ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Aralık 2013 Cumartesi 11:31

Federasyon başkanları 2013 yılını değerlendirdi


DOĞA KIRMIZIOĞLU - Vücut Geliştirme, Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu Başkanı Niyazi Kurt, dopingle mücadelede denetimlerin artacağını ve bu konuda taviz vermeyeceklerini bildirdi.
Kurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yılın kendileri için başarılı geçtiğini belirterek, "2013'te federasyon olarak 25 altın, 24 gümüş ve 23 bronz olmak üzere toplamda 72 madalya kazandık" dedi.
Vücut geliştirme branşında hedeflerinin dopingli hiçbir sporcuyu barındırmamak olduğunu vurgulayan Kurt, "Dopingle mücadelemizi sıkı tutuyoruz. Artık hem federasyon, hem kulüpsel bazda, hepimiz bu konuda daha bilinçliyiz. Önümüzdeki yıl denetimler artacak" uyarısında bulundu.
Testlerinde pozitif bulgulara rastlanan sporcularla lisans çıkarmadan hazırlık döneminde yollarını ayıracaklarını kaydeden Kurt, "Bu konuda çok hassasız. Sporcularımızla çok daha başarılı, dürüst, etik ve ilkeli bir yarışma ortamında yer almak istiyoruz" değerlendirmesini yaptı.
Federasyon olarak çok düşük bir bütçeye sahip olduklarını, bu nedenle geçen yıl düzenlenen bazı uluslararası turnuvalara katılamadıklarını söyleyen Kurt, yeterli maddi olanakların sağlanması halinde sportif açıdan daha da başarılı olacaklarını belirtti.

- Eskrim

Eskrim Federasyonu Başkanı Müminhan Bilgin de hedefleri doğrultusunda verimli geçen bir yıl geride bıraktıklarını belirterek, "Bu yıl sporcu sayımızı iki kat arttırarak üç bine ulaştık" diye konuştu.
Uluslararası 52 müsabakaya katıldıklarını belirten Bilgin, "Bu organizasyonlarda kazandığımız madalya sayısı 70'e ulaştı. Yurt içinde ise 43 ilde 31 müsübaka düzenlendi. Faaliyetlerimize 59 kulüp iştirak etti. Ayrıca, ülke içi düzenlediğimiz eğitim, seminer ve kurslarla, hakem ve antrenör sayılarımız ile niteliklerini arttırdık" şeklinde konuştu.
17. Akdeniz Oyunları'nda bir bronz madalyaya ulaşarak hedeflerine ulaştıklarını söyleyen Bilgin, Türkiye'nin eskrim tarihinde özellikle son iki yılda önemli gelişmeler yaşandığını anlattı.

- Sutopu

Sutopu Federasyonu Başkanı Vedat Akgün ise branşlarının gelişme aşamasında olduğunu belirterek, 2013'te yurt içinde faal il sayısını 12'den 16'ya çıkardıklarını ve altyapıya önem vererek bayan sporcu sayısını yükselttiklerini söyledi.
Kulüpsel bazda Galatasaray Sutopu Takımı'nın Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde ilk kez 8 takım arasına kalma başarısını gösterdiğini kaydeden Akgün, güçlü rakiplerin katıldığı 17. Akdeniz Oyunları'nda da 7. olarak hedefleri doğrultusunda yeterli bir sonuç aldıklarını ifade etti.
Akgün, 17 Yaş Altı Bayanlar Avrupa Şampiyonası'na evsahipliği yaptıklarını hatırlatarak, "Bu yaş grubunda yeni kurulan bayan takımımız 13 ülkenin katıldığı şampiyonada 11. oldu. Avrupa Sutopu Federasyonu, söz konusu organizasyonumuza tam not verdi. 17 Yaş Altı Erkek Milli Takımımız da Malta'da düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda 16 takım arasından 8. olarak başarılı olmuştur" diye konuştu.
Türkiye'de bu tip organizasyonların gelecek yıl da düzenlenmeye devam edeceğini vurgulayan Akgün, "Ülkemizde düzenleyeceğimiz 18 Yaş Altı Erkekler Dünya Şampiyonası'nda hedefimiz ilk üç takım arasına girmek" dedi.
Akgün, genç sporculara yatırım yaparak 2016 ve 2020'de düzenlenecek olimpiyatlarda başarılı olabilecek bir takım kurmak istediklerini, bunun için eğitim, altyapı ve kulüpleşme çalışmalarının devam edeceğini kaydetti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER