ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 10:45

Fatih Terim resmen rekor kırdı

Fatih Terim resmen rekor kırdı

Fatih Terim, Mersin İdmanyurdu maçında gerçekleştirdiği eylemlerle rekor kırdı.


Mersin İdmanyurdu maçında öfkesini kontrol edemeyen ve tribüne gönderilen Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, gerçekleştirdiği eylemleri ile Türk futbol tarihinde yeni bir rekora imza attı. Futbol Federasyonu’na dün sabah ulaşan hakem, temsilci ve gözlemci raporlarına göre deneyimli teknik adam 2 saat içerisinde tam 10 kez kural ihlalinde bulundu.

Fatih Terim’in, Mersin İdmanyurdu karşılaşmasında gerçekleştirdiği eylemlerin her biri için TFF Disiplin Talimatı’nda ayrı ayrı yaptırımlar öngörülüyor. Dolayısıyla Terim’in; üç hakem, temsilci ve TFF’ye yönelik sözleri, “Sportmenliğe aykırı davranış”, “Sportmenliğe aykırı açıklama” ve “Kişilik haklarına saldırı ve tehdit” başlıklı talimat hükümlerine göre değerlendirilecek.

Yeşil alan ihlali, yasaklı olduğu halde soyunma odasına girmek ve tribünden taktik vermek ise ayrı başlıklar altında cezalandırılacak.

KARAR PERŞEMBE GÜNÜ

Bu yaptırımlara ek olarak geçen yıldan ertelen 2 maçlık cezası da yürürlüğe girecek Fatih Terim’e verilmesi olası cezanın 10 maçtan aşağı olmasına imkansız gözüyle bakılıyor. Tedbirli olarak Disiplin Kurulu’na gönderilen Galatasaray’ın hocasına kesilecek ceza, PFDK’nın perşembe günü yapacağı tarihi toplantıdan sonra açıklanacak.

Fatih Terim 6 maçtan fazla ceza aldığı takdirde, aralarında Galatasaray’ın şampiyonluk yolundaki kaderini belirleyecek olan Fenerbahçe derbisi ve Trabzonspor maçlarında takımın başında görev yapamayacak.

İŞTE TERİM’İN SUÇ DOSYASI

Mersin İdmanyurdu maçında 2 saat içinde 10 kez kural ihlalinde bulunduğu için tarihi bir cezayla karşı karşıya kalan Fatih Terim’in sözkonusu raporlara göre eylemleri şöyle sıralandı:

1 Hakem kararına tepki olarak topu şiddetli biçimde yere vurarak, devre arasında MHK tarafından hakemlere verilen talimatı çiğnemek.

2 İhraç kararına sinirlenerek yasak olan yeşil alana girmek.

3 Karşılaşmanın hakemi Süleyman Abay’ın üzerine yürüyerek ağır hakaret içeren ifadeler kullanmak.

4 Dördüncü hakem Ali Palabıyık’a ağır biçimde hakaret etmek.

5 Kıdemli yardımcı hakem Kemal Yılmaz’a sportmenlik ile bağdaşmayan sözler sarf etmek.

6 Sahadan çıkarken temsilci Hasan Özbulut’a küfür, hakaret ve tehdit etmek.

7 Tribüne gönderildikten sonra ikinci yarı öncesi soyunma odası koridorlarında hakem, temsilci ve TFF aleyhine ifadeler kullanmak.

8 Yasaklı olduğu halde devre arasında soyunma odasına girerek kural ihlali yapmak.

9 İkinci yarıda Galatasaray yedek kulübesinin hemen ardından takımına taktik vermek.

10 Maçtan sonra stat dışında düzenlediği basın toplantısında Türkiye Futbol Federasyonu ve kurullarını ağır biçimde eleştirmek.,

BİLGİ VERMİŞTİ

Merkez Hakem Kurulu’nun, Antalya’da düzenlediği hakem seminerinde, UEFA Hakem Komitesi Üyesi ve Eğitimci Jaap Uilenberg’in isteği üzerine teknik alan içindeki görevlilere yönelik verilen talimatın TFF internet sitesinde yayınlanmasının dışında tüm kulüplere ve teknik adamlara da tebliğ edildiği ortaya çıktı. Fatih Terim’in haberi olmadığını söylediği yeni talimatın ikinci yarıyla birlikte 1 ay süreyle maçlar öncesi tüm teknik adamlara hatırlatıldığının da altı çizildi.

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER