ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2013 Cuma 19:36

"Fenerbahçe taraftarı oturup düşünmeli"

"Fenerbahçe taraftarı oturup düşünmeli"

UEFA Hakem Komitesi Üyesi ve TFF Merkez Hakem Kurulu eğitimcisi Jaap Uilenberg, TBB Toplantı Salonu'nda düzenlenen seminerde konuştu.


UEFA Hakem Komitesi Üyesi ve TFF Merkez Hakem Kurulu eğitimcisi Jaap Uilenberg, "Türkiye'de eski ve ünlü hakemler farklı yönde eleştiriyorlar ve bu hakemlik camiasına zarar veriyor" dedi.
 
Uilenberg, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Toplantı Salonu'nda düzenlenen seminerde, 18 ilin hakemleriyle bir araya geldi. Seminer öncesi gazetecilerin sorularını cevaplayan Uilenberg, Türk hakemliğini nasıl değerlendiğine ilişkin, "Türkiye'de ilk çalıştığımda, 2010 yılında birazcık şaşırıyordum. Çünkü Türkiye çok büyük bir futbol ülkesi ve niye bu çok büyük futbol ülkesinden çok üst düzey maçları yöneten hakemler çıkmıyor. Mesela şu anda beni Türk hakemliğiyle ilgili olumlu konuşmaya sevk eden, motive eden Cüneyt Çakır'ın 2014 Dünya Kupası'na katılma ihtiyacı var. Katıldığı takdirde, Doğan Babacan'dan sonra yani 40 yıl sonra Dünya Kupası'na katılmış bir hakem olacak. Artık Türk hakemliğinin böyle bir periyodu yaşamaması gerekir diye düşünüyorum" diye konuştu.
 
"FENERBAHÇE TARAFTARI OTURUP DÜŞÜNMELİ"
 
UEFA Disiplin Komitesi'nin Şükrü Saraçoğlu Stadyumu'nda seyircisiz oynadığı maçta stat dışından sahaya yabancı madde atılması nedeniyle Fenerbahçe’ye ceza vermesine yönelik Uilenberg, "3 yılı geçen bir süredir Türkiye'de çalışıyorum ve devamlı sürprizlerle karşılaşıyorum. Bu da hakikaten onlardan biri bence. Fenerbahçe Avrupa'da çok ünlü bir kulüp, devamlı haberlerini okuyoruz. Fenerbahçe'nin Türkiye'de çok büyük reytingi var, ancak bence Fenerbahçeli taraftarların oturup düşünmeleri gerekiyor. Kendi kulüplerine çok büyük zarar vermeye başladılar. Yani bu konuyu çok fazla açmak istemiyorum ama hakikaten Fenerbahçe taraftarlarının oturup kendi kulüplerine bu cezayı verdirmeleri ne kadar doğru düşünmeleri gerekiyor" yanıtını verdi.
 
Ankara'daki seminerin içerisine ilişkin değerlendire yapan UEFA Hakem Komitesi Üyesi Uilenberg, "Ben bugün Ankara'daki hakemlere Türkiye'de nasıl çalışıyoruz, en üst seviyeden en alt seviyelere kadar neleri hedefliyoruz ve neleri başardık onları anlatacağım. Bunun yanında çok çalışırsanız, doğru zamanda doğru şeyleri yaparsanız ve kendinizi motive ederseniz başarının geleceğini net bir şekilde görmelerini sağlayacağız" dedi.
 
"FIFA'DAKİ TÜRK HAKEMLERİNİN SAYISININ ARTMASI İMKANSIZ"
 
"FIFA'daki Türk hakemlerinin sayısı artabilir mi?" şeklindeki soru üzerine Uilenberg, "Bu imkansız. Çünkü UEFA ve FIFA'nın bu konuyla ilgili uyguladıkları çok net bir politika var. Çok büyük futbol ülkeleri haricinde diğer ülkelerin 7 veya daha az FIFA hakemleri var. Türkiye'de de ben 7 sayısından çok memnunum, umarım böyle devam ederiz" şeklinde konuştu.
 
"ESKİ HAKEMLERİN ELEŞTİRİLERİ CAMİAYA ZARAR VERİYOR"
 
"Son zamanlarda Spor Toto Süper Lig'deki hakemlerle ilgili eleştiriler fazlalaştı. Sizin düşünceleriniz nelerdir?" yönündeki soruya Uilenberg, "Öncelikle bence de bu konu çok önemli bir konu ve üzerinde konuşulması gereken bir konu. Yalnız şunu söylemek istiyorum; dünyanın her yerinde, bütün liglerinde hakemler eleştirilir. Bu konuşmak istediğimiz şey değil. Hakem her zaman eleştirilir zaten buna her zaman açılığız ancak Türkiye'de bu bazen rahatsız edici boyutlara ulaşabiliyor. Fair-Play yani 'adil oyun' diyoruz, bu eleştirilerde de adil olmalı. Yani eğer doğru bir eleştiriyse zaten bunu hem biz hem de hakemlerimiz alıyoruz. Ancak beni üzen şu; Türkiye'de eski ve ünlü hakemler farklı yönde eleştiriyorlar ve bu hakemlik camiasına zarar veriyor. Bir de bunlar eski ve ünlü hakemler, onlara sevgi ve saygılarımızı yolluyoruz, çok önemli hakemlerdi, çok önemli maçlara çıktılar ancak onların hakemlik yaptığı dönemle şu andaki hakemlik arasında bayağı bir farklar var. Futbol çok değişti, hakemlik çok değişti. Bu aradaki değişim bile bazen yaşadığımız ana problemlerin nedeni olabiliyor" cevabını verdi.
 
 

ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER