ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Az Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ağustos 2013 Perşembe 23:03

Daum: Fenerbahçe açısından böyle bir şeyin olmasına üzgünüz


Bursaspor Teknik Direktörü Christoph Daum, CAS'ın onaması ile 2 yıl Avrupa kupalarından men edilen Fenerbahçe için, "Fenerbahçe açısından böyle bir şeyin olmasına üzgünüz. Türk futbolu adına da üzülüyorum bu duruma. Diğer yandan Fenerbahçe'nin katılmaması başka takımlar açısından yeni bir şans doğurabilir. Ama ben her zaman sportif yönden buralara gelmeyi hedefleyen ön planda tutan bir insanım." dedi.

Özlüce Tesisleri'nde basın toplantısı düzenleyen tecrübeli teknik adam, geçtiğimiz hafta oynanan Galatasaray maçında takımla ilgili bir çok şeyi gördüklerini dile getirdi. Daum, şöyle konuştu:

"İyi bir Galatasaray maçı çıkarttık. 1-0 geriye düştükten sonra beraberliği yakalamak sonra galibiyeti kovalamak çok önemliydi. Diğer adımda defansta yaptığımız hataları tamamen sıfıra düşürmemiz gerekiyor. Birebirlerde daha iyi mücadele edip, ofansif olarak daha iyi şeyler yapmak. Benim için önemli olan takımımızın 90'larda daha çok hücum yapabilmesi.

Ben her oyuncumu oyun içinde görmek istiyorum, yalnızca sahada değil. Ben her zaman komparct olmak istiyorum. Taktiksel olarak daima akıllı olmamızı istiyorum. Her zaman soğukkanlı olup, pozisyon hataları yapmadan, ofansifte defansta nerede bulunmamız gerektiğini istiyorum. Futbolcularımı o yönde geliştirmek istiyorum, boş alana gidecek şekilde. Bunun akabinde gol pozisyonlarına girmek ve golleri de atmak. Benim açından çok çok iyi olan bir taraf, taraftarlarımızın sonlara doğru elinden gelen şekilde desteklemesi ve futbolcularımın kontrolü kaybetmemeleriydi."

"OYUNCULARIM BURSAPOR FORMASINI GİYMENİN AYRICALIK OLDUĞUNU ANLAMALI"

Galatasaray maçında oldukça pozitif şeyler gördüğünün altını çizen Daum, "Genel olarak çok pozitif şeyler gördüm, onun üzerine koyarak gitmek istiyoruz. Hatalarımızı sıfıra düşürmek, toplantılarımızda bunları görmek istediğimi söyledim. Zamana ihtiyacımız var diye söylemiştim ama bu kadar kısa zamanda bu kadar iyi bir karşılaşma çıkarmak Galatasaray'a karşı bizi sevindirdi. Takımımıza aşıladığımız motivasyon ve kendine güveni, Bursaspor formasını giymenin bir ayrıcalık olduğunu futbolcularımda görmek istiyorum." dedi.

"ÖNCE BİR PUAN İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ"

Tecrübeli teknik adam Medical Park Antalyaspor maçı ile ilgili yaptığı açıklamada ise "Biliyoruz Antalyaspor'a karşı oynamıştım. Zor bir müsabaka olacağını biliyoruz. Antalya takımı ofansif oyunculardan kurulu bir takım olduğunu biliyoruz." diyerek şöyle devam etti:

"Orada da her şeyi ortaya koyup, önce bir puan almak için mücadele edeceksiniz. Ondan sonra tabi ki idmanlarda ekstra çalıştığımız şeyleri sahada görüp, galibiyetimize yardımcı olacak şekilde ortaya çıkartıp, galibiyet sağlamak. Herkes biliyor ki kimse deplasmanda hediye puan alamaz. Çok çalışarak bunları elde edebilirsiniz. Benim için de büyük bir gösterge olacak. Taraftarlarımızın önünde büyük bir güç olduğumuzu gördük, şimdi deplasmanda nasıl oynayacağımızı göreceğiz."

"BÜTÜN TAKIMLAR ÖNCE BİR PUAN İÇİN OYNAR"

'Önce bir puan alacağız' yönündeki sözlerinin sorulması üzerine ise Daum, "Bütün takımlar önce o puan için mücadele edecek sonra ekstraları üstüne koyarak o puanı alacak. Kimse Bursaspor geldi buyurun üç puanı alın diye söylemez." diye konuştu.

Fenerbahçe'nin Avrupa'dan men edilmesinin ardından Bursaspor'un UEFA Avrupa Ligi'ne katılması ihtimalinin doğmasını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, şunları ifade etti: "Şuanda bu konu yüzde yüz olmadığı için bir şey söylemek doğru olmaz. Netleşsin öyle konuşalım."

"TRANSFER İÇİN UEFA'NIN KARARINI BEKLİYORUZ"

Başarılı teknik adam, takıma takviye konusundaki çalışmaların sorulması üzerine ise "Bu kadroyu ben yapmadım ama bu kadro ile çalışmak durumundayım. Severek çalışıyorum. Benim işim geçmişe bakmak değil, geçmişle ilgili kritik yapmak değil. Bunu da medya önünde konuşmam, yönetimle paylaşırım." cevabını vererek şöyle devam etti:

"Transfer konusunu yönetimle tabiki konuştum. Hangi mevkilerde futbolcu istediğimi yönetime sundum. Herkes buradaki yabancılar sayısını biliyor. Türk futbolcular daha da değerleniyor. Aslında hiç hoşuma gitmiyor bu durum. Her zaman bir yerlere gelmek için biraz zamana ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. 10 gün içinde bunları bir yere sıkıştırmak zor ama yapacak bir şey yok. Canlı izlemek çok önemli. Ama alternatiflerimiz fazla olmadığı için en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Bir çok menajer arıyor, günde onlarca arayan var. Futbolcu isimleri veriyorlar. Bunları inceliyoruz. En iyisini yapacağız. Şikayetçi değilim. Mevcut kadromu, futbolcularıma bu anda güveniyorum.

Ben eminim futbolcularım üzerine koyacak. Kendilerini geliştireceklerinden eminim. Biz de aynı sizin gibi kararı bekliyoruz. Avrupa'da yonama durumumuz olursa o zaman bir çok şey değişebilir. Ama elimizde değil UEFA'nın karırı, bekliyoruz. Bir de benim tanıdığım bir sürü futbolular var ama hepsinin mukavelesi olan futbolcular."

"FENERBAHÇE İÇİN ÜZGÜNÜZ"

Daum, bir gazetecinin, "Fenerbahçe'nin teknik direktörlüğünü de yaptınız, Avrupa'dan men edilmelerini ve bunun Türk futboluna yansımalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki sorusuna şu cevabı verdi:

"Fenerbahçe açısından böyle bir şeyin olmasına üzgünüz. Türk futbolu adına da üzülüyorum bu duruma. Fenerbahçe'nin katılmaması başka takımlar açısından yeni bir şans doğurabilir. Ama ben her zaman sportif yönden buralara gelmeyi hedefleyen ön planda tutan bir insanım. Kararlarla değil de sportif y önden bu hedeflere ulaşmak istiyorum. Ama genel olarak Türk futbolunun kuvvetli olduğunu düşünüyorum, bunları atlatacağına eminim. Türk futbolu çok iyi. Statlar çok iyi çok güzel. Tesisleşme gittikçe daha da iyi oluyor. Alt yapıların gelişmesine bakın. Transferlere bakıldığında çok önemli transferler yapılmıştır ve Türkiye'de çok çok iyi hocalar çalışmakta. Genel olarak Türk futbolunu pozitif olarak görüyorum. Ama bence Türk futbolunu bu kararlar durduramayacak."

"BİRİ MİLLİ TAKIMI BAŞARIYA GÖTÜRECEKSE O KİŞİ FATİH TERİM'DİR"

Fatih Terim'e de özel bir paragraf açan Daum, "Fatih Hocama da burada başarılar diliyorum. Canı gönülden başarılı olmasını istiyorum Milli takımın. Ama eğer birisi milli takımı başarıya götürürse o da Fatih Terim'dir." şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER