ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Temmuz 2013 Salı 11:18

Ersun Yanal'ın sözleşmesindeki ilginç detay!

Ersun Yanalın sözleşmesindeki ilginç detay!

F.Bahçe’de Aykut Kocaman’ın yerine takımın başına geçen Ersun Yanal'ın sözleşmesinde bulunan detaylar..


F.Bahçe’de Aykut Kocaman’ın ardından Ersun Yanal takımın başına geçtiğinde herkes sözleşmeyle ilgili iki detayı tartışmaya başlamıştı. Sözleşme 1 yıllıktı. Yanal bu durumu, “1 yılık kontrat şampiyon olmak karşılığını taşıyor” diyerek özetledi. Sözleşmedeki ikinci detaysa, tecrübeli hocaya verilecek ücretti. Eskişehirspor’da başarı primleri hariç 1.8 milyon TL kazanan Ersun Yanal’ın F.Bahçe’de 1.5 milyon dolara (2.8 milyon TL) çalışacağı açıklanmıştı. Aykut Kocaman’a yıllık 1 milyon 750 bin dolar ödeyen Kanarya, Eskişehirspor’dan söküp aldığı Yanal’a daha az bir rakam karşılığında imza attırmıştı. ‘Şaşırtıcı’ bulunan kontratın detaylarına ortaya çıktı. Tecrübeli çalıştırıcının Fenerbahçe’den alacağı ücret 1.5 milyon dolarla sınırlı görünse de ciddi başarı primlerini içeriyor.

BERABERLİĞE PRİM YOK

1 yıllık sözleşmeyi kabul ederek adeta “Şampiyon olursak kalırım, olamazsak giderim” mesajı veren Ersun Yanal, ekonomik açıdan da ‘maç kazanırsak para kazanırım’ felsefesini benimsedi. Tecrübeli teknik adam, Avrupa kupalarında sezon içinde kazanılacak her maç için 50 bin lira prim alacak. G.Saray, Beşiktaş ve Trabzonspor’a karşı oynanacak derbiler de bu rakam üzerinden değerlendirilecek. Yani F.Bahçe’nin sezon içinde oynanacak 6 derbiden 6 galibiyet çıkarması, Yanal’a otomatikman 300 bin lira kazandıracak. Ligde Anadolu takımlarına karşı oynanacak maçlar ise aynı bir kategoriye alınmış durumda. Sarı-Lacivertliler’in bu maçlardan aldığı her galibiyet için Yanal’ın hesabına 30’ar bin lira yazılacak. Teknik adamlık tarzını ‘galibiyet’ üzerine kuran tecrübeli hoca, beraberliklerden de hiçbir şekilde para almayacak.

20 MAÇ KAZANSA 600 BİN ALACAK

Hesabı biraz daha derinleştirelim... Ligde F.Bahçe 34 maça çıkıyor. Bunların 6’sı derbi olduğu için bir kenara ayıralım. Geriye kalan 28 maçta 20 galibiyet alınsa, Ersun Yanal’ın bu maçlardan kazanacağı toplam rakam 600 bin lira olacak... 6 derbi ve Avrupa’daki maçlardan çıkarılacak, örneğin 10 galibiyet de Yanal’ın ücretine 500 bin lira olacak yansıyacak.

ES-ES'TE DE 25 BİN ALIYORDU

Türkiye’de pek rastlanmayan ‘başarı primi’ sistemi, Ersun Yanal’ın daha önce de uyguladığı bir düzenleme. Öyle ki, Eskişehirspor’da yıllık 1.8 milyon TL karşılığında çalışan Yanal, Kırmızı- Siyahlı kulüpte de her galibiyet için 25 bin lira kazanıyordu.

ŞAMPİYONLUK ÖDÜLÜ: 300 BİN DOLAR

Kanarya’nın sezonu şampiyon olarak tamamlaması halinde Ersun Yanal’a şampiyonluk primi olarak 300 bin dolar, Türkiye Kupası için de 100 bin dolar verilecek.

KOCAMAN NE KADAR KAZANACAKTI?

F.Bahçe’nin geçtiğimiz sezon oynadığı maçlara uyarlayalım... Sarı-Lacivertliler geçen sezon ligde 34 maça çıktı. 6 derbiyi bir kenara alalım. Bu 6 derbinin 3’ü kazanıldı. Derbiler dışındaki 28 maçta ise alınan galibiyet sayısı 15’te kaldı. UEFA Ligi yarı finalinde sonlanan Avrupa macerasında ise toplam 9 maç kazanıldı. Yani Yanal’ın sistemi geçen yıla uygulansa, teknik ekibin ‘başarı primi’ toplam 1 milyon 50 bin lira olacaktı.

LİG PRİMİ: 15 galibiyet=450 bin TL

DERBİ PRİMİ: 3 galibiyet=150 bin TL

AVRUPA PRİMİ: 9 galibiyet=450 bin TL

(Habertürk)

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER