ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 10:54

Erdem: Avcı kariyersiz bir hoca

Erdem: Avcı kariyersiz bir hoca

Arif Erdem, Milli Takım antrenörü Abdullah Avcı'yı eleştirdi. Avcı'nın, kariyersiz bir hoca olduğunu belirten Erdem, kendisini Burak Yılmaz'la bağdaştıran insanlara da tepki gösterdi.


Galatasaray'da futbolu bıraktıktan sonra kariyerine İstanbul Büyükşehir Belediye'de teknik adam olarak devam eden ancak istediği ortamı bulamayınca futbol yorumculuğuna soyunan Arif Erdem, maraton.com.tr'ye özel açıklamalarda bulundu.

Arif Erdem, "Abdullah Avcı Dünya Kupası'na direkt gideceğim diyerek iddialı laflar etti. Avcı, bu iddialı laflar altında ezildi. Bence Abdullah Hoca'nın kariyeri yok. Bu işler lafla olmaz, kendisi şu an başarısız" diyerek bir dönem beraber çalıştığı Abdullah Avcı'yı eleştirdi.

Kendisini Burak Yılmaz'la bağdaştıran insanlara da tepki gösteren Arif Erdem, "Benim Burak takıntım yok. Futbolu bırakalı 15 sene olmuş hala Arif'i konuşuyorlar. Arif Erdem kadar başınıza taş düşsün" ifadelerini kullandı.

İşte Arif Erdem'in verdiği röportaj:

Süper Lig'deki zirve yarışını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Son hafta Galatasaray ve Beşiktaş'ın puan kaybetmesinden sonra Fenerbahçe galip gelince büyük bir avantaj sağladı. Liderle arasındaki puan farkını 4'e indirdi. Beşiktaş'la da punları eşitledi. Açıkçası zirve yarışı iyice kızıştı. Baktığımızda kimin ne zaman kaybedip ne zaman kazanacağı belli olmuyor. Gençlerbirliği içeride Galatasaray'ı yeniyor. Fenerbahçe sahasında Antalyaspor'a kaybediyor. Karabükspor, İnönü'de Beşiktaş'ı yenebiliyor. O yüzden lig bu sene çok enteresan. Umulmadık puan kayıpları oluyor.

Lig şimdi daha güzelleşti. Galatasaray, avantajlı gibi görünse de ilerleyen haftalarda neler olacağı belli değil. Ama şu bir gerçek ligimize renk geldi. Arena'nın kötü zemini Galatasaray'a maç kaybettiren bir hüviyete büründürdü. Fenerbahçe rakiplerine oranla 3 kulvarda devam eden tek takım ve çok başarılı. Hiçbir şey olmaz denilen Beşiktaş şu an potada ve şampiyonluk şansı hala var. Fenerbahçe de arkadan geliyor.

Drogba ve Sneijder transferleri Galatasaray'ın havasını nasıl etkiledi?
Gelen transferler dünya starları. Camiada ve taraftarlarda bir beklenti var. Yöneticiler "Her şeyi biz yaptık, top artık futbolcularda" konumuna getirdiler. Ama bu bence böyle olmamalı. Sonuçta futbol takım oyunu. Takım oyununda tabi ki yıldızlar olmalı ama koşan futbolcular da şart. Ya da eksik olan bölgeye transferler yapılmalıydı.

Gerçi bu konuda fazla bilgi sahibi değiliz ama bu transferleri Fatih Terim mi istedi yoksa yönetim mi aldı. Her hoca Drogba ve Sneijder gibi oyuncuları takımında ister ama sıkıntılı bölgelere takviye yapmak daha mantıklı. Ayrıca forvet hattında yeterli futbolcular da vardı. Ama içeride neler olup bittiğini bilemediğimiz için varsayımlar üzerine konuşuyoruz.

Zirve yarışı yapan takımların başında olsaydınız Webo'yu mu yoksa Drogba'yı mı alırdınız ?
İki futbolcunun kariyerini karşılaştırmak yersiz olur ama günümüzde hazır futbolcu olarak Webo, Fenerbahçe'ye büyük katkı sağladı. Webo günü kurtaran bir transfer oldu ve çok başarılı. Ayrıca Webo, İspanya'daki kariyeriyle de ligimizde önemli bir futbolcudur. Ben olsam Webo'yu alırdım.

Drogba acaba uyum sağlar mı? Şimdi büyük yıldızların zaman zaman kaprisleri olabilir. Ama Webo'ya her istediğini yaptırabilirsin. Oynamadığı zaman sıkıntı yaratmaz. Yıldız transferlerin zaman zaman bu tip handikapları olabiliyor. Baktığınız zaman tabiî ki Drogba ama şimdi Webo'yu yakından tanıdığım için olmazsa olmazlardan bir futbolcudur. Sayısal olarak da takıma katkı yaptı.

FENERBAHÇE'NİN FİNALE GELEBİLECEK KAPASİTESİ VAR

Galatasaray ve Fenerbahçe'nin Avrupa'daki tur şansını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Galatasaray'ı çok zor bir maç bekliyor. Çünkü burada 1-1 bitmişti maç. Ama Galatasaray deplasmanda kesin olarak gol atar. Galatasaray'ın tur atlamasını canı gönülden istiyorum. Galatasaray'ın, Schalke'yi eleyecek gücü var. Yeter ki istesin ve gereken mücadeleyi ortaya koysun.

Aynı şekilde Fenerbahçe'nin de tur atlamasını istiyorum. İlk maçı 1-0 kazandılar ve çok iyi oynadılar. Fenerbahçe büyük bir iş başardı. Amaç burada turu geçmek. Fenerbahçe'nin kadro olarak finale gidebilecek kapasitesi var. Neden olmasın.

Hakemlerimizin vermiş olduğu kararlar çok tartışılıyor. Sizce hakemler skora etki edecek hatalar yapıyorlar mı ?
Hakemler dönem dönem hatalar yaptı. Ama sonuçta onlar da insan. Bence kasıt olmadığı müddetçe hatalar yapılabilir. Ama ben hep şundan yanayım. Saliselik, anlık kararlar veriyorlar. Hata yapmaları kadar doğal bir şey olamaz. Yeter ki art niyet olmasın. Kasıt varsa gereğinin de yapılması gerekir. Hakemlerimizin bundan sonra çok dikkat etmeleri lazım. Hatalarını minimuma düşürmeleri lazım. Sonuçta verdikleri kararlar takımların kaderini etkileyebilir.

Aziz Yıldırım'ın, koridorlarda dolaşıp hakemleri azarladığı iddia ediliyor. Sizce bunun önüne nasıl geçilir. Yapıldığı iddia edilen tehditlerin önüne geçmek için ne gibi cezalar verilmeli?
Konuşulanların hepsi iddia üzerine. Bir başkanın hakemleri tehdit etmesi hiç hoş değil. Takibi iddia edilenler doğruysa. Avrupa'da bu tip olaylar yaşanmıyor. Ben bunlara inanmak istemiyorum. Ancak böyle bir hakarette bulunduysa doğru değil. Hakemler de insan. Normal karşılamak lazım. Bir başkanın soyunma odasına girmeme cezası verilebilir mesela.

Abdullah Avcı ve Milli Takım hakkında neler düşünüyorsunuz ? Sizce Dünya Kupası'na gider miyiz ?
Abdullah Avcı, ilk geldiğinde elemelerden değil de direkt Dünya Kupası'na katılmak istediğini söyledi. Bu iddialı bir laf. Hoca bu iddialı lafın altında ezildi. İnsanlar bu iddialı lafı farklı yerlere çekebilirler. Futbolda iddialı olmak güzel ama insanları beklentiye sokup başaramazsan eleştirilirsin. Şunu dese daha doğru olurdu. Milli Takım'da yeni bir jenerasyon yakalama adına uğraş vereceğim. Yeni jenerasyonla başarılar kazanmaya çalışacağım. Ama şimdi direkt Dünya Kupası'na katılmayı hedefliyorum dersen olmaz. Sen katıl da, nasıl gidersen git önemli değil. Biz dünya üçüncüsü olduğumuzda Dünya Kupası'na baraj maçında rakibi yenip öyle gitmiştik. Sen şimdi basamakları birer birer değil de üçer beşer çıkmaya kalkarsan sıkıntı yaşarsın. Ondan sonra da insanlar seni topa tutar.

Abdullah Avcı, Milli Takım'a nasıl geldi. Onu da bilmek lazım. Hiddink gönderildi ama en azından bir kariyeri vardı. Abdullah Avcı'nın bir geçmişi bir kariyeri yok. Tek geçmişi İstanbul Belediye takımını çalıştırmış olması. Bir de U17'deki başarıları. Gerçekçi olmamız lazım. 70 milyonluk Türkiye'de futbolcu bulamıyorsun kalkıp Avrupa'dan genç kardeşlerimizi getiriyorsun. Bizim zamanımızda iki oyuncu vardı. Biri Yıldıray diğeri Mustafa İzzet. Takımın geneli hep ligimizde oynayan futbolculardı. Kimse bunu göz ardı edemez.

Bir kere neyi değil neleri yapacağın çok önemli. Bir şeyi başarmak istiyorsan hedeflediğin yere gitmelisin. Hedeflediğin yere gidemiyorsan başarısızsın. Bunu kabulleneceksin. Abdullah Avcı şu an başarısız. Ama, Milli Takım'ı Dünya Kupası'na götürürse başarılı olur. Bizim sürekli turnuvalarda olmamız lazım. Çok zor bence. Bu işler lafla olmuyor.

ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER