ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Temmuz 2014 Perşembe 13:22

"Dinlenirken bile antrenman yapıyoruz"

"Dinlenirken bile antrenman yapıyoruz"

Palandöken ilçesindeki 2 bin kişilik buz paten sarayında kampa giren Kazakistan ve Rusya short track milli takımları günde iki antrenmanla olimpiyatlara hazırlanıyor.


Kazakistan Buz Pateni Federasyonu Başkan Vekili Madygali Karsybekov, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Erzurum'daki buz salonlarının rakım bakımından dünyada tek olduğunu söyledi.

Yüksek irtifa kampının yapılacağı 3 ülke olduğunu anımsatan Karsybekov, "Rakımın yüksek olması nedeniyle burayı tercih ettik. Buzu harika ve otelde dinlenirken bile antrenman yapmış oluyorsunuz. Çünkü otelin rakımıyla salonun bulunduğu yerin rakımı farklı. Salona gelinceye kadar nefesimiz tamamen açılıyor. Otelden salona gelinceye kadar antrenman yapmış oluyoruz" dedi.

Karsybekov, Erzurum'daki salonların buz kalitesinin çok yüksek olduğunu ve benzerlerinin başka bir ülkede bulunmadığını ifade etti.

Mart ayında kentte düzenlenen Dünya Gençler Short Track Şampiyonası'nın ardından dünyanın gözünün Erzurum'a çevrildiğini anlatan Karsybekov şöyle konuştu:

"Erzurum, bu salonda düzenlenen dünya şampiyonasıyla fark edildi. Buzun kalitesini bir kez daha test ettiler o şampiyonada. Dünya Gençler Short Track Şampiyonası'nda 7 dünya rekoru kırıldı ve bu rekorların ikisini bizim sporcularımız kırdı. Katıldığımız uluslararası bir kongrede, Erzurum'daki buzun kalitesinin çok iyi ve bu salonun birinci kalite olduğu, sporcular için yüksek irtifa kampının en iyi burada yapılacağı belirtildi. Biz de yönetim olarak Erzurum'u tercih ettik. Dünya şampiyonası buranın tüm dünyaya açılması için ön ayak oldu."

Yüksek irtifa kampında 100 metrenin dahi önem taşıdığını vurgulayan Karsybekov, "Yüksek irtifa kampında bazı ülkelerde rakım 2000 bazılarında bin 700. Erzurum'da rakım daha yüksek. Üstelik otellin bulunduğu dağın rakımıyla salonun bulunduğu yerin rakımı da farklı bu da bizim için artı bir değer. Otelden çıkıp salona gelinceye kadar antrenman yapmış oluyoruz. Otel, salon arası yolculuk rakım farkı nedeniyle bize buzda daha hızlı olmamız için saniyeler kazandırıyor. Dinlenirken bile antrenman yapmış oluyoruz" diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER