ÖNE ÇIKANLAR :
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 15:32

En 'özel' şampiyona Erzurum'da başladı


En 'özel' şampiyona Erzurum'da başladı

Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, "7. INAS Dünya Kayak Şampiyonası'nda inşallah ülkemiz en üst sıralarda yer alacak. Buna inancımız tam." dedi.

Genel Müdür Baykan, Erzurum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü toplantı salonunda Türkiye Özel Sporcular Milli Takımı'nın katılımıyla basın toplantısı düzenledi. Türkiye'de yapılan çalışmalar sonucunda engelli vatandaşların topluma kazandırılmasında önemli yol alındığı vurgulayan Baykan, ''Ülkemizin son 10 yılda yakaladığı önemli trendlerinden birisi de özürlü vatandaşlarına, özel gençlerine, özel çocuklarına sahip çıkması ve onları toplumun içerisinde olmaları gereken yerde bulundurma çabasıdır." dedi.

Özel Sporcular Milli Takımı'ndaki gençlerin spor yaparak kendileriyle olmasının önemli olduğunu da belirten Baykan, "Bu durum bizi mutlu ve memnun ediyor. Onların sporda yakaladıkları başarılar, yakalamaya çalıştığı başarılar bizlere örnek oluyor. Bizim de spor yapmamızı teşvik ediyor.'' diye konuştu.

“GÖSTERİLEN GAYRET TÜM TAKDİRLERİN ÜZERİNDE”

Baykan, Londra Olimpik ve Paralimpik Oyunları'nda elde edilen başarının önemine değinerek, özel sporcuların gayretinin her türlü takdiri hak ettiğini dile getirdi. Aynı başarıların Erzurum'da düzenlenecek olan 7. INAS Dünya Kayak Şampiyonası'nda da elde edileceğini ifade eden Baykan, şunları kaydetti:

''Bu gençlerin spor yapma adına ortaya koyduğu çabayı, gayreti her türlü taktirin üstünde görüyoruz. Son olarak Londra Olimpik ve Paralimpik Oyunları'nda kazandıkları madalyalarla ülkemizin ülkemizin bu alanda yakaladığı başarının hangi noktaya geldiğinin açık göstergesidir. Erzurum'da düzenlenecek olan 7. INAS Dünya Kayak Şampiyonası'nda sporcularımız mücadele edecek. 7. INAS Dünya Kayak Şampiyonası'nda inşallah ülkemiz en üst sıralarda yer alacak. Buna inancımız tam. Bu organizasyonda emeği geçenlere, katkı sağlayanlara teşekkür ederim."

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Aylin Çiftçi de geçtiğimiz yıl düzenlenen 6. INAS Dünya Kayak Şampiyonası'nda bir gümüş, bir bronz madalya alan Türk Milli Takımı'ndan 7. INAS Dünya Kayak Şampiyonası'nda yeni başarılar beklediklerini söyledi.

Bu arada toplantıya Uluslararası Zihinsel Engelliler Spor Federasyonu (INAS) Başkanı Geoff Smedley ve Türkiye Özel Sporcular Federasyonu Başkanı Birol Aydın da katıldı.

Toplantının ardından katılımcılar, Türkiye Özel Sporcular Milli Takımı ile hatıra fotoğrafı çektirdi

SERAMONİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ…

7. INAS Dünya Kayak Şampiyonası'nın açılış seremonisi yapıldı. Kazım Karabekir Spor Salonu'nda düzenlenen törende, şampiyonaya katılan 10 ülkenin temsilcileri, bayraklarıyla geçerek seyircileri selamladı.

Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan da Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde 60 spor federasyonunun faaliyet gösterdiğini ifade ederek, ''Faaliyet gösteren 60 federasyondan, 4'ü özel sporcuların da içinde olduğu, engelsiz sporcularımızın bulunduğu federasyonlarımızdır. Bu özel federasyonlarımızın gerçekleştireceği organizasyonları, başarıyla yapmaları için diğer federasyonlara yapılan desteklerden daha fazlasını onlara vermeye gayret ediyoruz.'' diye konuştu.

Uluslararası Zihinsel Engelliler Spor Federasyonu (INAS) Başkanı Geoff Smedley, burada yaptığı konuşmada, Erzurum'da düzenlenen şampiyonaya 10 ülkenin katıldığını söyledi. Şampiyonada yer alan özel sporcuların başarılarının, tüm dünyaya duyurulması gerektiğini belirten Smedley, şöyle konuştu:

''Bütün basın mensuplarından, gazetecilerden isteğim şu, bu değerli sporculara en güzel şekilde haberlerinizde yer verin. Onlara bu şansı tanıyın. Benim bu değerli sporcuları tekrar seyredebilmek için ancak 2000 yılından sonra, yani 12 yıl sonra 2012 Olimpik ve Paralimpik Oyunları'nda şansım oldu. Fakat şimdi bu sporcuları seyretmem için artık 12 yıl beklemeyeceğim. 2018 Olimpiyatları'na giden yol şimdi buradan geçiyor. Türkiye'ye gelmekten ne kadar memnun olduğumu dile getirmek isterim. Türk misafirperverliğini bana gösterdiğiniz için teşekkür ederim.''

Smedley, Türkiye'nin aday olduğu bütün uluslararası spor organizasyonlarına ev sahipliği yapmasını çok isteğini ve bu konuda iyi dilekler beslediğini sözlerine ekledi.

Türkiye Özel Sporcular Federasyonu Başkanı Birol Aydın ise INAS Dünya Kayak Şampiyonası'nın ikinci kez Türkiye'de düzenlendiğini hatırlatarak, Türk milli takımında yer alan sporcuların önemli başarılar elde edeceğine inandığını söyledi.

Konuşmaların ardından, İzmir Sabahat Akşıray Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi'nde eğitim gören çocukların yer aldığı mehteran takımı sahne aldı. Otistik çocukların verdiği kısa konser, davetliler tarafından ilgiyle dinlenildi.

İtalya Özel Sporcular Milli Takımı oyuncuları, Erzurumlu ses sanatçısı Didem Dilara Duman'ın söylediği türkülere halay çekerek eşlik etti. Program, havai fişek gösterisinin ardından sona erdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER