ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Temmuz 2013 Cuma 13:18

E-bilet şiddeti azaltıp, gelirleri artıracak

E-bilet şiddeti azaltıp, gelirleri artıracak

TFF tarafından hayata geçirilmesi planlanan elektronik bilet uygulaması, futbol maçlarında şiddet olaylarına karışanların yakalanmasını sağlayacak


Türkiye Futbol Federasyonu (TFF)  tarafından hayata geçirilmesi planlanan elektronik bilet uygulaması, futbol  maçlarında şiddet olaylarına karışanların yakalanmasına yardımcı olacak. 
 
İhalesi tamamlanan, bu sezon hayata geçirilmesi planlanan E-Bilet  Projesi, futbolda şiddet olaylarını azaltarak kulüplerin gelirlerini artıracak.  Futbol maçını izlemek isteyen taraftarlar, internetten kimlik numaralarıyla  e-bilet alacak. Şiddet olaylarına karışanlar, bilet ve kimlik numarasından tespit  edilecek. 
 
E-bilet uygulaması, şiddetin azaltılmasının yanı sıra kulüplerin  gelirlerine de katkıda bulunacak. Elektronik biletin yanı sıra taraftarlara  e-kart da verilecek. Banka kartlarıyla aynı işlevlere sahip olacak e-kart  sayesinde taraftarlar, stadyumda harcama yapabilecek, bu şekilde kulüplerin  gelirleri de artırılacak.
 
TFF Başkanvekili Ufuk Özerten, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  e-bilet uygulamasının çok önemli bir proje olduğunu, en kısa sürede hayata  geçirmek istediklerini söyledi. 
 
Futbolda şiddetin sona ermesi için çaba harcadıklarını belirten  Özerten, "E-bilet uygulaması futbolda şiddetin azaltılması adına önemli bir  çalışma. Vatandaşlık numarasına göre bilet alındığı için şiddete karışanları  bulmak çok kolay olacak ve bunun yanı sıra kulüplerimize önemli bir gelir  sağlayacak. Bu açıdan çok önemli bir çalışma. Bu şekilde gündeme gelip yürürlüğe  girecek" diye konuştu. 
 
Özerten, hükümetin de uygulamaya önemli ölçüde destek verdiğini  vurgulayarak, "Hükümetimizden talebim, tribün teröristlerinin yakalandıktan sonra  hemen serbest bırakılmamasıdır. Bu durum, onları daha da cesaretlendiriyor.  Sahaya inenin ve tribünde kavga edenin cezası belli olmalı ve cezalandırılmalı.  Artık statta şiddete sıfır tolerans ilkesinin ortaya konulması gerekiyor. Bunun  için de herkesin desteğine ihtiyacımız var" şeklinde konuştu. 
 
 "Olay çıkaranlar hemen belirlenecek" 
 
Özerten, tribünlerde olaylara karışan taraftarları belirleyeceklerini,  emniyet güçlerinin gerekeni yapacağını aktardı. 
 
Tribün olaylarına karışanların gereken cezaları alması gerektiğine  dikkati çeken Özerten, "E-bilet uygulaması, çok uzun ve kapsamlı bir çalışma. İki  yönden çalışıyor. İlk olarak güvenliğe yönelik işlevleri var. Buna göre  internetten kimlik numarasına göre bilet satışı yapılacak. Şiddet olayları  olduğunda da kimin olaylara karıştığı, kimin karışmadığı hemen ortaya çıkacak"  ifadesini kullandı. 
 
"E-bilet uygulamasında en önemli önceliğimiz şiddete sıfır toleransını  sağlamasıdır" diyen Özerten, sözlerini şöyle tamamladı: 
 
"Bunu bir an önce uygulamaya sokacağız. Olay çıkaranlar hemen  belirlenecek, bizim işimiz buraya kadar. Ondan sonrası da yargı ve emniyet  kollulklarında. Bu kişilerin hemen salıverilmemesi gerekiyor. Hükümetimizin  desteğine ihtiyacımız var. 
 
Spor Toto Süper Lig ve PTT 1. Lig maçlarının oynandığı tüm  stadyumlarda öncelik sıralamasıyla e-bilet sistemini yapacağız. bu sistem tek bir  merkezden yönetilecek. Bu biletler için de e-kart yapacağız. Bu, bir banka katrı  işlevini görecek. Ön ödemeli olacak. Taraftarlarımız, bu kartla kantin  alışverişini yapabilecek. Bu karttan yapılan harcamalar da direkt olarak  kulüplerimize gelir olarak yansıyacak. Bu durum kulüplerin gelirini çok iyi  artıracak." 
 
  
 
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER