ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Ağustos 2014 Salı 17:08

Doping kullananlara ve kulüplere ceza

Doping kullananlara ve kulüplere ceza

Başkan Niyazi Kurt, müsabakalarda doping kullandığı tespit edilen sporculara verilen cezaları açıkladı.


TÜRKİYE Vücut Geliştirme ve Fitness Federasyonu Başkanı Niyazi Kurt, müsabakalarda doping kullandığı tespit edilen sporculara verilen cezaları açıkladı, doping alışverişi yapan sporcuların takip edileceğini açıkladı. Yalova’da dopingle ilgili toplantıya Niyazi Kurt’un yanı sıra Federasyon Eğitim Sorumlusu ve Asbaşkan Hasan Soyyılmaz, Milli Takımlar Sorumlusu Asbaşkan Koray Girgin, Federasyon Başkan Yardımcısı Hasan Aydın, Dünya ve Avrupa şampiyonu Ali Emre'de katıldı. Kurt, bakanlık ve genel müdürlüğün çabaları sonucunda geçtiğimiz yıllara göre doping kullanımının azaldığını kaydetti. Dopingin sağlığa zararlı bir madde olduğunu belirten Kurt, "Doping, günümüzde spor dünyasında, sporcuların kullanmakta olduğu hem sağlığa zararlı hem de adil müsabaka ortamında eşitlik ilkesine uymayan bir maddedir" diye konuştu.

 

ÖNLEMLER KULLANIMI AZALATTI 

 

Bakanlık ve federasyonun yaptığı çalışmalarla alınan önlemler sayesinde doping kullanımının azaldığına dikkat çeken Kurt, “Ülkemizde bazı sporcularımız da bu yanılgı içerisinde zaman zaman çeşitli branşlarda son dönemlerde sık sık rastlamaktayız" diye konuştu.

 

SPOR SALONLARINA UYARI

 

Ülke genelinde ruhsatı ve resmi antrenörü olmayan spor salonlarıyla ilgili yasal işlem başlatılacağını söyleyen Kurt, sözlerini şöyle sürdürdü: "İl temsilcileri vasıtasıyla ülke genelinde vücut geliştirme fitness hizmeti veren tüm kulüp ve rekreaktif hizmet veren özel spor salonlarını denetleyerek, ruhsat, antrenör sayısı ve yeterlilik düzeyi açısından incelenmesini ve raporunu yapıyoruz. Genel olarak bakıldığında bu konunun atlanıldığını hatta birçoğunun ruhsatı ve antrenörünün olmadığını görüyoruz. Bu tip yerler için yasal işlem başlatıyoruz."

 

İNTERNETTEN ALIŞVERİŞ TAKİBE ALANICAK 

 

İnternet üzerinden yapılacak olan doping maddelerinin alışverişlerini de tespit edeceklerini ifade eden Kurt, “Bu konuda bir takım yasal düzenlemelere ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Doping ticareti yapan ve gençlerimizi zehirleyen bu kişiler cezalandırılmalı ki caydırıcı etkisi olsun" diyerek sözlerini tamamladı.

 

Do

 

2014 yılı Mart ayında Antalya’da yapılan bilek güreşi ve Nisan ayında Zonguldak’ta yapılan vücut geliştirme Türkiye şampiyonalarında doping tespitine alınan, sonuçları pozitif çıkan sporculara ve kulüplerine, disiplin kurulunca verilen cezalar şöyle; "Ahmet Mete Yıldız, Onur Yılmaz, Hasan Bozkurt, Burak Karasu, Cenk Karael, Volkan Yalvaç, Ufuk Doğan, Furkan Memiş, Davut Solmaz 2 yıl men, 5000 TL para cezası, kulübüne 1500 TL para cezası. Muhammet Ali Bayraklı 2 yıl men, 3000 TL para cezası, Erkan Damar, Nurbanu Karayel 10 ay yarışmalardan men, Hüseyin Cevizli, örnek vermeyi reddederek 4 yıl men, 5000 TL para cezası, kulübüne 1500 TL para cezası."

KAYNAK:
DHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER