ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Mevzi Sağanak
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 18:48

"Derbiler artık olaylarla anılır oldu"


A Milli Futbol Takımı'nın teknik direktörü Abdullah Avcı, kendisine verilen destekten bahsederken, geçtiğimiz hafta oynanan derbiyle ilgili de önemli açıklamalarda bulundu. Avcı, "Derbiler artık olaylarla anılır oldu." dedi.

Türkiye Milli Takımlar Teknik Direktörü Abdullah Avcı, ntvspor.net Yazarı Nilay Yılmaz'ın sorularını cevapladı. Avcı, kendisine verilen destekten bahsederken, geçtiğimiz hafta oynanan derbiyle ilgili de önemli açıklamalarda bulundu.
Alınan kötü sonuçların ardından eleştirilerin doğal olduğunu söyleyen Avcı, buna rağmen dünya ve Avrupa üçüncüsü olan hocalara göre daha az eleştirildiklerini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Basının ve halkın inanılmaz bir desteği var. O desteği bugün de alıyorum. Evet sonuçlar kötü, tabeladaki yerimiz sıkıntılı ama bu bir savunma değil. Ligimizin yaş ortalaması 29.5 ve bunun yüzde 55'ini yabancılar, 15'ini gurbetçiler, 30'unu da yerli futbolcular oluşturuyor. Oyuncu havuzumuz son derece dar. Futbolumuzun sorunu A Milli Takım değil. Genele baktığımızda turnuva istikrarı olmayan bir ülkeyiz, bunun sorunu da temelde yatıyor. Temel eğitimle alakalı bir sorun. Sadece futbol eğitimi değil, antrenör eğitimi, kişilik eğitimi ve okul eğitimiyle beraber oluşacak projelerle istikrarlı bir turnuva takımı olabiliriz. Bu da zaman gerektiren bir şey. Tepkiler olacak, ama yaptığımız araştırmalara göre dünya ve Avrupa üçüncüsü olan hocalardan daha az eleştirilmişim. Eleştirilere saygı gösterip çözüm odaklı çalışmaya devam ediyoruz."

"FEDERASYON'DAN TAM DESTEK ALDIK"

Andora ve Macaristan maçlarının ardından Federasyon Başkanı Yıldırım Demirören ile görüştüklerini ve tam destek aldıklarını vurgulayan Abdullah Avcı, "Geldikleri günden bugüne kadar sonuçlar ne şekilde olursa olsun destek verdiler. Özellikle son oynadığımız Andora ve Macaristan maçları öncesi ve sonrası desteklerini ilettiler. Çünkü istikrardan yanalar." diyerek şunları söyledi:

"Bu konuyla ilgili de istatistiki veriler var. Almanya'da Milli Takım hocasının çalışma süresi ortalama 9-9.5 sene. Avrupa genelinde 3.5-4 seneye yakın. Ben göreve geleli 16 ay oldu. 29.5 yaş ortalamalı ligde 24 yaş ortalaması ile oynayıp yarışırken, gelecekle ilgili de bir takım yatırımlar yapmanın mücadelesini veriyoruz."

"TORAMAN'LA İLGİLİ DEMECİM OLMADI"

Son oynanan Macaristan maçı öncesinde İbrahim Toraman'a yönelik açıklamalarının bulunmadığını ve konunun tamamen yanlış anlaşılmadan kaynaklandığını belirten Milli Takım Teknik Direktörü Abdullah Avcı, şöyle devam etti:

"Benim bir demecim olmadı. Kadir Has Üniversitesi'nde 'Spor Hukuku ve Spor İletişimi' ile ilgili bir sertifika programına davetli olarak katıldım. Allah'tan Sayın Ahmet Çakır da oradaydı, kendi gazetesinde bunu yazdı; o ifadeleri ben kullanmadım. Bu Macaristan maçı öncesi de bana sorulan bir soruydu. Ben de 'Macaristan'ı iyi analiz ettiyseniz Gökhan Zan'ı neden çağırdığımı anlarsınız' demiştim.

Çünkü Macaristan'ın 7 tane 1.90 metrenin üzerinde oyuncusu var ve bu yüzden böyle bir ifade kullanmıştım. Ama konu başka yerlere çekildi. İbrahim Toraman da en azından bana bir telefon açıp böyle bir şeyin olup olmadığını sorsaydı ben de ona daha sağlıklı bir cevap verebilirdim. O da, ne yazık ki bu konuda basına malzeme oldu diye düşünüyorum."

"ANADOLU'DAKİ YETENEKLERİ BÜYÜKLER ALIYOR"

Milli Takım'ın Fenerbahçe ve Galatasaray ağırlıklı olmasını da değerlendiren Abdullah Avcı, "Anadolu takımlarındaki yetenekli oyuncuları da büyük takımlar alıyor, bütçelerinin daha geniş olmasından dolayı. Ben Hasan Ali Kaldırım'ı ilk Milli Takım'a çağırdığımda Kayserispor'daydı. Sonra Fenerbahçe'ye transfer oldu." diyerek şöyle devam etti:

"Hatta basının bilgisizlikle eleştirdiği bir konu vardı: Hasan Ali, Kayserispor'dayken niye Milli Takım'a çağrılmıyordu da, Fenerbahçe'ye gelince çağrıldı diye… Hasan Ali ilk 6 milli maçını Kayserisipor'dayken, benim zamanımda oynadı. Bu küçük bir örnek… Oyuncu havuzumuz dar. Anadolu takımlarının oynadığı ligle, Milli Takım ve uluslar arası lig arasında inanılmaz derecede farklar var.

Bugün Galatasaray, Fenerbahçe ya da Beşiktaş'ta uluslararası ligde oynayan oyuncu sayısı fazla. Galatasaray çeyrek final oynadı, Fenerbahçe de yarı final. Ama baktığınız zaman kadrolara Galatasaray, Real Madrid maçında 8 yabancı ile oynadı sınırlama olmadığı için. Dani cezalı olmasa belki 9 yabancı ile oynayacaktı. Fenerbahçe'de bu 7 oyuncu üzerinden devam ediyor. Onun dışındakiler de Milli Takım'da oynuyor. Çünkü Şampiyonlar Ligi'nde ya da Avrupa Ligi'nde oynayan oyuncular, yani tempolu oynamaya alışkın oyuncular, Milli Takım'a daha çabuk uyum sağlıyor. Ki biz, genç oyuncu bulalım da oynatalım diye sürekli araştırma yapan bir ekibiz. Ancak Anadolu takımlarının oynadığı ligle, bizim oynadığımız ligin çok farklı olduğunu insanların kabul etmesi lazım."

"DERBİLER ARTIK OLAYLARLA ANILIR OLDU"

Geçtiğimiz hafta oynanan Fenerbahçe-Galatasaray derbisindeki kavgayı ve bunun Milli Takım'a yansıyıp, yansımayacağını da değerlendiren Avcı, sözlerini şöyle tamamladı:

"Derbiler artık oyundan çok çıkan olaylarla anılır oldu. Saha dışı olayları konuşmaktan güzel oyunu konuşamaz hale geldik hepimiz. Ancak ben, derbide çıkan kavgayla ilgili bir şey demedim... Yazılanlar, konuşulanlar benim cümlelerim değil. Volkan ve Sabri ile ilgili herhangi bir açıklamam olmadı."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER