ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2013 Salı 12:17

Eski Fenerbahçeliler, Bosna’da yetenek arayacak

Eski Fenerbahçeliler, Bosnada yetenek arayacak

Futbolcu Boliç ile basketbolcu Mrşiç, başta ülkeleri Bosna-Hersek olmak üzere, Balkanlarda genç yetenekleri keşfedecek


Fenerbahçeli eski futbolcu Elvir Boliç ile uzun yıllar Fenerbahçe Ülker’de basketbol oynayan ve bir dönem takım menajerliği de yapan Damir Mrşiç, Saraybosna’da birlikte kurdukları menajerlik ajansıyla başta ülkeleri Bosna-Hersek olmak üzere Balkan ülkelerindeki genç yetenekleri keşfedecek.

Boliç, AA muhabirine çalışmalarında Bosna-Hersek’e yoğunluk vereceklerini ancak bağlantılarının tüm bölgeyi kapsayacağını söyledi. Boliç, ”Ardından Avrupa ve Türkiye’ye doğru açılacağız" dedi.

Boliç, "14-17 yaşındaki genç oyuncuları bulup onları doğru yola yönelteceğiz. Ardından da Türkiye ya da başka bir Avrupa ülkesine transfer olmaları için çalışacağız" diye konuştu.

Fenerbahçe Ülkerli eski basketbolcu Damir Mrşiç ile uzun zamandır yakın arkadaş olduklarını dile getiren Boliç, kendisinin futbol, Mrşiç’in ise basketboldaki genç yetenekleri takip edeceğini söyledi.

"Öncelik Fenerbahçe’nin"

Türkiye’deki futbol ve basketbol kulüpleriyle işbirliği içerisinde olacaklarını ifade eden Boliç, önceliği Fenerbahçe’ye vereceklerini belirtti.

"Gerek Mrşiç gerekse ben, en çok Fenerbahçe’ye bağlı olduğumuzdan en fazla Fenerbahçe ile işbirliği yapmak istememiz son derece normal" diyen Boliç, "Ancak söz konusu oyuncuların sayısı fazla olacağından diğer kulüplerle de bağlantı halinde olacağız. Sadece bir kulübe bağlı kalmamız mümkün değil ancak aramızdaki bağ nedeniyle öncelik Fenerbahçe’nin olacak" ifadelerini kullandı.

Boliç, Bosna-Hersek’te futbol okulu açma düşüncesinin de olduğunu söyledi.

"Fenerbahçe’nin bir parçası olduğum için mutluyum"

Boliç, futbol kariyerinde ayrı bir yeri olan Fenerbahçe’ye yürekten bağlı olduğunu ifade etti.

Sarı-lacivertli kulüple birçok tarihi başarılar yaşadığını belirten Boliç, "Fenerbahçe, Türkiye’de en fazla forma giydiğim kulüp. Bu kulübün bir parçası olduğum için çok mutluyum. Şimdi bile Türkiye’ye gittiğimde herkes beni ’Fenerbahçeli Boliç’ olarak tanıyor" dedi.

Türkiye’deki "Yugoslav" sevdası

Yugoslavya’nın 1990’lı yıllarda dağılmasının ardından bağımsızlığını ilan eden 7 ülkeden 30’a yakın futbolcunun Türkiye’de forma giymesiyle ilgili Boliç, şunları söyledi: "Bir dönem, kalitenin de düşmesiyle bu sayı azalmıştı. Bölge, Türkiye’ye uygun bir piyasa olmaktan çıkmıştı. Öte yandan, benim Türkiye’de forma giydiğim dönemde yabancı sınırlaması 3’tü. Şimdi ise 6’sı sahada, 2’si yedek kulübesinde bir kulüpte 8 yabancı futbolcu bulunabiliyor. Bu 8 futbolcunun her birinin büyük ülkelerin milli takımlarında forma giymesi imkansız. Bu nedenle de bizim bölgemiz Türkiye için yeniden elverişli olmaya başladı. Bizim buradaki sorunumuz birçok yetenekli futbolcumuzun, kariyerlerinin en sağlam adımlarını atmaları gerektiği dönemde düşüşe geçiyor olması. Bu nedenle, ilerleyen dönemde bölgeden daha kaliteli oyuncuların çıkacağına inanıyorum. Yugoslavya’daki futbol ligi ile kıyaslayınca, bugün ne bizim ne de komşu ülkelerin ligleri gerektiği kadar kaliteli değil, bu da oyuncunun gelişimini etkiliyor. Örneğin, Yugoslavya’daki ligden transfer edilen bir futbolcu, Türkiye’de bir takımın tüm yükünü taşıyabilecek kapasiteye sahip oluyordu. Benim düşüncem, eğer buradaki genç yetenekler küçük yaşlarda Türkiye’ye götürülürse, bir-iki yıl içerisinde çok iyi duruma gelebilirler."

2014 Dünya Kupası elemeleri

Boliç, Türk A Milli Futbol Takımı’nın, 2014 Dünya Kupası Avrupa Grup Elemeleri D Grubu’nda 4’üncü sırada bulunmasının hayal kırıklığı yaşattığını söyledi.

"Gruba ilk baktığımda Hollanda’nın kalitesini göz önünde bulundurarak, Türkiye’nin Macaristan ve diğerlerini geçip ikinci sıraya oturacağını düşünmüştüm" diyen Boliç, Türkiye’nin şansının hala devam ettiğini, ancak işlerinin çok zor olacağını dile getirdi.

Boliç, Türkiye’deki futbol kalitesinin düşüşünü Türk futbolculara bağladı. Boliç, birkaç kaliteli futbolcu dışında oyuncu bulmakta zorlanıldığını ve bu nedenle Türkiye’nin genç yeteneklere daha fazla önem vermesi gerektiğini dile getirdi.

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER