ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Aralık 2013 Cumartesi 12:16

Federasyon başkanları 2013 yılını değerlendirdi

Tenis Federasyonu Genel Sekreteri Orhan Atasoy, Türkiye'nin, başta WTA Championships İstanbul olmak üzere 2013'te 108 uluslararası tenis turnuvasına evsahipliği yaptığını söyledi.


Atasoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de düzenlenen turnuva sayısında her geçen yıl artış yaşandığını ifade ederek, "Türkiye, başta WTA Championships İstanbul olmak üzere 2013'te 108 (51 erkekler, 57 kadınlar) uluslararası tenis turnuvasına evsahipliği yaptı. Ayrıca 14 tane de yıldızlar ve gençler kategorisi Avrupa kış ve yaz turnuvası düzenledi" diye konuştu.

Mersin'de yapılan 2013 Akdeniz Oyunları'nda, Çağla Büyükakçay'ın, tek kadınlarda ve partneri Pemra Özgen ile çift kadınlarda şampiyonluk, Marsel İlhan'ın ise tek erkeklerde gümüş madalya kazanarak Türkiye'yi gururlandırdığını belirten Atasoy, Endonezya'daki İslam Oyunları'nda, hem erkekler hem de kadınlarda, tek, çift ve takım halinde bronz madalya elde edildiğini hatırlattı.

Atasoy, Türkiye'nin birçok farklı ilinde 119 hakem yetiştirme ve 14 antrenör yetiştirme kursu düzenlendiğini de ifade ederek, "İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'ne ait İstinye Tenis Tesisleri'nin, federasyonumuza 10 yıllığına tahsisi yapılmış ve federasyonumuzun altyapı çalışmaları için ve milli takım kamp eğitim merkezi olarak kullanılabilir duruma getirilmiştir" dedi.

- Badminton

Badminton Federasyonu Başkanı Murat Özmekik de 2013'ün kendileri açısından başarılı geçtiğini ifade ederek, "Uluslararası faaliyetlerde 161 madalya aldık. Badminton Federasyonu'nun, Türkiye'deki federasyonlar arasında daha önce olduğu gibi yine ilk 5'e gireceğine inanıyorum" diye konuştu.
Özmekik, Akdeniz Oyunları'nda 2 altın ve 2 gümüş olmak üzere toplam 4 madalyayla en başarılı branşlar arasına girdiklerini ve Endonezya'daki İslam Oyunları'nda biri altın 7 madalya almayı başardıklarını da hatırlattı.
2014 için ilk hedeflerinin, 11-16 Şubat tarihlerinde İsviçre'de yapılacak 15 Yaş ve Büyük Bayanlar Avrupa Şampiyonası olduğunu belirten Özmekik, 2013'te Türkiye'de düzenlenen badminton etkinliklerini şöyle sıraladı:
"Ankara, Dünya Veteranlar Şampiyonası ve Avrupa Gençler Şampiyonası'na, İstanbul, International Series Turnuvası ve 17 Yaş Balkan Şampiyonası'na, İzmir, Uluslararası Türkiye Gençler Turnuvası'na, Manisa, 19 Yaş Balkan Şampiyonası'na, Muğla ise Veteranlar Balkan Şampiyonası'na evsahipliği yaptı."

- Kano

Kano Federasyonu Başkanı Sami Mengütay da 2002'de Kano ve Rafting Federasyonu olarak kurulan federasyonun, 2006'dan bu yana Türkiye Kano Federasyonu adı altında yalnızca kano branşıyla ilgili faaliyetlerini sürdürdüğü bilgisini vererek, "Sporcu sayımız, 10 Aralık'taki Spor Genel Müdürlüğü verilerine göre 2013 yılında 606 kadın, 1613 erkek olmak üzere toplam 2 bin 219. 2011 ile 2013 yılı verileri karşılaştırıldığında, faal kadın sporcu sayısı, yüzde 369,51, erkek sporcu sayısı ise yüzde 355,38 arttı" diye konuştu.
Uluslararası yarışmalarda 14 altın, 16 gümüş ve 10 bronz olmak üzere toplam 40 madalya kazandıklarını belirten Mengütay, şunları söyledi:

"En önemlisi Akdeniz Oyunları'nda Türkiye olarak ilk defa kano dalında madalya aldık. Bu bronz madalyanın, olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonlarının yer aldığı ve 12 ülkenin mücadele ettiği yarışmalarda alınması, işin önemini bir kademe daha arttırmaktadır."

Bu sene iki önemli projeyi hayata geçirdiklerini kaydeden Mengütay, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Rize'nin Ardeşen ilçesinde, Ardeşen Kaymakamlığı ve Ardeşen Belediyesi'nin işbirliğiyle bir Kalkınma Ajansı projesi olan 'kano slalom olimpik parkuru'nu tamamladık. Yaklaşık 1 milyon 100 bin liraya mal olan tesis için bir milyon liralık öz kaynak yarattık. Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü bünyesinde gerçekleştirilen proje kapsamında, tüm şehirlerimizdeki Halk Evleri'nde kano antrenörü istihdam edilmesine yönelik bir çalışma yaptık. Uygulamanın ilk meyvesini Trabzon'da aldık. Buradaki iki antrenörümüz, Halk Eğitim Merkezi bünyesinde gençlere kano antrenörlüğü yaparak geçimlerini sağlıyor."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER