ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Az Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Kasım 2014 Perşembe 20:21

Dünya Engelliler Karate Şampiyonası'nda izleyenler onları ayakta alkışladı

Dünya Engelliler Karate Şampiyonasında izleyenler onları ayakta alkışladı

Türk sporcular Doğuş Kaan İşler ve Ahmet Sarıca’nın kata gösterileri tribünlerden büyük alkış aldı


Almanya’nın Bremen kentinde 1. Dünya Engelliler Karate Şampiyonası’na katılan Türk sporcular Doğuş Kaan İşler ve Ahmet Sarıca’nın kata gösterileri tribünlerden büyük alkış aldı. Toplamda 83.1 puan alan Türkiye, şampiyonada erkekler kategorisinde beşinci oldu.

Almanya’nın Bremen kentinde düzenlenen 22. Dünya Büyükler Karate Şampiyonası ile eş zamanlı yapılan 1. Dünya Engelliler Karate Şampiyonası başladı. Sadece kata dalında tekerlekli sandalye, fiziksel ve görme engelli kategorilerinde yapılan şampiyonada 21 ülkeden 47 sporcu yer alıyor. İki sporcuyla katılım gösteren Türkiye’yi Doğuş Kaan İşler ve Ahmet Sarıca temsil etti.

Fiziksel engelliler kategorisinde mücadele veren Doğuş Kaan İşler ve Ahmet Sarıca’nın kata gösterisi tribünlerden büyük alkış aldı. İşler ve Sarıca’yı tatami kenarında izleyen 200’e yakın hakem, sporcularımızı ayakta alkışladı. Türkiye Karate Federasyonu Genel Sekreteri Erdoğan Akkaya da tatami kenarına gelerek İşler ve Sarıca’yı tebrik ederken, gözyaşlarına hâkim olamadı.

Müsabakayı Doğuş Kaan İşler 41 puanla tamamlarken, Ahmet Sarıca hakemlerden 42.1 puan aldı. Alman hakemlerin sporcularımıza düşük puan vermeleri Türk kafilesinin tepkisini çekti. 11 ülkenin katıldığı engelli erkekler bireysel katada iki Alman takımı finale yükseldi.

"ONLAR KALBİMİZİN ŞAMPİYONU"

Müsabaka sonunda Doğuş Kaan İşler ve Ahmet Sarıca’yı tebrik eden Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan, ikisiyle de gurur duyduğunu söyledi.

İşler ve Sarıca’nın bir ilki gerçekleştirdiğini belirten Delihasan, "Her ikisi de sempatik tavırları ile kampın neşe kaynağı oldu. Burada aldıkları sonuç ne olursa olsun onlar bizim kalbimizin şampiyonları. Hem Ahmet hem de Kaan artık karate ailesinin birer ferdi ve onlara sahip olmaktan mutluluk duyuyoruz." dedi.

Başkan Delihasan ayrıca, önümüzdeki dönemde engelliler karatesiyle ilgili önemli projeleri hayata geçirmeye çalışacaklarını söyledi.

Kaan Doğuş İşler ve Ahmet Sarıca ile birlikte Bremen’e gelen antrenör Ali Demirtaş da iki sporcunun engelliler için umut ışığı olacağına inandığını söyledi. Demirtaş, "Bu gençlerimizin, “Bizde işe yarayabiliyoruz. Dövüş sanatı dâhi yapabiliyoruz” diyebilmeleri çok çok güzel bir olay. Başta Türkiye Karate Federasyonu olmak üzere buna destek olan herkese teşekkür ediyoruz." diye konuştu.KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER