ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 23:58

Deplasman yasağı kalkıyor mu?

Deplasman yasağı kalkıyor mu?

Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Halil Ünal, bugün gerçekleştirilen toplantıda deplasman yasağının kaldırılma konusunu görüştüklerini söyledi.


Spor Toto Kulüp Başkanları'nın oluşturduğu Kulüpler Birliği Vakfı toplantısı sona erdi. Vakıf Başkanı Halil Ünal toplantı sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Birçok konu hakkında görüştüklerini ifade eden Ünal, yayın gelirlerinin artırılması, vergi konuları ve taraftar yasağı gibi konularda görüşme yaptıklarını ve karar aldıklarını belirtti.

Toplantıda sekiz madde görüştüklerini kaydeden Halil Ünal, "Kulüpler Birliği Vakfı olarak bugün sekiz madde görüşerek bir çok konuda karar aldık. Hukuksal konuları konuşmak için ise perşembe günü kulüp hukukçuları ile beraber tekrardan bir toplantı yapacağız. Hukukçular vergi sistemini görüşecekler. Torba yasası ile görüş alışverişinde bulunacaklar. Yeni bir futbol yasası çalışması içerisindeyiz onun görüşmeleri olacak. Ama biz 18 kulüp olarak çıkacak olan bu yasanın bir spor yasası olarak değil ayrı bir futbol yasası olmasını istiyoruz." diye konuştu.

Büyük takımlardan bazılarının isteği üzerine taraftar yasağının kaldırılması yönünde bir görüşme yaptıklarını ifade eden Ünal, "Büyük takımlarımızın bir birine taraftar götürebilme meselesi güvenlik zafiyetinden dolayı yaşandı. Ama futbolumuzun güzelliği taraftarlarla beraber var. Onun için taraftar yasağını kaldırılmasını görüştük. Büyük takımlarımızın talebi doğrultusunda bunun görüşülmesini sağladık ve önümüzdeki haftalarda bunun görüşmesi devam edecek. Çünkü bildiğiniz gibi 29. haftaya geldik ve ligin bitmesine beş hafta kaldı. Takımlarımız gerçekten çok yoruluyorlar bir taraftan Türkiye kupası diğer taraftan lig mücadelesi. Bu yönden Galatasaray ve Fenerbahçe'yi tebrik etmeden geçemeyeceğim önemli başarılar elde ettiler. Bu da ligin kalitesini gösteriyor. Son beş haftaya girdik ama kimin şampiyon olacağı ve kimin küme düşeceği belli değil. Her hafta değişen bir sıralama var ve Avrupa liglerinin en kaliteli ligini yaşıyoruz diyebiliriz." şeklinde konuştu.

Van depremi sonrası Kulüpler Birliği Vakfı olarak Van'da bir okul sözü verdiklerini vurgulayan Başkan Ünal, biran önce okulun yapılabilmesi için gerekli görüşmeleri yaptıklarını ve önümüzdeki toplantıda da maliyetini konuşacaklarını söyledi.

2013 - 2014 SEZONU 11 AĞUSTOSTA BAŞLAYABİLİR

Toplantı esnasında Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile bir telefon bağlantısı yaptıklarını kaydeden Vakıf Başkanı Halil Ünal, "Toplantı sırasında TFF yetkilileri ile telefon bağlantısı yaptık ve onlarla sezonun tam olarak ne zaman başlayacağı konusunda taleplerimizi ilettik. Çünkü biliyorsunuz transfer görüşmeleri yapılıyor ve çoğu takımımız yurt dışında kamp yapıyor. Onun için bu tarihin belirlenmesi aciliyetini bildirdik. TFF'de önümüzdeki hafta resmi sitesinden bir açıklama yapmasını bekliyoruz. Tahmin ediyorum 11 ya da 18 Ağustosta yeni sezon başlayabilir." dedi.

Gündem maddelerinden bir diğeri olan yayın gelirleri ve iddaa gelirlerinin artırılması konusunda ise başkan, "Gündem maddelerimizden birisi ise iddaa gelirlerinin artırılması konusunu görüştük. İddaa da çok yüksek bir artış var ama bunun bizim ligimize dönüşü olmadı. Onun için Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'a bildirdik." ifadelerini kullandı.

HAKEMLERİN PERFORMANSI DAHA DA ARTMALI

Son olarak hakem hataları konusuna değinen Kulüpler Birliği Başkanı Halil Ünal, "Hakemlerin art niyetli olduğunu düşünmüyoruz ama performanslarının yetersiz olduğu kanısındayız. Hakemlerimizin kalan maçlarda kendilerini düzeltmeli ve üst düzey performans ortaya koymalı. Çoğu takımızın bir puana ihtiyacı var. Onun için MHK ve hakemlerimiz ciddi anlamda kalan maçlara çok özen göstermelidir." diyerek sözlerini tamamladı.

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER