ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mayıs 2013 Cumartesi 15:10

Dicle Nehri'nde kelek yerine kanolar yarıştı


 Her yıl kelek (ilkel sal) yarışmalarıyla gündeme gelen Hasankeyf'te bu yıl kano yarışı düzenlendi.

Hasankeyf'te belediye ve kaymakamlık tarafından 'gençlik projesi' kapsamında düzenlenen kano yarışları, kesme köprü mevkiinde başlayıp eski köprü ayaklarında son buldu. Yarışlara Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden 10 kulübün toplam 25 sporcusu katıldı.

Hasankeyfli gençler, ilçede daha önce keleklerle, şimdi ise deniz kanolarıyla yarışıldığını dile getirerek, “Kano kullanmak için kaymakamlığın desteği ile açılan kursta eğitim gördük. Buradaki gençler bu spora gönül vermiş gençlerdir.” ifadelerini kullandılar.

Hasankeyf Kaymakamı Ceyhun Dilşat Taşkın, organizasyonun Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından finanse edildiğini belirterek, gençlik projesinin önemine değindi.

Dilşat Taşkın, proje ile gençleri değişik spor dalları ile buluşturmak ve kültürel etkinliklerle bir araya getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Proje için 10 kano ve kano ekipmanı, zodyak bot, 30 dağ bisikleti satın aldıklarını dile getiren Taşkın, "Bunları aldıktan sonra antrenörlerimizle anlaştık. Ardından da vücut yapıları güçlü ve bu coğrafyayı karış karış bilen Hasankeyfli gençlerimizi, kano ve bisikletlerle buluşturduk.” ifadelerini kullandı.

Turistlerin bölgeye ziyareti için çağrıda da bulunan Taşkın, Hasankeyf'te kale bölgesi hariç görülmeye değer 19 adet tarihi mekanın olduğunu kaydetti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER