS'a gitme yolları var. Yürütmeyi durdurma talebinde bulunacaklardır. Ancak CAS kolay kolay tedbir kararı almaz. CAS, yürütmeyi durdurma talebine, 2-3 gün içinde cevap verebilir. CAS'tan çok nadir tedbir kararı verildiği için, ben tedbir kararı çıkacağına ihtimal vermiyorum. CAS davası en az 4 ay sürer, 7-8 ay veya daha uzun da sürebilir. Çünkü kapsamlı bir dosya. Duruşma yapılacak, hakemler karar verecek. CAS davası sonucunda ancak tazminat ödeme kararı olabilir.

YUNUS EGEMENOĞLU (TFF ESKİ YÖNETİCİSİ)

"UEFA, TFF'nin kararına müdahale edebilir"

Bu kararlarla Tahkim süreci sonuçlanmış oldu. UEFA'nın yargı kurulları nihai kararını verdi. CAS'ta iki türlü yargılama var. Bir tanesi olağanüstü, diğeri olağan süreç.. CAS'ın, davayı olağanüstü sürece alması için UEFA'nın da onayı olması gerekiyor. UEFA'nın kabulüne bağlı olduğu için olağanüstü süreci ben zor görüyorum. İkincisi olağan süreç.. Burada süreç en kısa 8 ayı buluyor. CAS'tan tedbir kararı çıkması da oldukça zor görünüyor. UEFA, Mayıs ayında Londra'da 23. madde ve 10. madde değişikliğine gitti. Bu maddelerde de ulusal federasyonlara baskı yapılacağı yazılıyor. UEFA'nın, bir yazı göndererek TTF kararlarına müdahale etmesi mümkün.

TURGAY DEMİR (FOTOMAÇ GAZETESİ SPOR YAZARI)

"Verin o kupayı"

3 Temmuz'dan bu yana, Allah'a sığınıp inandığımı söyledim. PFDK, mahkeme ya da UEFA şöyle dursun Etik Kurulu raporunu dahi beklemeden net olarak tavır koydum; Fenerbahçe ile ilgili tapeler şikedir!
Buna karşılık hiçbir tapede şike izine rastlamadığım için Beşiktaş'ın temiz olduğuna inandım. Tayfur hocanın konuşmaları kafamı karıştırsa da şikeye ihtimal vermedim.
İki yılda yaşanan birçok yargılamada Fenerbahçe konusunda haklı çıkarken Beşiktaş cephesinde yanıldım.
UEFA Tahkim Kurulu, Beşiktaş'ın cezasını onadı. "Kişiler yaptı kulübe ceza vermeyin" tadında savunma yapanların bu sonuçta büyük hataları olsa da iş bitti.
Artık o kupa Beşiktaş Müzesi'nde duramaz.
Derhal iade edilmelidir. Yakışanı budur.

PROF. DR.NADİ GÜNAL (SPOR HUKUKÇUSU)

"Beşiktaş için erteleme bekliyordum"

Ben açıkçası Beşiktaş açısından erteleme kararı çıkmasını bekliyordum. Avrupa kuralarının çekilmesine çok az bir süre kaldı. Fenerbahçe şimdi yürütmenin CAS'tan durdurulmasını talep edecek. Burada acil bir durum söz konusu.. Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın bu sezon Avrupa kupalarına katılmasını zor görüyorum. Süre kısa ama imkansız değil. Ben 19 Temmuz'a kadar CAS'ın yürütmenin durdurma kararı vereceğini düşünmüyorum. Benim tahminim uzun bir süre Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın CAS davasının süreceği...

ALPAY KÖSE (İSTANBUL BAROSU SPOR HUKUKU KOMİSYON BAŞKANI)

"Fenerbahçe ve Beşiktaş kupaları iade etmeli"

"Bu kararlar tablo olarak çok kötü. Bu kararlardan da anlaşılıyor ki; hem Fenerbahçe'nin hem Beşiktaş'ın savunma stratejileri son derece yanlış ve eksiktir. Türk futbolunun geneli için bir riske gidiyoruz. UEFA, bundan sonra TFF'nin kararlarını değiştirmesi için baskı yapacaktır. UEFA yerel liglere ve takımlara da cezalar verir. Bunun somut örneği Yunanistan'da yaşanmıştır. Yunanistan'da iki takımın küme düşürülmesi UEFA'nın talimatıyla gerçekleşmiştir. Eylüle kadar UEFA'nın bu konudaki tavrı netleşir. Artık UEFA ile kavga ve çatışma olmaması gerekir. İki takımımız da almış oldukları kupaları iade etmeli." 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER