ÖNE ÇIKANLAR :
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2014 Perşembe 14:46

Federasyon'dan olağanüstü yetki

Federasyondan olağanüstü yetki

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, devrim gibi karara imza attı.


Yeni kararla birlikte hakemlere geniş yetkiler veriliyor. Her salı günü MHK Başkanı Zekeriya Alp, medya mensuplarıyla bir araya gelerek haftanın hakemlerini değerlendirecek. Soyunma odası yöneticiler tarafından basıldığı takdirde hakeme maçı tatil etme yetkisi verilecek.

Son dönemlerin bir numaralı tartışma konusu olan "Gerekirse soyunma odası basarız" tartışmasının ardından Türkiye Futbol Federasyonu, bu polemiğe son verecek bir karara imza attı.

Yeni alınacak kararla hakemlere büyük yetki veriliyor.

Konuyla ilgili olarak Türkiye Futbol Federasyonu resmi internet sitesinden yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Üzülerek söylemeliyiz ki, tüm profesyonel liglerimizde hakemlerimize yönelik hakaret, tehdit, fiziki ve sözlü taciz, darp ve benzeri kabul edilemez eylemler her hafta artarak devam etmektedir. Kurullarımızın aldığı yaptırım kararları incelendiğinde, hakemlerimize yönelik bu tür eylemlerin neredeyse tüm statlarımızda ve tüm liglerimizde yaşandığı net bir biçimde görülmektedir.

Ne yazık ki bu tür olayları gerçekleştirenlere verdiğimiz cezalar, hakemlere yönelik şiddet eylemlerinin önünü kesmeye yetmemektedir. Bu durum TFF yönetimi olarak bizleri yeni önlemler almaya yöneltmiştir.

Futbol Disiplin Talimatı ve Futbol Müsabaka Talimatı'nda yapılan değişikliklerle bu haftadan itibaren müsabaka boyunca yeşil zemin içinde veya dışında, hakem soyunma odası koridorunda, hakem odası önü ve içerisinde hakemlere yönelik her türlü sözlü veya fiili eylemlerde bulunulması halinde müsabaka hakemine karşılaşmayı tatil etme yetkisi de dahil olmak üzere geniş yetkiler verilmiştir.

Hakem soyunma odası veya koridorlarında benzer eylemleri maç sonrası da dahil olmak üzere yapan kulüp yöneticilerine Futbol Disiplin Talimatı uyarınca en az 1 yıl men cezası verilmesi karara bağlanmıştır. Yönetimimiz ayrıca kulüp yöneticilerinin ihlallerine yönelik diğer tüm cezalarda da artırıma gitme zorunluluğu hissetmiştir.

Her salı hakem değerlendirmesi

Ayrıca bu hafta oynanacak maçlarla birlikte hayata geçirilecek uygulamayla Merkez Hakem Kurulu Başkanı Sayın Zekeriya Alp her hafta Salı günleri medya mensuplarıyla bir araya gelerek haftanın hakemlerini değerlendirecektir.

Bu toplantılara gerekli görüldüğü takdirde sona eren haftanın hakemlerinden bazıları da davet edilebilecek ve hakemlerimiz verdikleri kararları değerlendirerek, soruları yanıtlayabileceklerdir.

Türkiye Futbol Federasyonu olarak bu uygulama sayesinde hakemlerimiz ile futbolseverleri yakınlaştırmayı ve şeffaf yönetim anlayışımız doğrultusunda tüm değerlendirmeleri kamuoyu ile açık bir şekilde paylaşmayı hedeflediğimizi vurgulamak isteriz.

kaynak: Milliyet

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER