ÖNE ÇIKANLAR :
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2014 Perşembe 13:19

Ersun Yanal'dan ilk basın toplantısı

Ersun Yanaldan ilk basın toplantısı

Trabzonspor Teknik Direktörü Yanal: "Trabzonspor için her yer Trabzon olacak çünkü biz her yeri Trabzon yapmak için mücadele ediyoruz ve hep birlikte mücadele ediyoruz. Bu inancı ortaya koyacağız"


Trabzonspor Teknik Direktörü Ersun Yanal, Trabzonspor'un oynayacağı futbolla fark yaratacağını belirterek, takımın ligin içinde bir renk olacağını söyledi.

Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri'nde görevde bulunduğu 8'inci günde ilk kez basın toplantısı düzenleyen Yanal, bu süreç içerisinde kendisine destek olan ve Trabzonspor'a gelmesinde katkısı bulunan Başkan İbrahim Hacıosmanoğlu ve yönetim kuruluna teşekkür etti.

Kendisinin daha önce bordo-mavili kulüpte görev aldığını hatırlatan Yanal, şunları kaydetti:

 "Bildiğiniz gibi yabancı değilim, içinizden biriyim. Sizinle yaklaşık 19 aylık süreçte beraber oldum. Beni iyi tanıyorsunuz, futbol olarak yapabileceklerimi, nasıl oyun tarzı belirlediğimi biliyorsunuz. Trabzonspor takımı, oynayacağı futbolla fark yaratacaktır. Ligin içinde bir renk olacaktır bu kesin. Futbolu 90 dakika bırakmayan, sonucu almak için rakibe ve kendisine saygı duyan, sonuna kadar mücadele eden tempolu oynayan, keyif veren, keyif alan her şeyiyle maç kazanma arzusunu taraftara hissettiren bir takım olacak. Bunun için de çalışmalara başladık."

Yanal, imza töreninde sadece basına fotoğraf verilmesi ve açıklama yapmamasına da değinerek, o gün Trabzon'a yeni geldiğini ve sağlık açısından  biraz rahatsız olduğunu söyledi.

  Trabzonspor'un anlaştığı bir teknik adamla imza töreni yapmasının önemli olduğunu anlatan Yanal,   "O gün basın toplantısı beklentiniz oldu ama biz o gün imza için birlikteydik" dedi.

ELEŞTİRİLEN TWEET'E ÜSTÜ KAPALI YANIT

Ersun Yanal, bir gazetecinin, "Fenerbahçe tribünlerinden isminizin bağırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?" sorusunu yanıtlarken, Trabzon kamuoyu tarafından çok eleştirilen, "Mutluluk Fenerbahçe'de olmaktır" tweetini de üstü kapalı olarak değerlendirdi. Yanal şunları söyledi:

"Çalıştığım kulüplerde sorun olmayı değil, çözümün parçası olmayı istedim. Burada da aynı şekilde olacak. Trabzon'da çalıştığım dönemde de çözümün bir parçası olmak adına ilişkilerimi kurmaya çalıştım. Hiçbir başkanla, yöneticiyle bu konuda hiçbir sorun yaşamadığımı, onlarla ilişkilerimin iyi olduğunu düşünüyorum. Bir kişi hariç. O süreci siz biliyorsunuz. Benim için mutluluk, istediğim, mutlu olacağımı düşündüğüm yerde olmaktır. Ben hayat biçimi şekline getirdiğim bir iş yapıyorum. Bu benim hayatım ve ben hayatımı şekillendirdiğim ve mutlu olmak için bu işte çalışmış bir insanım. Mutlu olmayacağım hiçbir işe kalkışmadım, kalkışmayacağım da. Futbolu çok seviyorum ve futbolun içinde olmak gayreti içindeyim. Ben bu mutluluğu yaşıyorsam o zaman bir takım şeyleri başarmışımdır. Kontrolümde olmayan bir şeyi engellemek niyetinde de değilim. Benim için futbolun içinde olmak büyük mutluluk. Mutlu olduğum yerde olmak daha da büyük mutluluk. O dönemde çalıştığım kulübe hizmet etmekle görevliydim. Bunu en iyi şekilde yapmaya çalıştım. Başardım. Başaramadığım şeyler de vardır. Aynı süreci burada da yaşayacağım. Ben mutlu olmaya gayret edeceğim. Mutluluğu tüm ekibime, çalışanlarıma sizlere de sunmaya, aktarmaya gayret edeceğim. Çalıştığım o dönemde çok mutlu oldum bu dönemde de mutlu olmaya gayret etmek için çalışacağım."

"Hep beraber yürüyeceğiz"

Yanal, törenin ardından göreve başladığını, taraflı ve tarafsız kendisiyle ilgili bir çok yorum yapıldığına dikkati çekerek, bunlara saygı duyduğunu anlattı.

"Görmeden, işitmeden birtakım yorumları yapmamaya özen gösterin" diyen Yanal, Trabzonspor taraftarına izlettirecekleri takımla ilgili çalışmaları çok kısa sürede paylaşacaklarını söyledi.

Yanal, Trabzonspor'un başarısı için teknik heyet, basın, oyuncular,  taraftarlar ve yönetimin hep beraber yürüyeceğini dile getirerek, "Çünkü başarı birlikte yürüyüşle gerçekleşir. Tek başımıza benim veya oyuncularım yürüyeceği yol değil. Bugünden itibaren hep beraber yürüyeceğimiz, başarı için sonuç alacağımız bu yolculukta birlikte omuz omuza yürümemiz gerektiğini düşünüyorum. Bugünden itibaren bu yürüyüşe hep beraber başlayacağız" diye konuştu.

Elindeki kadronun genç ve yetenekli bir ekip olduğunu belirten Yanal, Trabzonspor'un mücadelesini üst düzey tutacak bir takım olduğunu kaydetti.

Yanal, Trabzonspor seyircisinin istediği coşkuda takımın sahada olacağını dile getirerek, 14 puanlık kaybı telafi etmeyi hep beraber çalışacaklarını söyledi.

Yanal, gazetecilerin, Trabzonspor'da 1,5 yılda 5 teknik adamın görev yapmasının kendisinde bir soru işareti oluşturup oluşturmadığı şeklindeki soru üzerine şunları kaydetti:

 "Türkiye'de yaşıyorum. Bu yapıyı çok iyi biliyorum. Bunu değiştirmek hepimizin işi. Size de çok ciddi görevler düşüyor. Bu konuda istikrarlı bir katkının, tutumun, tutarlılığının oluşması. Ben Trabzonspor camiasını iyi tanıdığımı, ihtiyacı olan beklentisinin, bu duruşun artık zamanı geldiğinin farkındayım. Büyük bir uğraş vereceğiz."

Yanal, kadro dışı bırakılan Mustafa Yumlu ve Zeki Yavru'nun affedilmesi konusunun gündemlerinde olmadığını belirterek, "Bu idari bir karar. Bu kararın kararlılığını bana ilettiklerinde görüşmelerin henüz ilk başındaydık. Buna saygı duyuyorum, Takım yapısını az çok bilen biri olarak şu anda bunu düşünmediğimi size aktarmak istiyorum. gündemimizde bir zaman dilimi yok" diye konuştu.

"Trabzonspor için her yer Trabzon olacak"

Galatasaray maçıyla yeni bir döneme başlayacaklarını ifade eden Yanal, bu maçta sahaya kazanmak için çıkacaklarını belirtti.

Yanal,  her maçı kazanmak için sahada olacaklarını vurgulayarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Trabzonspor için her yer Trabzon olacak çünkü biz her yeri Trabzon yapmak için mücadele ediyoruz ve hep birlikte mücadele ediyoruz. Bu inancı ortaya koyacağız. Galatasaray maçı bizim kazanmak için oynayacağımız bir maçtır. Sonuçta bir takım var, sezon başından beri birlikteler.  Onlar da bana katkı yapacaklar. Fazla çalışma imkanı bulamadığımız ortaya çıkaracağımız kadroda düşünce boşluğu var ama o boşluğu dolduracağımıza inanıyorum. Kısa süre ama böyle maçların motivasyonu çok iyidir. Oyuncularımın sahada  motivasyonla oyun şeklinin farklı olduğunu gösterecektir. Handikapları olduğu gibi avantajları da var. Biz bunu avantaja çevirmek istiyoruz."

Yenel, Onur Recep Kıvrak'ın sakatlığı nedeniyle kaleyi devralan Fatih'in de iyi performans gösterdiğini anlatarak,  herhangi bir kaleci alınmasının gündemlerinde olmadığını ifade etti.

2010-2011 sezonu şampiyonluğu

Yanal, bir gazetecinin, "futbolda şike sürecinin yaşandığı 2010-2011 sezonun şampiyonu kim?" şeklindeki soru üzerine,  şunları söyledi:

"Biz teknik adamlar, futbolcular saha içinde kalıp saha dışını yönetmeye kalkmayalım. Bu iş üzerinden politika üretmeyelim. Bu bizim için oldukça zararlı şeyler. Bizler saha içinde görevliyiz, saha içindeki performanstan sorumluyuz. Saha içindeki performansı oluşturacak tüm odaklanmamızı gerçekleştirmek durumundayız. Onun dışındakiler bizi hiç ilgilendirmiyor. Trabzonspor'u çalıştırırken benim saha içinde organize ettiğim, kurmaya çalıştığım bir takım vardı. Bu takımı kurdum. Bu takımı kurarken de birçok arkadaşımla beraber çalıştım ve şampiyon olabilecek bir takım bıraktım. Ondan sonrası beni hiç ilgilendirmiyor."

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER