ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Ekim 2013 Cumartesi 19:21

Eskrim Şampiyonası'nda ödül zamanı


Türkiye Eskrim Şampiyonası'nda erkekler epe, kılıç ve flörede dereceye giren sporculara ödülleri verildi.
Eskrim Federasyonu'nun Kemer ilçesinde düzenlediği şampiyonanın ilk gününde, epede Murtaza Berkan Anıl birinci oldu. Mert Uzunay'ın ikinciliği elde ettiği şampiyonada, Berk Tataroğlu ve Emir Şendut da üçüncülüğü paylaştı.
Kılıçta Enver Yıldırım birinci, İbrahim Ahmet Ant ikinci oldu. Çağlayan Nehir Fırat ve Kerem Seyfi Yıldırım da üçüncü elde etti.
Flörede ise birinciliği Tevfik Burak Babaoğlu kazandı. Engin Batuhan Menküer ikinci, Bora İsmail Biren ve Tayga Yuvacan da üçüncülüğü elde etti.
- "Sporcu sayısı düşük, kalite yüksek"
Eskrim Federasyonu Başkanı Müminhan Bilgin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıllara yıllara göre şampiyonaya katılan sporcu sayısının daha düşük ancak kalitenin yüksek olduğunu söyledi. Bilgin, "Bu şampiyonada kendilerini geliştirmek, yurt dışında önemli mücadeler vermek isteyen sporcularımız müsabaka yaptı" dedi.
Sporcuların, 2016 Rio Olimpiyatları'nda yarışabilmek için var güçleriyle çalıştıklarını anlatan Bilgin, şunları kaydetti:
"Eskrimdeki en büyük sorunumuz altyapı. Şu anda 42 ilde eskrim yapılıyor. 70 ilde eskrim yaptırabilme imkanımız var ancak üst düzeyde eğitimcimiz yok. Eskrim tamamen teknik bir branş olduğu için bu sporu yapmayan bir kişi eğitmen olamıyor. Mümkün olduğunca illerde eğitimci yetiştirecek yapıyı oluşturuyoruz. Amacımız 2016'da 70-80 ilde eskrim yaptırmak. Şu anda 4 bini aşan eskrimci var, hedefimiz ise 10 bin eskrimciye ulaşmak."
Şampiyona yarın bayanlar epe, kılıç ve flörede yapılacak müsabakalarla sona erecek.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER