ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Şubat 2014 Çarşamba 09:18

Emre'ye 'dudak okumadan' ceza yok

Emreye dudak okumadan ceza yok

İçtihat kararı, Emre Belözoğlu'nu küfür etmesinden dolayı alacağı cezadan kurtardı.


TFF Hukuk Kurulu'nun içtihat kararı, Emre Belözoğlu'nu ceza almaktan kurtardı...

Akşam'ın haberine göre, kaptanın tüm raporları temiz çıktı. Bugüne kadar dudak okuma yöntemiyle Türk futbolunda kimseye ceza verilmedi. "Bu yol açılırsa önü alınamaz" düşüncesiyle de Emre, dün Disiplin'e sevk edilmedi.

Kasımpaşa yedek kulübesine ettiği küfürler, TV kameralarına takılan Emre Belözoğlu, Disiplin Kurulu'na sevk edilmedi. Yani, F.Bahçe Kaptanı küfürden ceza almayacak. Milli futbolcuyu cezadan "Dudak okumadan ceza olmaz" içtihadı kurtardı.

Raporlarda suç yok

TFF Hukuk Kurulu, F.Bahçe-Kasımpaşa maçının bütün hakem, gözlemci ve temsilci raporlarını tek tek inceledi. Raporların ardından TV görüntüleri de izlendi. Hem raporlarda hem de TV görüntülerinde Emre Belözoğlu ile ilgili suç unsuruna rastlanmadı.

Raul gibi mi?

PFDK'nın yakın tarihinde TV görüntüleriyle ilgili gündemine iki dosya geldi.

1 - Raul Meireles-Sabri Sarıoğlu vakası: Meireles'in hareketi "Hakaret" değil, sportmenliğe aykırı hareketti. Portekizli'nin ceza alması, bu nedenle Emre'ye emsal değil.

Zokoro olayi farklı

2 - Emre ile Zokora'nın "ırkçılık" davasında Fenerli futbolcunun Trabzonlu oyuncuya ne dediğini öğrenmek için dudak okuma yöntemi kullanıldı. Eylem raporlarda yer aldığı için "Dudak okumadan" ceza verilmedi.

İki maç ceza alabilirdiTarihte dudak okuma ile ceza olmadığı için raporlar da temiz çıkınca Hukuk Kurulu, Emre'yi PFDK'ya sevk etmedi. Aksi takdirde 2 maç ceza alabilirdi. Emre, sarı kart cezasından Elazığspor maçında yok.

Burak'da kurtuldu

Emre'nin PFDK'ya sevk edilmemesi, Burak Yılmaz'a da emsal oldu. MP Antalya maçında yardımcı hakem Cem Satman'a "O. çocuğu" dediği, kameralarca yakalanan Burak da ceza almayacak. Burak'ın Koray'a attığı dirsek de hakemin görüş alanı içinde olduğu için cezasız kalacak. 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER